İmar barışı ödemelerinde bugün son gün

İmar barışı ödemelerinde bugün son gün

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve vatandaşlardan yoğun ilgi gören imar barışından yararlanmak isteyenler için Yapı Kayıt Be

Başvuru yapan vatandaşların, Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yüzde 25'ini bugün saat 23.59'a kadar yatırmaları gerekiyor. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre yapı kayıt bedelinin en az yüzde 25'lik ilk kısmını 31 Temmuz'a kadar peşin yatıranlar, kalan kısmını sonraki aylarda taksitle ödeyebilecek. Ödeme vadelerinin aşılması durumunda Yapı Kayıt Belgeleri iptal edilecek.

Yapılan başvurularda İstanbul birinci sırada

Bakanlıkça vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefiyle hayata geçirilen İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi ödemelerinde her ayın birinde kalan kısmı yüzde 2 artırılacak. Şu ana kadar 10 milyon 247 bin başvuru yapılan ve bu başvurular neticesinde  23 milyar 536 milyon lira gelir elde edilen düzenlemede 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen düzenleme kapsamında en çok başvuru yapılan iller sırasıyla İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa oldu.

İmar barışı için İstanbul'dan 1 milyon 785 bin 608 başvuru yapılırken, İzmir'den 821 bin 481, Ankara'dan 487 bin 449, Antalya'dan 429 bin 173, Bursa'dan ise 364 bin 518 başvuru gerçekleştirildi.

  • Etiketler:

Yorum Yaz