maritbet girişmaritbet
İstanbullulara müjde! İki metro hattı daha geliyor

İstanbullulara müjde! İki metro hattı daha geliyor

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Yenikapı-Beylikdüzü ile Vezneciler-Arnavutköy metrosu için ihaleye çıkılacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, Girişimci İş Adamları Vakfı'nın Bahariye Mevlevihanesi'nde düzenlediği "Girişimci Buluşmaları"na konuk oldu.

Toplantıda konuşan Uysal, İstanbul'da 293,5 kilometre metro inşaatının devam ettiğini hatırlatarak, İstanbul'un dünyada en fazla metro inşaatı olan şehri olduğunu söyledi. Uysal, yer altındaki metro çalışmalarında 25 bin işçinin çalıştığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İki hattı daha ihaleye çıkaracağız. Yenikapı- Beylikdüzü ile Vezneciler-Arnavutköy. Birisi  34 diğeri 32 kilometre olacak. Bu da yeni bir finans modeli ile yapılacak. İhaleyi başarabilirsek, önümüzdeki 10 yıl içinde İstanbul'a 600 kilometre ilave metro yapmış olacağız. Bu model, "yap, kiraya ver, devret" dedi.

Uysal sözlerine şöyle devam etti; 

"Metro inşaatlarının toplamda 177 kilometresi Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilip yapıldı. Dünya ile kıyasladığımız zaman bu şekilde metro yapabilen başka bir belediye yok. Şu an 170 kilometre metro inşaatımız işliyor, inşaatı devam edenler de bittiği zaman 430 kilometre olacak. Londra'nın her tarafı metro diyoruz toplam uzunluğu 420 kilometre, Paris'te 380 kilometre, New York'ta ise 600 kilometre civarında. Şu anda iki hattı daha ihaleye çıkaracağız. Yenikapı- Beylikdüzü ile Vezneciler-Arnavutköy. Birisi 34 diğeri 32 kilometre olacak. Bu da yeni bir finans modeli ile yapılacak. İhaleyi başarabilirsek, önümüzdeki 10 yıl içinde İstanbul'a 600 kilometre ilave metro yapmış olacağız. Bu model, "yap, kiraya ver, devret." Yapacak, 25 yıl bakımını da üstlenecek. 25 yılın, 3 yıllık yapım süresinde para almayacak. 22 yıl boyunca yıllık kira alacak. Bugün itibariyle peşin parayla yaptırdığımız işi kendine güvenen, yurt dışından sermaye bulabilene yaptıracağız. Bize sermayeyi bulsun, metroyu yapsın kiraya versin, 22 yıl da parasını alsın. Dünyada bu şekilde uygulanan modeller var."

Türkiye'nin çok ciddi bir ekonomik saldırı altında olduğunu aktaran Uysal, "Batı'dan böyle bir saldırı gelse de Doğu'dan başka yerden sermaye bulan iş adamları bu şeklide başlar ise onlar da biz de karlı oluruz. Böyle bir şeyi başarırsak, İstanbul'un bütün ulaşım sorunlarını da çözmüş oluruz. 2018 bütçemiz 20 milyar lira. Bizim şirketlerle bütçemiz 47 milyar lira, 28 iştirakimiz var. Bu ne demek? Büyükşehir Belediyesinin yaptığı işlerden dolayı ayda piyasaya, 3 milyar lira para giriyor" diye konuştu.

Uysal, Marmaray ve metrolar açıldıktan sonra şoför ve korumayla dolaşan birçok iş adamının özel arabasını bırakıp, toplu taşımayla yolculuk yapmaya başlayacağını belirterek, büyükelçi ve konsolosların çoğunun da metro kullandığını kaydetti.

İstanbul'un kurtuluşunun metroda olduğuna vurgu yapan Uysal, ihaleye çıkacakları Yenikapı- Beylikdüzü ile Vezneciler-Arnavutköy hatlarının ihale sisteminin başarılı olmasını dilediğini belirterek, bu şekilde İstanbul'da 10 yılda 600 kilometre daha metro yapmayı istediklerini dile getirdi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İBB şubat sonunda hizmete girecek ilk taksi prototipini tanıttı
  • 12.01.2023 16:15

İBB şubat sonunda hizmete girecek ilk taksi prototipini tanıttı

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) İstanbul trafiğine çözüm bulmak amacıyla ...

İBB, Beşiktaş'ta kentsel dönüşüm kapsamında 12 yapıyı yıktı
  • 27.12.2022 17:02

İBB, Beşiktaş'ta kentsel dönüşüm kapsamında 12 yapıyı yıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ, kentsel dönüşüm projesi ka ...

İBB'nin ulaşım ücretlerine yüzde 24,79 zam teklifi reddedildi
  • 27.10.2022 09:34

İBB'nin ulaşım ücretlerine yüzde 24,79 zam teklifi reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplant ...

İstanbul'da pazar günü bazı yollar trafiğe kapatılacak
  • 26.10.2022 14:26

İstanbul'da pazar günü bazı yollar trafiğe kapatılacak

Beşiktaş ile Zeytinburnu'nda 30 Ekim Pazar günü yapılacak koşu etkinlikleri nede ...

İstanbul toplu ulaşımında Mastercard ile yeni dönem!
  • 25.10.2022 16:36

İstanbul toplu ulaşımında Mastercard ile yeni dönem!

BELBİM-Mastercard iş birliği kapsamında İstanbul toplu ulaşımında İstanbulkart'ı ...