Körfez fonu gayrimenkul ve enerji için Türkiye'ye geliyor

Körfez fonu gayrimenkul ve enerji için Türkiye'ye geliyor

Gayrimenkul ve enerji alanlarında yatırım fırsatlarını kollayan, yatırım gücü 500 milyar doları bulan Körfez fonları Türkiye’ye geliyor

İstanbul Yatırım Derneği tarafından 10- 11 Nisan'da düzenlenecek Uluslararası Yatırım Zirvesi 2014'e MÜSİAD, TÜMSİAD, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Kalkınma Ajansı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan üst düzey yöneticiler de katılacak.

Zirvenin ilk günü inşaat ve gayrimenkul, 2'nci günü ise enerji konularında gelecek yabancı yatırımcılara bilgi verilecek. DÜNYA'ya zirveyle ilgili bilgi veren İstanbul Yatırım Derneği Başkanı Mehmet Ulusoy, Körfez fonunun Türkiye'de özellikle bu iki konuya yoğunlaştığını ifade etti. Türkiye'yi Asya'nın enerjisiyle, Avrupa'nın tüketimini birleştiren bir enerji koridoru olarak tanımlayan Ulusoy, “Türkiye, enerji konusundaki aktif rolü, enerji koridoru olması ve sürdürülebilir- yenilenebilir enerjilerde, yeni düzenlemelerle yeni ufukların açılması ile çok önemli bir yere geliyor. İnşaat tarafında da çok önemli farklı mega projeler var. Bu konularla çok ilgileniyorlar ve biz de zirve boyunca inşaat ve gayrimenkul, ikinci gün de enerjiye yoğunlaşarak buradaki taleplerine yanıt vermeye çalışacağız” dedi.

Türkiye'den 100 firma katılacak

Zirveye yurt dışından 40'ın üzerinde firmanın, Türkiye'den ise, 100'e yakın firmanın katılması bekleniyor. Körfezden zirveye katılacak fonun yatırım gücünün toplam 500 milyar dolar olduğunu vurgulayan Ulusoy, yabancı fonların Türkiye'deki yatırımları dinlemek için gönüllü olarak geldiklerinin altını çizdi. Yatırım almak isteyen firmaların kendilerini ne kadar gösterdiğinin bu zirveyle doğru orantılı olacağını belirten Ulusoy, şöyle devam etti: “Zirveye Türkiye'deki büyük oyuncuların çoğu katılacak, stantlar açacaklar, konuşmaları var, bire bir görüşmeler yapacaklar. Biz bu zirveyle bir nevi o platformu sağlayıp, onların ellerine bırakıyoruz. Bunu öngörmek zor ama daha önce hiç bu kadar üst düzey bir fon ve bu fonların bu kadar üst düzey yetkilileri, fonların sahipleri genel müdürleri ve yatırım müdürleri gelmemişti. Türkiye sektör temsilcilerinin bunu ülke yararına kullanabileceğini düşünüyorum.”

Yatırım alternatifleri değerlendirilecek

Ulusoy, yurt dışından gelecek katılımcılara gelmeden önce, ilgilendikleri konuları da sorduklarını ve bunlarla ilgili teyit aldıklarını söyledi. Bunların ne kadar bir yatırım yapacaklarını öngörmenin mümkün olmadığını aktaran Ulusoy, buna rağmen yatırımcıların ilgilendikleri konuda bilgi ve yatırım alternatiflerini almak için geldiklerini bildirdi. Ulusoy'un verdiği bilgilere göre zirveye şu kişiler katılacak: “Gayrimenkul alanında 6 milyar dolar yatırımı bulunan Abdurrahman Al Ajlan, enerji, gayrimenkul ve demir-çelik alanlarında 10 milyar dolar iş hacmi bulunan Abdurrah Al-Zamil, inşaat alanında 10 milyar dolar yatırımı bulunan Tarek Al-Kasabı ile 15 Milyar dolar yatırımı bulunan Saud Al-Tahani.”

Hedef bugüne kadarki en büyük fonu çekmek

Zirvede Körfez fonlarının enerji inşaat ve gayrimenkul konusunda Türkiye'de yatırım bekleyen güzel ve özenli projelerle bir araya gelmesini sağlamayı hedeflediklerini anlatan Ulusoy, “Bu yatırımları yapacak ve alacak kişilerin bir araya gelmesiyle, ortamı en iyiye nasıl getiririz diye düşünüyoruz. Bugüne kadar alınmış olan fonlardan daha da fazlasının alınmasına ön ayak olmasını bekliyoruz. Türkiye için Körfez fonları, Körfez fonları için de Türkiye önemli. İlk defa bu kadar yüksek katılımlı, yüksek tutardaki fonu bir araya getirip Türkiye'nin daha fazla yatırım almasını ve oluşturulan sinerjiyle de devamlılığı hedefyoruz” dedi.

Serkan Akıncı/Dünya

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kerem Göğüş 'Kentsel dönüşüm projelerine yoğunlaştık'
  • 04.05.2015 10:18

Kerem Göğüş 'Kentsel dönüşüm projelerine yoğunlaştık'

Göğüş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Göğüş, Beşikta ve Beyoğlu bölgele ...

İsmail Hakkı Altun 'Körfezli müşteriler önemli'
  • 01.05.2015 17:52

İsmail Hakkı Altun 'Körfezli müşteriler önemli'

Ofton İnşaat Eş Başkanı İsmail Hakkı Altun, Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde, Kö ...

"Yurtdışından gelen yatırımları doğru yönlendiriyoruz"
  • 01.05.2015 17:49

"Yurtdışından gelen yatırımları doğru yönlendiriyoruz"

Uluslararası Yatırım Zirvesi'ni gerçekleştiren Hashim Gayrimenkul Yönetim Kurulu ...

Mehmet Ulusoy, Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde!
  • 01.05.2015 17:46

Mehmet Ulusoy, Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde!

İstanbul Yatırım Derneği Başkanı Mehmet Ulusoy, Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde ...

Okay Dikmen 'En büyük oyuncu Emlak Konut'
  • 01.05.2015 17:42

Okay Dikmen 'En büyük oyuncu Emlak Konut'

Gürsoy Reality Genel Müdürü Okay Dikmen, Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde konuşt ...

Fikri Işık 'Türkiye'ye güvenen kimse kaybetmedi'
  • 01.05.2015 17:38

Fikri Işık 'Türkiye'ye güvenen kimse kaybetmedi'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde k ...