maritbet girişmaritbet
Global Yatırım Holding, Straton Maden’le madencilik sektörüne adım atıyor!

Global Yatırım Holding, Straton Maden’le madencilik sektörüne adım atıyor!

Global Yatırım Holding enerji, liman, gayrimenkul ve finans sektörlerindeki başarılı yatırımlarının ardından Global Enerji, Straton Maden’in %75 oranındaki hissesini satın alarak madencilik sektörüne adım attı

Türkiye'nin Batı Ege bölgesinde bulunan Straton Maden önemli feldspat rezervleri, lojistik madencilik faaliyetleri ve satış ekiplerine sahip bir şirkettir.

Global Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Kanat Emiroğlu, bu yatırımla madencilik sektöründe deneyim edinmek için önemli bir adım attıklarını söyledi.  Straton Maden'le çevreye zarar vermeden daha kaliteli ve verimli feldspat üretmek için yatırım yapmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.  Sn. Emiroğlu, Global Enerji olarak Türkiye'nin hızla büyüyen maden sektöründe yatırımlar yapmaya devam edebileceklerini vurguladı.

Emiroğlu ayrıca GYH'nin Türk ekonomisinin dinamizmine olan inancını vurgulayarak,  şirketin Straton Maden ile başlayarak maden alanında yapacağı bilgi, beceri ve ileri teknoloji yatırımlarının hem üretim hem de istihdam yaratma bakımından ülke ekonomisine katkısı olacağını belirtti.

Türkiye, yıllık 5.000.000ton Feldspat üretimiyle dünyada ilk sırada
 
Feldspat üretimiyle 20,7mn ton olan dünya üretiminin %24'ünü gerçekleştiren Türkiye, bu pazarda dünya lideridir. Straton Maden, yıllık %80'i ihraç edilen yaklaşık 250.000ton feldspat üretimiyle sektördeki en büyük beş üretici firma arasında bulunmaktadır.
 
2012 verilerine göre İspanya, İtalya, Rusya, Lübnan, Mısır, Almanya, Polonya, İsrail, Cezayir, Romanya ve Uzakdoğu'ya ihracat gerçekleştiren Türkiye, 3,9mn ton feldspat ihracatıyla toplam 134mnUSD'lik ihracat geliri elde etmiştir.  Feldspat Türkiye maden ihracatının %3.2' sini oluşturmaktadır. 
 
Feldspat seramik ve cam üretiminde sıcaklığı azaltarak enerji ve karbon emisyonlarının büyük miktarda tasarruf sağlayan önemli bir maddedir.  Feldspat aynı işlevi gören alternatif maddelere göre çok daha ucuzdur. Buna ek olarak, sadece yüksek oranda saflaştırılmış feldspat türevleri tarafından üretilebilen bazı yüksek kaliteli seramik ve cam ürünleri de vardır.  Ayrıca, feldspat son zamanlarda boya gibi petro-kimya ürünleri için ana dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır.  Plastik yerine cam ambalajlamadaki ve izolasyon için kullanılan fiberglas talebindeki artış da feldspat sektörüne büyüme sağlayan önemli faktörlerden biridir.
 
Kısaca Global Yatırım Holding:
2004 tarihinde  bir holding şirketi olarak yeniden yapılanan Global Yatırım Holding A.Ş.(www.globalyatirim.com.tr); altyapı, gayrimenkul, enerji ve finansal servisler olmak üzere birçok faaliyet alanında yatırım yapmaktadır. Borsa İstanbul'da (BİST) işlem gören Global Yatırım Holding A.Ş.(“GLYHO.IS”), finans alanındaki deneyimlerini, endüstriyel iş olanaklarında en iyi şekilde değerlendirmektedir.

 www.globalyatirim.com.tr

Yorum Yaz

Benzer Haberler

THY'nin İtalya'nın Torino şehrine uçuşları başladı
  • 11.07.2024 16:33

THY'nin İtalya'nın Torino şehrine uçuşları başladı

Türk Hava Yolları (THY), İtalya'da dokuzuncu uçuş noktası olan Torino  ...

İspanya'da oda kiraları aylık ortalama 500 avro oldu
  • 26.06.2024 16:48

İspanya'da oda kiraları aylık ortalama 500 avro oldu

İspanya'nın Madrid, Barselona, Sevilya, Valenciya, Malaga gibi büyük ve turistik ...

Almanya'da konut fiyatları düşmeye devam ediyor
  • 24.06.2024 10:22

Almanya'da konut fiyatları düşmeye devam ediyor

Almanya’da konut fiyatları, bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemi ...

Avrupa'da sokakta yaşayan evsizlerin sayısı artıyor
  • 11.10.2023 14:17

Avrupa'da sokakta yaşayan evsizlerin sayısı artıyor

Fransa, İngiltere, Almanya ve Belçika başta olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesi ...

İskenderun Limanı'nda çıkan yangına Rus uçağı böyle müdahale etti!
  • 09.02.2023 11:13

İskenderun Limanı'nda çıkan yangına Rus uçağı böyle müdahale etti!

İskenderun Limanı'nda çıkan yangını söndürme çalışmasına katılan Be-200 yangın s ...

Almanya’da konut krizi büyüyor
  • 28.09.2022 17:12

Almanya’da konut krizi büyüyor

Alman IG BAU (Bauen-Agrar-Umwelt = İnşaat-Tarım-Çevre) sendikası, ülkede uygun f ...