İlk çeyrekte sanayide kişi başı üretim endeksi yüzde 5,2 geriledi!

İlk çeyrekte sanayide kişi başı üretim endeksi yüzde 5,2 geriledi!

Kahramanmaraş merkezli depremlerin gerçekleştiği yılın ilk çeyreğinde, sanayide çalışan kişi başına üretim endeksi, geçen yılın aynı dönemine göre 5,2 düşüş yaşadı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ocak-mart dönemine ait verimlilik istatistiklerini açıkladı.

İstatistiklere göre, takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerinin de hissedildiği yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,2 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 yükseldi.

Bu yılın birinci çeyreğinde toplam sanayi çalışılan saat başına üretim endeksi, yıllık bazda yüzde 4,5 düşerken çeyreklik bazda yüzde 0,4 artış kaydetti.

En çok artış sermaye malı üretiminde

Takvim etkilerinden arındırılmış ana sanayi grupları verileri incelendiğinde, çalışan kişi başına üretim endeksinde yıllık bazda en fazla artış yüzde 7,8 ile sermaye malı üretiminde gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış çalışan kişi başına üretim endeksinde bir önceki çeyreğe göre en fazla artış yüzde 1,3 ile dayanıksız tüketim malı üretiminde oldu.

  • Etiketler:

Yorum Yaz