maritbet girişmaritbet
Elektrik faturalarında yeni düzenleme ve indirim nasıl olacak?

Elektrik faturalarında yeni düzenleme ve indirim nasıl olacak?

Bakan Dönmez, zirvenin ardından yaptığı açıklamada, "Dünyada hızla artan enerji fiyatlarına karşı tedbirler aldık. Dar gelirli için yüzde 75 doğalgaz desteği sağladık." dedi. 

Elektrik faturalarına yeni düzenleme beklentisi kamuoyunda artarken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün bakanlıkta 21 elektrik dağıtım şirketinin sahipleri ve üst yönetimlerini topladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın elektrik faturalarında yeni düzenlemeye gidileceğini açıklamasının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı harekete geçmişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kritik zirvenin ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Dönmez, son 20 yılda kurulu gücü 100 bin megavata ulaştırdıklarını bildirdi. Bakan Dönmez, iletim ve dağıtım ağlarının yenilenmeye devam ettiğini açıkladı.

Bakan Dönmez'in açıklamalarından satır başları:

Enerji fiyatları küresel bir sorun hale geldi. Elektrik üretiminin temel ham maddelerinden olan kömür fiyatları 5 kat arttı. Geçtiğimiz yıl tonu 50 dolar olan kömür 200-250 dolara geldi. Doğal gaz fiyatları 10 kat arttı.

Dünyada ciddi bir enerji darboğazı söz konusu. Dünyada hızla artan enerji fiyatlarına karşı tedbirler aldık.

100 liralık elektrik faturasının 50 lirasını devletimiz karşılıyor. Doğalgazda ise 100 TL'lik faturanın 75 lirası hükümetimiz tarafından karşılanmakta.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çeşitli sosyal kesimlerden indirimli elektrik tarifesinden yararlanmaya dönük taleplerin olduğunu ifade ederek "Hem Bakanlığımız hem de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bu talepleri değerlendiriyor. Henüz net bir şey ortaya çıkmadı, çıkınca kamuoyuyla paylaşacağız. Esnaflarımız, küçük işletmeler ve birtakım STK'lerden gelen talepler var. Hepsini değerlendiriyoruz." diye konuşmuştu.

ELEKTRİK FİYATLARINA İNDİRİM MASADA!

Tüm Türkiye'nin gözlerinin çevrili olduğu toplantıda elektrik fiyatları da masadaydı. Toplantıya, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) yönetimleri de katıldı. Bakanlık başta esnaf olmak üzere küçük işletmelerin yeni tarife taleplerini topluyor. Dağıtım şirketleri ile maliyet hesabı çıkarıldıktan sonra yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi bekleniyor. Konutlar için tarife sınırının yükseltilmesi ve dağıtım bedellerinde indirim gibi başlıklar üzerinde de duruluyor.

Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre toplantıda, şirketlerin ise mevcut borçlarının yönetilmesi için bakanlıktan bazı talepleri oldu. Bu kapsamda EÜAŞ üzerinden kendilerine elektriğin ucuz satılmasını talep edecekleri öğrenildi. Bu şekilde elektrik fiyatlarında doğrudan bir indirim yapılması da gündeme gelebilecek.

100 MİLYARLIK DESTEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçen yıl elektrik ve doğalgaz faturalarında 100 milyar liralık destek sağlandığını belirterek, "Elektrikte birinci kademede yüzde 50, doğalgazda ise yüzde 75'lik devlet desteği devam ediyor. Örneğin, 100 liralık elektrik faturasının 50'si, gazda ise 100 liralık faturanın 75'i hükümetimiz tarafından karşılanıyor. Dar gelirli vatandaşlara desteğimiz sürecektir" dedi.

