Gelecek aydan itibaren Meriç Nehri'nde enerji üretilmeye başlanacak!

Gelecek aydan itibaren Meriç Nehri'nde enerji üretilmeye başlanacak!

Gelecek aydan itibaren Meriç Nehri'nde yılda 14 milyon 300 kilovatsaat elektrik üretecek olan "Arşimet Burgu Hidroelektrik Santrali", haziran ayında hizmete girecek.

Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı tarafından haya geçirilecek projede, nehir yatağında sürdürülen kazı çalışmaları ve santral inşaatı tamamlandı.

Sektöründe dünyanın en büyük projelerinden olduğu söylenen santralde 14 burgu türbinin dönmesiyle yılda 14 milyon 300 bin kilovatsaat elektrik üretilecek.

Nehirden üretilcek olan elektriğin satıldıktan soonra sağlanan gelirinin bir kısmı Edirne Valiliği tarafından kurulan Edirne Şehir Gönüllüleri Vakfına aktarılacak.

"Sektörümnde dünyanın en büyük projelerinden"

Santralde incelemelerde bulunan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Santralde inşaatın bir yıl önce başladığını söyleyen Kırkbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışmalarda sona gelindiğini belirterek, sürecin tamamlanmasıyla enerji üretimine başlanacağını söyledi

Vali Kırkbıyık, projenin sektöründe dünyanın en büyük projelerinden biri olduğunu belirterek, bu özelliğiyle bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı.

Santralin birçok özelliğiyle ön plana çıktığını sölyleyen Kırbıyık,  "14 yatay burgumuz var. Nehrin üzerinde 180 metreyi bulacak şekilde 61 metrelik 3 açıklıkta lastik savaklarımız var. Bunların yükseltisi 4 metreye kadar çıkabiliyor. Nehrin taban seviyesi şu an 29 metre 80 santim, 4 metrelik yükseklikle beraber 33 metre 80 santim seviyesine kadar suyu depolayabileceğiz. ifadelerini kullandı.

Depoladığımız su, santralin içine girecek ve tribünleri çevirerek santralin çıkış noktasından tekrar nehrin yatağına kavuşmuş olacak. Kurulu gücümüz 2,4 megavatlık bir güce sahip. Bugünkü ekonomik değer itibarıyla yıllık 60 milyon liralık bir enerji üretme kapasitesine sahip. İnşallah haziran ayı itibarıyla bu enerjiyi üretip, sisteme dahil etmek istiyoruz. Son izinlerini alınıp bağlantıların yapılmasıyla süreci tamamlamış olacağız."

Kırbıyık, Meriç Nehri'nin kent için büyük öneme sahip olduğunu nehirden azami düzeyde faydalanmak için çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti.

Millet Bahçesi Projesi'nin tamamlanmasıyla vatandaşların nehrin her iki yakasında güzel vakit geçireceğini de belirten Kırbıyık, "Orayla ilgili bir mahkeme kararı var. Gerekli düzenlemeler ilgili bakanlıklar düzeyinde yapılıp mahkeme kararı dikkate alınıp gerekli revizyonlar yapıldıktan sonra tekrar süreç işleyecek. Vatandaşlara üstün nitelikleri olan bir park kazandırılacak." diye konuştu.

  • Etiketler:

Yorum Yaz