Mehmet Özhaseki: Kayseri yeni projelerle dünya ligine çıkacak

Mehmet Özhaseki: Kayseri yeni projelerle dünya ligine çıkacak

AK Parti’den yeniden aday olan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, hayata geçirecekleri yeni projelerle, Kayseri’yi dünya ligine çıkaracaklarını söyledi

Şehirde altyapı sorunlarını sıfırladıklarını belirten Özhaseki, Stadyum Projesi, Erciyes Master Planı, Raylı Sistem ve Yamula Barajı gibi projeleri de tamamlayarak dünya şehri olma yolundaki prestij projelerin düğmesine bastıklarını ifade etti. Özhaseki, yeni projeleri Şehr-i Derya, Sahabiye, Yeni Meydan ve Hava İkmal Şehir Parkı projeleri ile Kayseri'yi dünya ligine taşıyacaklarını bildirdi.

Şehri büyütmek için prestij projelerin ortaya çıkması gerektiğini ifade eden Özhaseki, “Prestij projeler olmadan ‘Dünya şehirlerinden birisiyiz' diyemeyiz. Bir taraftan 70 kilometre uzunluğunda bir baraj yaptık; minibüsü olmayan tek büyükşehir; modern spor tesisleri yaptık; Erciyes'te kayak merkezi inşa ettik. Dünyada hiçbir yerel yönetim yok ki tek başına bir kayak merkezi yapsın” dedi.

“Türkiye'de böyle bir park yok”

Başkan Özhaseki, yeni dönemdeki prestij projelerinden biri olduğunu ifade ettiği Hava İkmal Şehir Parkı ile ilgili şunları söyledi: “Burada 160 metre yüksekliğinde Kayseri'nin simgesi olacak bir seyir kulesi planlıyoruz. Bu kulenin altında gençlerin güzel vakit geçirebilecekleri gençlik merkezi bulunacak. Şehir Parkı'nda, tabii ki Kayseri mutfağının da olacağı, dünya mutfakları restoranları düşünüyoruz. Burada sergiler için gösteri sanatları merkezi bulunacak. Parkın çevresinde 5 bin 600 metre uzunluğunda tartan pistten yürüyüş ve koşu parkuru yer alacak. Ayrıca buradaki hangarların birisinde tarihi geçmişine uygun bir şekilde Havacılık Merkezi ve Müzesi olacak."

" Yamaç paraşütü eğitim alanı, paraşüt kursları, yelken kanat, planör, radyo kontrollü uçak alanları gibi birimler bulunacak. Kayseri, helikopter kullanımı için uygun bir coğrafi konuma sahip. Yeni bir projelerimizden biri de Helikopter Taksi Durağı olacak."

2015'te başlayacakları projeyi 2 yılda bitirmeyi düşündüklerini de dile getiren Başkan Özhaseki, projenin tahmini bedelinin 500 milyon TL olduğunu kaydetti. Özhaseki sözlerinin sonunda Türkiye'de böyle bir parkın bulunmadığını vurguladı.

Kayseri'ye deniz getirme projesi

Özhaseki, Eski Sanayi Bölgesi'nin kentsel dönüşüm projesi olan Şehr-i Derya'nın detaylarını da aktardı. 1950'li yıllarda yapıldığı zaman şehrin gelişmesine yön vermiş; ama zamanla işlevini yitirmiş olan Eski Sanayi Bölgesi ile ilgili olarak da “Depremsellik açısından 3. bölgede olsak da 1950'li yıllarda yapılan binaların bir faciaya sebebiyet vermemesi için kaldırılması gerekir. Buraları yıkmak kolay. Ama yerine ne yapılacaksa, 100-200 yıl burada kalacak. Eski Sanayi Bölgesi, 700 bin metrekarelik bir alanda bulunuyor ve bu alanın 450 bin metrekaresi göl olacak. Yani, Kayseri'ye deniz getirme projesi. Kalan alanın büyük bölümü yeşil alan olacak. Buradaki binaları ise konut olarak düşünüyoruz” dedi.

Yeni Meydan Projesini açıklayan başkan Mehmet Özhaseki, yeni projenin hayata geçirilmesiyle yüzyıllar boyunca yaşayacak bir meydan olacağını söyledi. Birinci etabın birkaç yıl önce yapıldığını, gereksiz bir çok binanın yıkılarak tarihi eserlerin açığa çıkarıldığını dile getiren Başkan Özhaseki, yeni projede valilik binasının geriye çekileceğini belirtti.

Özhaseki, “Ben bugüne kadar valilik binasının mimarisini sevdiğini ifade eden bir tek kişiyle karşılaşmadım. Valilik geriye çekilerek meydanın ovalliği sağlanacak. Yeni valilik binası için birkaç tane proje yaptırdık. Bunları meydanlarımızda Kayseri halkına göstererek anket yapacağız. Hangi bina beğenilirse onu yaptıracağız” dedi. 50-60 yıllık binaların bulunduğu Sahibiye bölgesinin de dönüşüme tabi tutulacağını belirten Özhaseki, “Eski Sanayi, Sahabiye, Hava İkmal gibi yerlerde dönüşümü çok doğru yapmamız gerekiyor. Buralarda öyle işler yamalıyız ki herkes Kayseri'yi konuşmalı" diye konuştu.
Dürdane Kırçuval/Dünya

Yorum Yaz

Benzer Haberler

“Hızlı tren sözleşmesi haftaya imzalanacak”
  • 03.01.2022 09:34

“Hızlı tren sözleşmesi haftaya imzalanacak”

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, dü ...

Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının teslimi yapıldı
  • 05.11.2021 17:24

Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının teslimi yapıldı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Kayseri'de kentsel dönüşüm kon ...

Mehmet Özhaseki devir teslim töreninde konuştu
  • 11.07.2018 11:08

Mehmet Özhaseki devir teslim töreninde konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevine getirilen Murat Kurum, görevi Mehmet Özha ...

"İmar Barışı'nda 30-40 milyar gibi bir para toplanacak"
  • 22.06.2018 10:04

"İmar Barışı'nda 30-40 milyar gibi bir para toplanacak"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Barışı'na ilişkin, "Sonunda 30- ...

"80 milyonluk vatandaşın 55-60 milyonu ihtilaflı durumdadır"
  • 21.06.2018 10:50

"80 milyonluk vatandaşın 55-60 milyonu ihtilaflı durumdadır"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışına ilişkin, "Çıkan kanun ...

"Yapı kayıt belgesi, iskan yerine geçiyor"
  • 20.06.2018 14:05

"Yapı kayıt belgesi, iskan yerine geçiyor"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Yapı kayıt belgesi, iskan (yapı kul ...