'AYRI AYRI UYARILARIMIZI YAPTIK'

Bakan Dönmez, elektrik dağıtım şirketleriyle bir araya gelerek kriz yönetim planlarını ele aldıklarını belirterek, "Her bir şirketimize ayrı ayrı uyarılarımızı yaptık ve yapılması gerekenleri detaylarıyla paylaştık. Güçlü ve zayıf olduğumuz noktaları, fırsatları ve tehditleri birlikte değerlendirdik. Verimli bir görüşme oldu bizim açımızdan. Türkiye'nin son 20 yılda gösterdiği yüksek performanslı büyümenin temel dinamiklerinden biri de enerji sektörüdür. Enerji sektörünün serbest piyasa kuralları ve uluslararası eğilimler göz önüne alınarak üretim, iletim ve dağıtım şeklinde yeniden düzenlenmesi sektörün büyümesine büyük bir ivme kazandırmıştır. 2016-2020 döneminde dağıtım şirketleri tarafından yaklaşık 40 milyar liralık yatırım yapıldı. 2021-2025 döneminde ise bu sayı 66,7 milyar TL'ye yükselecek. İletim ve dağıtım ağlarımızı da ihtiyaçlar doğrultusunda yeniliyoruz. Yeni yatırımlarla şebeke ağımızı her yıl daha da genişletiyoruz. Elektrik üretim, iletim ve dağıtım alanlarına son 20 yılda 100 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bu sayede son 20 yılda elektrikteki toplam kurulu gücümüzü yaklaşık 3,5 kat artırarak 100 bin megavat seviyesine ulaştık" diye konuştu.

AFETLER İÇİN YOL HARİTALARI KONUŞULDU

Görüşme kapsamında, yangın, sel, deprem ve yoğun kış koşulları gibi olası afet durumlarında şirketlerin plan ve yol haritaları masaya yatırıldı. Dönmez ayrıca, yetkililerden 2022'de yapılacak yatırımlar hakkında bilgi alacak.

'BÜTÜN PLANLARIMIZI AYRI AYRI OLUŞTURDUK'

Bakan Dönmez, toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında, yaşanan afetler için bakanlık bünyesinde Kriz Yönetim Merkezi kurduklarını, son zamanlarda sel, yangın, deprem gibi pek çok afetle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Dönmez, "Son 20 yılda afet yönetimine yapılan insani ve maddi yatırımlarla bugün devletimiz bütün kurumlarıyla ve sivil toplum kuruluşlarımızla en hızlı ve koordineli bir şekilde olay yerine intikal ediyor. Hafızalarımızda 99 depreminin izleri ve oluşturduğu psikolojik travmalar hale taze ne yazık ki. Hatırlarsanız depremzedelerin 'Nerede bu devlet' diye serzenişleri o dönem içine düşülen acziyeti adeta gözler önüne seren bir cümleydi. Küresel iklim değişikliğiyle birlikte ne yazık ki doğal afetler artık dünyanın daha fazla gündeminde yer alıyor. Bizler de bakanlık olarak afet yönetimi çalışmalarımızı özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve diğer kamu kurumlarını da içerisine alacak şekilde revize ettik. Bütün planlarımızı her bir afet senaryosuna göre ayrı ayrı oluşturduk" dedi.

'HER TÜRLÜ ELEŞTİRİYE, GÖRÜŞE AÇIĞIZ'

Bakan Dönmez, enerji sektörünün her gün kendini yenilediğini, gerek altyapı yatırımları gerekse de serbest piyasa atılımlarıyla örnek gösterildiği belirtti. Bazı siyasetçilerin yalanlara başvurduğunu söyleyen Dönmez, şöyle konuştu:

