HES tartışmalarını ortadan kaldıracak sistem uygulanacak!

HES tartışmalarını ortadan kaldıracak sistem uygulanacak!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Kınacı, hidroelektrik santrallerinin yapımında yaşanan tartışmalar ile ilgili konuştu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı, yaptığı açıklamada, hidroelektrik santrallerinin yapımı konusunda tartışmalar yaşandığını, santrallerin akarsuların su potansiyelini etkilediğinin öne sürüldüğünü belirtti. Hidroelektrik santrallerinin su potansiyelini etkilemediğini ancak suyun yatağı değiştiği için canlı hayatın etkilendiğini dile getiren Kınacı, su yatağını değiştirmeden elektrik üretiminin yapılabilmesi için çalışma yürütüldüğünü kaydetti.

Kınacı, "Su yatağında santral kurularak elektrik üretimi sağlayacak, doğal dengeyi bozmayacak bir sistem üzerinde araştırma yapılıyor. Bu sistem ABD'de bu yıl uygulanmaya başlandı. Bu konuda Türkiye'de de çalışma yürütülüyor. Elektrik üretimi yapılırken balık göçünü, canlı hareketini etkilemeyecek bu sistem uygulandığı takdirde tartışmalar ortadan kalkacaktır" dedi. Çalışmalar devam ettiği için sistem hakkında fazla bilgi verilemeyeceğine dikkati çeken Kınacı, ne zaman uygulanabileceği konusunda da henüz net bir süre bulunmadığını ifade etti.

İçme suyunun yarısı boşa gidiyor

Kınacı, HES'lere tepki gösteren vatandaşların aynı duyarlılığı suyun verimli kullanımı konusuna da göstermelerini, daha az su kullanımını sağlayan yöntemlerin tercih edilmesini istedi. Kınacı, Türkiye'de çok fazla su kaybı yaşandığına işaret etti. İçme suyunun ortalama yüzde 50'sinin kullanılabildiğini vurgulayan Kınacı, "İçme suyu deposundan şebekeye verilen suyun ortalama yüzde 50'si maalesef kayboluyor. Bazı yerleşim yerlerinde ise bu oran yüzde 70'i geçiyor. Bu durum su ihtiyacını iki katına çıkarıyor, maliyeti artırıyor, su kaynaklarının verimli kullanılmamasına neden oluyor" diye konuştu.

Türkiye'nin önemli turizm yörelerinden Bodrum'u örnek gösteren Kınacı, bu ilçede yüzde 70 oranında su kaybı yaşandığını, bu nedenle yaklaşık 300 kilometre uzaklıktaki bir yerden ilave su getirildiğini bildirdi. Türkiye'de suyun yüzde 73'ünün tarımsal sulamada kullanıldığını anlatan Kınacı, bu oranın düşürülmesi gerektiğini ifade etti. Özellikle basınçlı ve damla sulama tekniklerinin yaygınlaştırılması gerektiğine işaret eden Kınacı, bu konuda da bir yönetmelik hazırlandığını, 1 yıl içinde çıkacağını, planlamaların da buna göre yapılacağını söyledi. Kınacı, "Türkiye'deki su potansiyelinin yüzde 40'ı kullanılıyor. 2023'e kadar yüzde 100'ünü kullanmak için yatırım programları hazırlanıyor" dedi.

Hatice Özdemir/AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kablolarınızı gizlemek için en güzel fikirler!
  • 01.09.2021 11:37

Kablolarınızı gizlemek için en güzel fikirler!

Elektronik cihazların kullanımı arttıkça kabloların gizlenmesinin önemi daha da ...

Çatılarda gelecek yıl 600 milyon dolarlık güneş doğacak
  • 25.06.2021 15:09

Çatılarda gelecek yıl 600 milyon dolarlık güneş doğacak

Solarçatı Kurucusu Utku Korkmaz, çatı tipi güneş santrali kurulumlarında yaklaşı ...

Dev rüzgar türbinlerinin rekorlara uzanan yolculuğu
  • 13.02.2021 11:55

Dev rüzgar türbinlerinin rekorlara uzanan yolculuğu

Uzunlukları 200 metreyi bulan dev rüzgar türbinlerinin Türkiye'nin elektrik üret ...

Türkiye yenilenebilir enerjide Avrupa ülkelerini geride bıraktı
  • 23.11.2020 17:22

Türkiye yenilenebilir enerjide Avrupa ülkelerini geride bıraktı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin yenilenebilir enerji ...

Dev projenin sadece gövdesine 2.2 milyon metreküp beton döküldü
  • 05.12.2019 16:48

Dev projenin sadece gövdesine 2.2 milyon metreküp beton döküldü

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı devam eden Yusufeli Bar ...