İşyeri kiralarında üst sınır belirsiz!

İşyeri kiralarında üst sınır belirsiz!

Resmi Gazetede yer alan düzenlemeye göre, yenilenen kiralarda kira bedeli artış oranı, tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamayı geçemeyecek

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “7161 sayılı, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 56. Maddesi gayrimenkul sektöründeki binlerce kiracıyı etkiliyor. Buna göre eskiden artışlarda üst sınır ÜFE iken, artık üst sınır son on iki aylık ortalama TÜFE olarak baz alınacak. Aralık ayı rakamlarına göre 1.000 TL'lik bir kira da bu değişiklik kiracıya 107 TL'lik avantaj sağlayacak” dedi.

Değişiklik 344. Madde İle Sınırlı Kaldı

Yapılan düzenlemenin Türk Borçlar Kanunun sadece 344. Maddesi ile sınırlı kaldığını belirten Özelmacıklı “Bu maddenin 1. fıkrasında, tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir olarak değişmiş oldu. Lakin 6353 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun geçici 2. Maddesi hala geçerli. Bu maddeye göre tacir olarak sayılan kişiler ile özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişileri olduğu işyeri kiralarında 344. Maddenin 01/07/2020'ye kadar uygulanamayacağı hükmü var. Yani tacir kiracılı işyerlerindeki artış oranında sözleşme serbestisi geçerli ve kontratta yazılı artış oranı ne ise o yapılabilecek” dedi.

Belirsizlik Giderilmiş Oldu

Kanundaki değişikliğin hangi TÜFE kriterinin dikkate alınacağı konusundaki belirsizliği de ortadan kaldırdığını ifade eden Altın Emlak Genel Müdürü “Bu değişikliğe göre bir önceki yılın aynı ayına göre olan değişim değil, on iki aylık ortalamalara göre değişimin esas alınacağı da belirtilmiş oldu. Artık kontratlarda genellik yazılan (ÜFE+TÜFE)/2 ve ÜFE gibi ifadeler geçersiz kabul edilecek dedi”

Aralık Ayına Göre %10,68 Fark Var

En son açıklanan 2018 yılı Aralık ayı verilerine göre bu değişikliğin kira bedellerindeki artışı %10.68 azalttığını belirten Özelmacıklı “ÜFE'deki son on iki aylık değişim %27.01 iken bu oran TÜFE'de %16,33 olarak gerçekleşmişti. Buna göre 1.000 TL'lik bir kirada bu değişiklik kiracı lehine yaklaşık 107 TL avantaj oluşturturdu” dedi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Yaşanılan depremler ev almak isteyenlerin tercihlerini değiştirdi
  • 23.03.2023 12:30

Yaşanılan depremler ev almak isteyenlerin tercihlerini değiştirdi

"Asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ev ...

 Rekabet Kurumu, artan ev fiyat ve kiraları için harekete geçti
  • 14.03.2023 15:42

Rekabet Kurumu, artan ev fiyat ve kiraları için harekete geçti

Kurum, Ankara'da faaliyet gösteren emlakçıların ve komisyoncuların, gayrimenkul ...

Bakan Kurum: "Fırsatçılara müsaade etmeyeceğiz"
  • 20.02.2023 14:38

Bakan Kurum: "Fırsatçılara müsaade etmeyeceğiz"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep'in Nurdağı ...

İş yerleri için kira oranı yüzde 44.54 oldu!
  • 05.07.2022 10:10

İş yerleri için kira oranı yüzde 44.54 oldu!

İşyerlerinde Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) 12 aylık ortalamasına göre kira a ...