"Hiçbir ahlaki ve insani değerden nasibini almayan bu tarz bir siyasetin, önüne ne gelirse sürüklediğine, halkı kışkırtmaya yönelik attığı adımların sonuncusuna dün şahit olduk. Sorumlu siyasetin öznesi olması gerekenler, sorumsuzluklarıyla nasıl bir hezeyanın içinde olduğunun farkında olmalı. Demokratik sınır ve nezaketler içerisinde her türlü eleştiriye, görüşe sonuna kadar açığız. Ancak provokasyondan medet umanların da her zaman karşısında olacağız. Biz konuyu tüm şeffaflığıyla kamuoyu ile hep paylaştık ve çözüm yollarını da en uygun şekilde belirlemeye çalıştık. Halktan ve tüm paydaşlardan gelen önerilere göre de çalışmaya devam edeceğiz. İftira ve yalanların başrolde olduğu kirli bir siyaset yürütülüyor Türkiye'de. Her şey bu yalan siyasetinden nasibini alıyor. Enerji sektörü olarak biz de bu yalanlardan payımıza düşeni alıyoruz."

'ENERJİ SEKTÖRÜNDEN KATKI BEKLİYORUZ'

Dünyanın son zamanlarda ciddi bir enerji dar boğazından geçtiğini belirten Bakan Dönmez, enerji fiyatlarının küresel bir sorun haline geldiğini söyledi. 2021 yılından itibaren elektrik üretiminin ana ham maddelerinden olan kömür fiyatlarının 5 kat, doğal gaz fiyatlarının ise 10 kat arttığını anımsatan Dönmez, şunları kaydetti:

"Doğal gazın yüzde 99'u, petrolün yüzde 92'si ithal edilmektedir. Elektrik üretiminde ise kullanılan ithal kaynakların (doğal gaz ve kömür) oranı yüzde 50 seviyesindedir. Elektrik altyapımızı güçlendirirken bir taraftan da dünyada hızla artan enerji fiyatlarından vatandaşlarımızı korumak için gerekli destek mekanizmalarını da hayata geçirdik. 2021 yılında elektrik ve doğal gaz faturalarında 100 milyar TL'lik bir destekte bulunduk. Bu destek hane başı yaklaşık yıllık 5 bin liradır. Ayrıca, akaryakıtta 65 milyar TL'lik bir ÖTV desteği de sağladık. Bu yıl elektrikte birinci kademede yaklaşık yüzde 50, doğal gazda ise yüzde 75'lik devlet desteği devam etmektedir. Örneğin; 100 liralık elektrik faturasının 50 TL'si, doğal gazda ise 100 TL'lik faturanın 75 TL'si hükumetimiz tarafından karşılanmaktadır. Buna ek olarak, bu süreçte enerji sektöründen de sürece katkı sağlamalarını bekliyoruz. Öte yandan sosyal destek kapsamındaki vatandaşlarımız için 6,4 milyar TL'lik destek ödemesi yaptık. Isınma yardımı alan hanelere destekler genişletilerek doğal gaz da dahil edildi. Yaklaşık 3 milyar TL'lik doğal gaz desteğinden 4 milyon hane yararlanacak. Hane başı yıllık doğal gaz destek miktarı ise 450 ile 1150 TL arasında olacak. Ayrıca küçük ölçekli ticari işletmelerden ve sivil toplum kuruluşlarından gelen önerileri değerlendiriyoruz. Herkes ne derse desin, kim neyi söylerse söylersin biz her zaman doğruları söyleyeceğiz. Biz her zaman hakkın ve hakikatin tarafında yer alacağız."

Sabah

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Deprem bölgelerinde doğal gaz ve elektrik faturası ödemeleri ertelendi!
  • 09.02.2023 17:26

Deprem bölgelerinde doğal gaz ve elektrik faturası ödemeleri ertelendi!

Bakan Dönmez, İskenderun Teknik Üniversitesindeki Enerji ve Tabii Kaynaklar Baka ...

Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi, Avrupa'nın en büyüğü olacak!
  • 26.07.2022 11:05

Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi, Avrupa'nın en büyüğü olacak!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kapasite artırma çalışmaları tama ...

"Sakarya Gaz Sahası tarihe geçecek"
  • 14.06.2022 09:35

"Sakarya Gaz Sahası tarihe geçecek"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Sakarya Gaz Sahası, keşiften ilk ...