'İstanbul'daki AKM'nin uygulama faslındayız'

'İstanbul'daki AKM'nin uygulama faslındayız'

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "İstanbul'daki AKM'nin artık uygulama faslındayız" dedi.

Bakan Kurtulmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 6 Kasım'da açıklanan İstanbul, Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile Ankara'daki AKM binasının durumuna yönelik değerlendirmelerde bulundu. 

Kurtulmuş, yenilendikten sonra 2 bin 500 kişilik opera salonu ile konser, tiyatro salonları, sinemalar, kütüphaneler, tasarım dükkanları ve bunların arasında yer alan kafe ve restoranlarıyla büyük bir kompleks olarak hizmet verecek İstanbul'daki AKM'ye yönelik, "İstanbul'daki AKM'nin artık uygulama faslındayız. Yıkımlar başladı ve ondan sonra yeni binanın yapımıyla ilgili TOKİ sorumluluğu üzerine aldı. TOKİ üzerinden binanın yapımı inşallah 2019 yılı Mart ayı içerisinde bitirilecek." dedi. 

AKM konusunda epey mesafe aldıklarını vurgulayan Kurtulmuş, projenin tüm detaylarıyla yapılması ve güzel bir şekilde bitirilmesi için çalıştıklarını ifade etti. 

Ankara'daki AKM binası 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Yeni AKM gibi bir proje de Ankara'ya yapılsın." talimatıyla gündeme gelen Ankara'daki AKM binasına ilişkin olarak da sürecin şu an ilerlediğini dile getiren Kurtulmuş, "Ankara AKM ise şu anda fikir aşamasındadır. Bunun da 2018 yılı içerisinde bütün projelerinin, resmi süreçlerinin tamamlanarak, 2018'de eğer yapabilirsek bir temel atma ama o herhalde biraz 2019'un sonuna doğru olacaktır, 2019'da da yapımına başlanması gibi bir hedefimiz var." bilgisini paylaştı. 

Ankara AKM'nin yeni projesine yönelik ilgili bütün çevrelerden görüş alacaklarını söyleyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Ankara AKM'nin de Ankara'ya yakışır, güzel bir proje olması için gayret sarf edeceğiz. Biliyorsunuz, orası özel bir yasayla kurulmuş, gerekirse birtakım yeni mevzuat düzenlemeleri yapılarak da aynen İstanbul gibi oranın da Ankara'ya yakışır büyük bir proje haline gelmesine gayret edeceğiz.

Ankara'nın ihtiyacı var. Orası maalesef bina olarak da son derece yetersiz. Hatta yönetim zorlukları dolayısıyla da tamiratı, tadilatı yapılamamış. Gerçekten biraz da tabiri caizse köhnemiş, eskimiş bir bina. O bina Ankara'ya yakışmıyor. Orada biliyorsunuz çok sayıda etkinlik yapılıyor, etkinlikler sırasında biz de defaatle gitme durumunda kalıyoruz. Hakikaten her gittiğimizde de içimiz sızlıyor. Koskoca Ankara, Başkent ve böylesine kötü bir kültür merkezi... Yakışmıyor Ankara'ya. İnşallah Ankara, yeni bir kültür merkezini, önemli bir prestij projesi kazanmış olacak." 

Türk sinemasına yatırım yapana teşvik 

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, sinema, telif hakları ve Bakanlığın teşkilat yasasıyla ilgili çalışmalara yönelik de düzenlemelerin hazır olduğunu kaydetti.

Özellikle telif hakları ve sinemaya yönelik düzenlemelerin sektörden ilgili taraflarla görüşülmesi ve mutabakata varılması sonucu son şekline kavuştuğuna işaret eden Kurtulmuş, "Bu çalışmaların hem Türkiye'de fikir eserlerinin korunması bakımından büyük bir kazanım sağlayacağını hem de sinema destekleri vasıtasıyla yerli sinema üretecek olanların da dışarıdan gelip sinema sektörümüze yatırım yapacak olanların da ciddi bir şekilde teşvik edileceğini söyleyebilirim." diye konuştu. 

Yeni teşkilat yasasının ise Bakanlığın bazı alanlarında yaşanan tıkanıklığı aşmaya yönelik olduğunu aktaran Kurtulmuş, her üç tasarının da Başbakanlığa sunularak, yakın zamanda Meclis gündemine getirileceğini bildirdi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Vakıf GYO, 3 büyükşehirde 3 milyar liralık yatırım yapacak!
  • 16.10.2021 09:31

Vakıf GYO, 3 büyükşehirde 3 milyar liralık yatırım yapacak!

Vakıfbank ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ortaklığında Türkiye’nin ilk gayrimenkul ...

TOKİ, yüzde 10 peşinat ve 180 ay vadeli konutları satışta açtı!
  • 28.09.2021 15:03

TOKİ, yüzde 10 peşinat ve 180 ay vadeli konutları satışta açtı!

TOKİ, 34 ilde 144 konut, 26 ilde 96 iş yerini açık artırma ile satışa sunuyor. ...

TOKİ 34 ilde 144 konut, 26 ilde 96 iş yeri satacak
  • 28.09.2021 09:58

TOKİ 34 ilde 144 konut, 26 ilde 96 iş yeri satacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 34 ilde 144 ...

TOKİ'nin yüzde 22 indirim kampanyası bugün başlıyor
  • 21.09.2021 09:42

TOKİ'nin yüzde 22 indirim kampanyası bugün başlıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca, 21 Eylül-19 Ekim tarihlerinde düzenlenecek in ...

TOKİ bu ay 7 yeni millet bahçesinin ihalesini daha tamamlayacak
  • 18.09.2021 09:32

TOKİ bu ay 7 yeni millet bahçesinin ihalesini daha tamamlayacak

Eylülde Ardahan, Yozgat Merkez, İstanbul Sancaktepe, Kırıkkale Keskin, Çanakkale ...

TOKİ, Arnavutköy Sosyal Konut Projesi ihalesini 6-7 Ekim'de yapacak
  • 14.09.2021 09:39

TOKİ, Arnavutköy Sosyal Konut Projesi ihalesini 6-7 Ekim'de yapacak

TOKİ, Arnavutköy Sosyal Konut Projesi ihalesinin, kanunda öngörüldüğü üzere tüm ...