Folkart'tan sigarasız bir hayat için büyük adım!

Folkart'tan sigarasız bir hayat için büyük adım!

Mesut Sancak, Folkart olarak 31 Mayıs Dünya Sigara İçmeme Günü'ne sigarayı bırakarak girdiklerini açıkladı.

Folkart Başkanı Mesut Sancak, çalışanların tamamının, gördükleri eğitim sonrası “31 Mayıs Dünya Sigara İçmeme Günü”ne, sigarayı bırakarak girdiklerini açıkladı. Folkart, Dünyada ve Türkiye'de çok az sayıda örneği bulunan,tamamen ‘Sigarasız Şirketler' arasına katıldı. Sigara içen artık Folkart'ta çalışamayacak.

İzmir'den yola çıkarak, yaptığı özel projeler ve yeni büyük yatırımlar ile yapı sektöründe Türkiye'nin birincisi olma hedefine emin adımlar ile yürüyen Folkart, çalışanları ile işbirliği içinde, uzun süredir yürüttüğü projesini sonlandırarak, artık tamamen “Sigarasız Şirket” oldu.Çalışanlar, aylar öncesinden kendilerine verilen özel bir eğitim ve psikolojik destek sonucu;bir plan dahilinde gönüllü olarak, aşama aşama sigarayı bıraktılar. 

Sigarasız insan kaynakları politikası

Folkart, çalışanlarının bu gönüllü desteğiyle, ‘31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü'ne, sigaradan tamamen arınarak “SİGARASIZ  ŞİRKET” olarak girdi. Folkart'ın insan kaynakları politikası da, çalışanlarının desteği ile artık “SİGARASIZ” şekillenecek. Sigara içip, yeni iş başvurusunda bulunanlar, FOLKART'ta görev alamayacak. Folkart, iş başvurularında da özellikle değerlendirmek istediği kişileri, ‘sigarayı bırakma' şartı ile önce eğitime yönlendirererek, kişinin tercihi ve alınan sonuca bakarak,son kararını verecek.

Dünyada ve Türkiye'de az sayıda örnek

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “sigarasız şirket” olmayı sürdürme konusunda, kesin kararlı olduklarını, bu tercihin artık 31 Mayıs 2016 gününden itibaren resmi bir şirket politikası haline geldiğini söyledi. Mesut Sancak, bu proje ile insan sağlığının değerini öne çıkardıkları, Dünyada ve Türkiye'de örneği çok az olan ‘Tamamen Sigarasız Şirket' uygulamasını tercih ettikleri için; çalışanlarıyla birlikte aldıkları bu karar nedeniyle, dayanışma duygusu içinde,hep beraber örnek bir tutum sergilediklerini vurguladı. 

Özel bir eğitim süreci

Sancak geçtiğimiz yıllarda kendisinin de tiryakilik düzeyinde ciddi bir ‘sigara bağımlısı' olduğunu hatırlatırken, “Sigaranın sadece bana değil, aileme, sevdiklerime, çocuklarıma da zarar verdiğini görünce, bir anda bırakmaya karar verdim ve bırakmanın hiç zor olmadığını yaşayarak anladım.” dedi.Mesut Sancak, çalışanların tüm dünyada 64 ülkede uygulanan özel bir eğitim süreci ile sigarayı bıraktıklarını; bırakamayan bazı çalışanlara ise psikolojik destek sağlandığını, sonrasında sigaradan vazgeçtiklerini belirtti. 

İnsana değerde, sigarasız Folkart

Sancak, başlangıcı 2014yılına dayanan bu olumlu süreçte,işe alımlar sırasında da, adaylardan sigara içmeyenleri tercih ettiklerini belirtirken; FOLKART'ın tamamen ‘SİGARASIZ ŞİRKET' olmayı başarması nedeniyle çok mutlu ve huzurlu olduklarını vurguladı.Sigaranın‘fiziksel, ruhsal ve sosyal zararları'ile bireye;‘hastalıklar nedeniyle'‘topluma; ekonomiye ve ülke kalkınmasına';çok olumsuz etkileri olan, bir halk sağlığı sorunu olduğunu sözlerine ekleyen Sancak, “Sigarasız Folkart, insana verdiği değeri, bu alanda da gösterdi.” dedi. 

Her sekiz saniyede bir insan ölüyor

Dünya Sağlık Örgütü verilerine değinen Mesut Sancak; sigaranın dünyada ikinci ölüm nedeni olduğunu; sigara dumanında 2000'i zehir, 4000'in üzerinde kimyasal madde bulunduğunu; sigara içenlerin kanserden ölüm oranının, içmeyenlerinkine göre 15 ile 25 kat fazla olduğunu; dünyada her 8 saniyede bir kişinin sigaradan öldüğünü; halen dünya genelinde her 10 ölümden bir tanesinin, sigara kullanımı nedeniyle gerçekleştiğini belirtti. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Folkart, 'Nefes' ile İstanbul'a çıkarma yapıyor!
  • 21.10.2021 09:21

Folkart, 'Nefes' ile İstanbul'a çıkarma yapıyor!

Yapı sektöründe Türkiye’nin öncü ve lider şirketi Folkart, artık İstanbul’da. Şi ...

Folkart'tan İzmir'in göbeğine 4 milyar TL'lik proje!
  • 12.07.2021 09:47

Folkart'tan İzmir'in göbeğine 4 milyar TL'lik proje!

Folkart’ın Rönesans Holding ile Tekfen Holding’in %50’şer payla ortak olduğu Flo ...

Mesut Sancak Folkart Vega'yı anlatıyor
  • 13.10.2018 15:13

Mesut Sancak Folkart Vega'yı anlatıyor

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İzmir'de gerçekleştirdikleri yeni p ...

Mesut Sancak, Folkart Incity projesini anlatıyor!
  • 18.05.2017 12:46

Mesut Sancak, Folkart Incity projesini anlatıyor!

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İzmir'deki Folkart Incity projesini ...

Folkart Boyalık Çeşme'de yaşam başladı
  • 21.06.2021 11:33

Folkart Boyalık Çeşme'de yaşam başladı

Folkart, Türkiye ve dünyanın gözde tatil destinasyonlarından Çeşme’de bir projes ...

Folkart Country Urla projesi büyük ilgi görüyor!
  • 31.05.2021 10:28

Folkart Country Urla projesi büyük ilgi görüyor!

Folkart’ın, 15. kuruluş yılında kamuoyuna yeni sunmaya hazırlandığı Folkart Coun ...