Limak Holding rüzgar enerjisi satışında ABK ile işbirliği yapacak!

Limak Holding rüzgar enerjisi satışında ABK ile işbirliği yapacak!

Limak Holding kuruluşlarından Limak Enerji, ABK Enerji'nin Söke-Çatalbük Rüzgar Enerjisi Üretim Santrali'nin, 2013 yılı boyunca üreteceği enerjiyi pazarlayacak

Limak Holding kuruluşlarından Limak Enerji ve  ABK Enerji rüzgar enerjisi satışı için anlaşma imzaladı. ABK Enerji'nin Aydın'da bulunan 30 MW gücündeki Söke-Çatalbük Rüzgar Enerjisi Üretim Santrali'nin, 2013 yılı boyunca üreteceği tüm enerjinin Limak Enerji'ye satışı için bir anlaşma imzalandı. Limak Enerji Ticareti A.Ş. CEO'su Birol Ergüven "Anlaşma ile birlikte santralin tüm dengesizliklerini de biz yöneteceğiz. Böylece hem tüm sistemin daha iyi işlemesine katkıda bulunacağız hem de rüzgar belirsizliğinden doğan maliyetleri düşüreceğiz" dedi. 

 
Limak Enerji Ticareti A.Ş. CEO'su Birol Ergüven, hidroelektrik santrallerinin yanı sıra rüzgar enerjisinde de büyük bir portföy sahibi olduklarını, tüm yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük önem verdiklerini söyledi. ABK Enerji ile yapılan anlaşma sonrasında portföyü bir üst seviyeye taşıdıklarını söyleyen Ergüven, elektrik enerjisi sektöründe birçok değişikliğin olduğu bu dönemde, uzun vadeli tedarik anlaşmalarının enerji ticareti şirketlerinin risklerini yönetmesi için çok önemli olduğunu ve örnek teşkil ettiğini belirtti. 
 
'Enerjide dengesizlik'
 
Limak Enerji, ABK Enerji ile yaptığı anlaşma çerçevesinde sadece Söke-Çatalbük RES'in ürettiği enerjiyi değil, aynı zamanda dengesizliklerini de yönetecek. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı santrallerin üretebilecekleri net enerji miktarının hatasız olarak tahmin edilmesinin mümkün olmadığını söyleyen Birol Ergüven, yapılan pozitif ya da negatif tahmin hatalarının da enerji sisteminde dengesizlik yarattığını iletti. Ergüven "Sahip olduğumuz 'Dengeden Sorumlu Grubumuz', birçok farklı tipteki santralin dengesizliklerini tek bir çatı altında topluyor. Farklı portföyleri yöneterek toplamda daha az dengesizlik yaratan bir grup oluşturuyoruz. Bu sayede sistemin daha düzgün işlemesine katkı sağladığımız gibi grup içindeki dengesizliklerden doğan maliyetleri de düşürmeyi hedefliyoruz" dedi. 
 
Rüzgar enerjisi alanında 2000 yılından beri çalışmalarını sürdüren ABK Enerji sahip olduğu 30MW gücündeki Söke-Çatalbük RES'in yanısıra 25 MW kapasiteye sahip Çatalbük RES projesini de 2014 yılında devreye almayı amaçlıyor.  ABK Enerji'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Kabaca Limak Enerji ile yaptıkları anlaşmadan dolayı mutlu olduklarını, anlaşma ile birlikte PMUM'da (Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi) oluşan yüksek dengesizlik maliyetlerini de en aza indireceklerini söyledi. 
Limak Holding'in enerji sektöründe faaliyetg österen şirketi Limak Enerji; elektrik üretimi, dağıtımı, perakende ve toptan satışı, ithalat ve ihracatı alanlarında faaliyetlerini sürdürüyor. Limak Enerji'nin enerji üretimin yanı sıra enerji dağıtımı, perakende satışı ve enerji ticaretinde de aktif rol oynadığı belirtiliyor. ABK Enerji'nin de  son dönemlerde temiz enerji üretimine duyulan ihtiyacın artmasıyla rüzgâr enerjisi sektöründe yoğunlaştığı ifade ediliyor. ABK'nın 2000 yılından beri Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yapılan ölçümler sonucunda, Aydın ile Söke ilçesinde yer alan 30 MW kurulu gücündeki Söke-Çatalbük RES projesi onaylanırken  2012 Ocak ayında devreye alınarak, enerji üretimine geçmiş durumda. ABK Enerji'nin 25 MW'lık santralinin ise  2014 yılında devreye alınması öngörülüyor.
 
Dünya

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Limak Enerji, lösemiye "turuncu" elektrik faturasıyla dikkati çekti
  • 08.11.2021 16:38

Limak Enerji, lösemiye "turuncu" elektrik faturasıyla dikkati çekti

Limak Enerji bünyesindeki Uludağ Elektrik, lösemi hastalığına dikkati çekmek içi ...

Gökçeada'da enerji depolama tesisi kurulacak!
  • 28.06.2021 10:00

Gökçeada'da enerji depolama tesisi kurulacak!

Gökçeada tüm elektriğini güneş ve rüzgârdan üretip depolayacak ve ana karadan el ...

Limak Enerji, ISO 50001'e sahip ilk elektrik tedarik şirketi oldu
  • 09.04.2021 16:47

Limak Enerji, ISO 50001'e sahip ilk elektrik tedarik şirketi oldu

Limak Enerji, "ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi" almaya hak kazanan ilk ...

Limak Holding, kadın çalışan sayısını artıracak!
  • 20.02.2021 11:23

Limak Holding, kadın çalışan sayısını artıracak!

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, 2026'ya kadar kadın çalışan s ...

Limak Enerji, Balıkesir'i ağaçlandıracak
  • 12.01.2021 17:17

Limak Enerji, Balıkesir'i ağaçlandıracak

Limak Enerji, “Yeşil Dönüşüm Ormanları” projesinin üçüncü etabı Balıkesir’de hay ...

Limak Enerji Çevre Timi rotasını Mudanya'ya çevirdi
  • 09.12.2020 08:55

Limak Enerji Çevre Timi rotasını Mudanya'ya çevirdi

Limak Enerji, sürdürülebilir bir dünya için doğayı korumaya yönelik çalışmaların ...