maritbet girişmaritbet
Kurbağalıdere'de hayat başladı!

Kurbağalıdere'de hayat başladı!

Kadir Topbaş, "Saatte 1200 metreküp temiz deniz suyu pompaladığımız Kurbağalıdere'de artık hayat başladı. Koku yüzde 90 oranında azaldı" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kadıköy'deki Kurbağalıdere'ye saatte 1200 metreküp temiz deniz suyunun pompalandığını belirterek, "Kurbağalıdere'de artık hayat başladı. Dereye balıklar geldi. 2017 Temmuz sonuna doğru Kurbağalıdere'de ıslah çalışmaları tamamen bitmiş olacak." dedi.

Kadıköy'de Yoğurtçu Parkı'nın bulunduğu noktada denize dökülen Kurbağalıdere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı ıslah çalışmalarıyla eski günlerine dönmeye başladı. Kurbağalıdere, bugün kısmen mavi rengine kavuşurken, kıyıları yavru balıklarla doldu. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'un sorunlarından birinin Kurbağalıdere de dahil dereler olduğuna dikkati çekti.

Geçmişte atık su kanalları olmadığı için "yanınızdaki ırmak ve dereleri kanallara bağlayabilirsiniz" yönünde kararlar çıkartıldığını anlatan Topbaş, Kurbağalıdere'nin de bu şekilde kirlenen derelerden biri olduğunu kaydetti.

kadir topbaş

Uzun yıllar derelere atık suların bağlandığını dile getiren Topbaş, sadece Kurbağalıdere değil, bütün derelerin hatta Haliç'in de bu şekilde kirlendiğini anlattı. 

Topbaş, Kurbağalıdere'nin, 67 kilometrelik bir hat olduğu için atık sulardan daha çok etkilendiğini ifade ederek, İstanbul'daki bütün dereleri temizlemeye başladıklarını ve birçoğundaki çalışmayı tamamladıklarını söyledi. 

Gecekondular, eski Salı Pazarı'nın atıkları, evsel atıklar ve kanalların buraya bağlanmasının kirliliği artırdığını vurgulayan Topbaş, Kurbağalıdere'de ıslah çalışmalarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde, 1994'ten sonra başladığını ve 10 kilometrelik bölümün ıslah edildiğini kaydetti.

"Basit bir olay değil"

Kurbağalıdere'nin ıslah çalışmalarının basit bir olay olmadığını dile getiren Topbaş, "Kamulaştırma, projeler, tüneller, çamurlar... Baktığınız zaman bu kadar zaman alıyor. Çökeltiler oluşmuş, zemin bakterilerle oldukça yoğun bir kokuyu yansıtacak hale gelmiş. Atık sular, kanal ve açık kanal pisliklerinin bağlanması maalesef yıllarca kirletmiş bölgeyi. Bölgede yerleşimler yanlış yapılmış, yönetimler bunlara müdahale etmemiş hatta teşvik etmiş. Bütün derelerde bunu görüyoruz." diye konuştu. 

Kadir Topbaş, Kurbağalıdere'de yaptıkları çalışmaları da anlatarak, kolektörlerle atık suları almak suretiyle pisliğin dereye akmasını önlemek adına tüneller açtıklarını, imalatın büyük bölümünün bittiğini anlattı.

"Çamuru gemilerle taşıdık"

Temizlik çalışmaları sırasında süreyi kısaltmak adına derenin altındaki çamuru gemilerle taşıdıklarını ifade eden Topbaş, şu bilgileri verdi:

"Saatte 1200 metreküp temiz deniz suyu pompaladığımız Kurbağalıdere'de artık hayat başladı. Temiz su, oradaki bakteri ortamını yok edecek, zamanla aktıkça temizlenecek. Temiz su içeri girdikçe, oraya başka pis su atılmayacağı için bir daha kirlenmeyecek ve tertemiz gümüş gibi akan dere haline gelecek. Koku yüzde 90 oranında azaldı. Dereye balıklar geldi. 2017 Temmuz sonuna doğru tamamen Kurbağalıdere'de ıslah çalışmaları bitmiş olacak. Derede artık hiç koku kalmayacak, konutlarla, çevresiyle gayet güzel bir yürüme alanı haline gelecek. Bu devam edecek, bu işin daha başlangıç noktası. Kurbağalıdere artık sıkıntılı süreci geride bırakıyor."

"Yatırımlar 300 milyon liraya yaklaşıyor"

Topbaş, Kurbağalıdere'de yapılacak çalışmalarla ilgili belli bir limit koymadıklarına dikkati çekerek, "Biz burada 'Şu kadar ayırırız, ondan sonrası kalsın.' demedik. Ne kadar gerekiyorsa o kadar. Bugüne kadar yapılan yatırımlar 300 milyon liraya yaklaşıyor. Daha da devam edecek." dedi.

