'İstanbul'da toplanma alanı sayısı 2 bin 850'ye ulaştı'

'İstanbul'da toplanma alanı sayısı 2 bin 850'ye ulaştı'

Mehmet Güllüoğlu, büyükşehirlerdeki toplanma alanlarının kaldırılarak yerlerine AVM'lerin kurulduğuna yönelik haberlerle ilgili konuştu.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, "İstanbul'da 1999 yılında 400 olan toplanma alanı sayısı şimdi 2 bin 850'ye ulaşmış durumda. Bu rakam toplanma alanlarının kaldırıldığına yönelik iddiaları çürütüyor." dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, sosyal medyada, İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki toplanma alanlarının kaldırılarak yerlerine AVM'lerin kurulduğuna yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, "İstanbul'da 1999 yılında 400 olan toplanma alanı sayısı şimdi 2 bin 850'ye ulaşmış durumda. Bu rakam toplanma alanlarının kaldırıldığına yönelik iddiaları çürütüyor." dedi.
Güllüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplanma alanlarının, bir afet veya kriz anında iletişim kesilmesi ve diğer nedenlerle vatandaşların toplanacakları ilk alanlar olduğunu anımsattı.

Vatandaşların toplanma alanlarına "e-Devlet" üzerinden rahatlıkla ulaşabildiklerine dikkati çeken Güllüoğlu, "İstanbul'da 2 bin 850 civarında toplanma alanımız var. Türkiye genelinde ise 10 binden fazla toplanma alanımız mevcut. Bütün il ve ilçelerde belediyelerimiz tarafından toplanma alanları belirlenmiş durumda. AFAD olarak belediyeler tarafından belirlenen yerleri birleştirip harita üzerinde işaretleyerek e- Devlet sistemi üzerinden vatandaşlarımızın bilgisine ulaştırdık." diye konuştu.
Vatandaşların da kendine düşen görevleri olduğunu belirten Güllüoğlu, herkesin önceden afet acil planı yaparak, olası bir afet durumunda nerede toplanılması konusunda karar vermesi gerektiğini kaydetti.

"BELEDİYELER, YENİ TOPLANMA ALANLARI AÇIYOR"

Güllüoğlu, belediyelerin imar çalışmaları kapsamında toplanma alanlarının yerini değişebilmesinin mümkün olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Belediyeler, toplanma alanlarını imar çalışmaları kapsamında kapatarak yerine yenisini açabilir. Belediyelerimiz toplanma alanını imara açar ve yeni bir yeri toplanma alanı olarak belirleyebilir. Mesela İstanbul'da 1999 yılında 400 toplanma alanı vardı. Zaman içerisinde bazı spor veya park alanlarının imarı değişerek statüsü değişmiş olabilir. Önemli olan kapatılan toplanma alanlarının yerine yenisinin açılıp açılmadığıdır. İstanbul'da 1999 yılında 400 olan toplanma alanı sayısı şimdi 2 bin 850'ye ulaşmış durumda. Bu rakam toplanma alanlarının kaldırıldığına yönelik iddiaları çürütüyor."

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, dinamik şehirlerde nüfus hareketliğine bağlı imar değişiminin her zaman görülebilecek bir durum olduğuna işaret ederek, "Biz, belediyelerimize toplanma alanlarını sürekli kontrol ettirerek, toplanma alanlarını güncelliyoruz. Bu konu sosyal medyada sürekli gündeme geliyor ama bize göre bu geride kalan ve çözülmüş bir konudur. Vatandaşlarımız e-Devlet sistemi üzerinden kendisine en yakın toplanma alanlarına rahatlıkla ulaşabilir." diye konuştu.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Suriye'de 69 bine yakın briket ev inşa edildi
  • 21.09.2022 16:35

Suriye'de 69 bine yakın briket ev inşa edildi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Suriye'de 284 noktada projelendir ...

Erzurum'da 4,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi!
  • 17.09.2022 00:22

Erzurum'da 4,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi!

AFAD, Erzurum'un Çat ilçesinde 4,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duy ...

Datça, 5.3 büyüklüğünde depremle sallandı!
  • 03.09.2022 09:06

Datça, 5.3 büyüklüğünde depremle sallandı!

AFAD, Akdeniz açıklarında Datça'ya 203 kilometre uzaklıkla 5.3 büyüklüğünde bir ...

Elazığ'da korkutan deprem! 4.0 büyüklüğünde sallandı!
  • 17.08.2022 09:23

Elazığ'da korkutan deprem! 4.0 büyüklüğünde sallandı!

Saat 07.24'te Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi ...

AFAD ve Katar Kızılay Suriye'de 1000 konutluk yerleşim köyü inşa edecek
  • 28.07.2022 16:19

AFAD ve Katar Kızılay Suriye'de 1000 konutluk yerleşim köyü inşa edecek

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Suriye'nin kuzeyinde yerlerinden ...

Bakan Soylu, Tel Abyad'da AFAD konut proje alanını inceledi
  • 18.06.2022 15:02

Bakan Soylu, Tel Abyad'da AFAD konut proje alanını inceledi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Barış Pınarı Harekatı'yla terör örgütlerinden ar ...