Kurbağalıdere'de büyük bir sorunu çözdüklerini belirten Topbaş, "Kurbağalıdere bir sembol dere. Burası büyük yatırımlarla balıkların yüzdüğü, insanların keyif aldığı bir dere haline geliyor. Gelecekte derede yüzülür mü? Derede ne kadar yüzülürse o kadar diyeyim ben. Artık orada bir pisliğin, sıkıntının olamayacağını biliyoruz. En uç noktaya kadar girebildiği noktalara kadar temiz olacak. Kurbağalıdere'nin artık kokusu, orada birilerinin siyaset yapma malzemesi ortadan kalkıyor. Artık orada siyaset yapılamayacak." ifadelerini kullandı.

"Bu, maliyeti çok yüksek, zor ve uzun süreli çalışmaydı" 

Kurbağalıdere ile ilgili zaman zaman tezviratlar da yapıldığını dile getiren Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Kendi dönemlerinde hiçbir şey yapmamalarına rağmen kalkıp burayı eleştirmeye çalıştılar. Bunları hep gözlemledik, gördük. Geçmişte hiç müdahale etmemiş olanlar, bütün atıkları buraya bağlatanlar gelip buralarda gösteri yaptı, siyasi söylemlerde bulundu. Ama bugüne kadar Kurbağalıdere'de 'Ne yaptınız, kaç çivi çaktınız?' diye sorsanız, hiçbir karşılığını alamazsınız. Sayın Cumhurbaşkanımızın döneminde başlatılan çalışmalar, şu anda sona gelmektedir. Bugün çok şükür Kurbağalıdere'de büyük bir mesafe aldık. Kurbağalıdere'de son aşamaya geldik."

"Derelere hiçbir şekilde evsel veya sanayi atıkları bağlanmasın"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ıslah yapılan derelerde sadece yağmur suyu akmasını hedeflediklerini dile getirerek, derelere hiçbir şekilde evsel veya sanayi atıkları bağlanmaması gerektiğini söyledi. Yıllarca buna cevaz verildiğini ifade eden Topbaş, "Bazı derelerde çok daha ileriye yönelik birtakım çalışmalar yapmak suretiyle keyif alınan, yürünebilen, güzelliğini yaşanabilen bir hale getirmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Derelerin görsel olarak da keyif verecek şekilde düzenlenmesi için çalıştıklarını anlatan Topbaş, Cendere deresinin bu yönde düzenlenmesi için Güney Koreli bir mimarla çalıştıklarını kaydetti. Topbaş, Ayamama ve diğer dereleri de kenarında yürünen, oturulan, keyif alınan bir alan haline getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Bugüne kadar 300 kilometre dereyi ıslah ettiklerini belirten Topbaş,  Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün de İstanbul'da ciddi anlamda dere ıslahı yaptığını anlattı.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul'da 6 ilçede dere ıslahı projesi başladı
  • 01.02.2022 16:26

İstanbul'da 6 ilçede dere ıslahı projesi başladı

İstanbul'da 6 ilçe için atık su, yağmur suyu kanalı ve dere ıslahı projesi başla ...

Kurbağalıdere'de beton bloklar suya düştü
  • 10.01.2022 16:59

Kurbağalıdere'de beton bloklar suya düştü

Kadıköy'de Kurbağalıdere çevre düzenlemesi sırasında duvar şeridine yerleştirile ...

Deniz salyası Anadolu Yakası'nda bazı bölgelerde görülmeye devam ediyor
  • 07.06.2021 17:29

Deniz salyası Anadolu Yakası'nda bazı bölgelerde görülmeye devam ediyor

Marmara Denizi kıyılarını kaplayan ve halk arasında "deniz salyası" olarak da bi ...

Kurbağalıdere ıslah çalışmaları havadan görüntülendi
  • 20.04.2019 16:51

Kurbağalıdere ıslah çalışmaları havadan görüntülendi

Kurbağalıdere'de İSKİ tarafından yürütülen ve son hızıyla devam eden çalışmalard ...

Kadir Topbaş ve Vasip Şahin'den yağmur açıklaması!
  • 18.07.2017 16:35

Kadir Topbaş ve Vasip Şahin'den yağmur açıklaması!

İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ...

Kadir Topbaş, Beykoz metrosu hakkında konuştu
  • 13.04.2017 11:13

Kadir Topbaş, Beykoz metrosu hakkında konuştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beykozlulara metro müjdesi ve ...