'Doğalgazlı cihazların bakımı kış gelmeden yaptırılmalı'

'Doğalgazlı cihazların bakımı kış gelmeden yaptırılmalı'

İGDAŞ doğalgaz kullanıcılarının olumsuz olaylarla karşılaşmaması için doğalgazlı cihazların bakımının kış başlamadan yaptırılması gerektiğini açıkladı

İGDAŞ'tan yapılan açıklamada, doğalgaz kullanımında hem güvenlik hem de verimlilik sağlayan tedbirler anlatıldı.

Ekim ayının gelmesiyle havaların soğumaya, doğalgazlı ısıtma cihazlarının da daha yoğun şekilde kullanılmaya başlandığı ifade edilen açıklamada, doğalgaz kullanıcılarının olumsuz olaylarla karşılaşmaması için baca temizliğinin, kombi, şofben, soba gibi doğalgazlı cihazların bakımlarının kış başlamadan mutlaka yaptırılması gerektiği hatırlatıldı.

Açıklamada, odun veya kömür kullananların da bu konuya dikkat etmesi gerektiği vurgulanarak, baca temizliğinin ve doğalgazlı cihaz bakımlarının düzenli olarak yetkili kişilere yaptırılmasının önemine işaret edildi.

Güvenlik için dikkat edilmesi gerekenler

Açıklamada, güvenlik için dikkat edilmesi gereken konular da şöyle sıralandı:

 • Tesisatlarınıza İGDAŞ'a bilgi vermeden kesinlikle müdahale etmeyin ve yetkisiz kişilere müdahale ettirmeyin.
 • Bacalı cihazların bulunduğu odalarda ve mekanlarda kesinlikle yatmayın, uyumayın.
 • Bacalı cihaz bulunan odanın kullanım amacını değiştirirken mutlaka İGDAŞ'a haber verin.
 • Gazınızı açtırdıktan sonra tesisatınıza yeni bir cihaz bağlatmanız gerekirse, mutlaka bu durumdan İGDAŞ'ı haberdar ediniz. Bunun için 153'ü arayarak bize ulaşabilirsiniz.
 • Pencere veya duvarınıza monte edilen, ortama taze hava girmesini ve herhangi bir gaz kaçağı durumunda da doğalgazın dışarıya tahliye edilmesini sağlayan menfezlerinizi asla iptal etmeyin ve kapatmayın.
 • Ocağınızı temizlerken ocağı doğalgaz tesisatına bağlayan esnek bağlantı elemanını çektirmeyin. İşlevselliğini ve sızdırmazlık özelliğini sık sık kontrol etmeyi unutmayın.
 • Yakıcı cihazlarınıza her yıl ısıtma sezonu başında yetkili servisler aracılığıyla bakım yaptırın.
 • Bacalı cihaz kullanıyorsanız, cihazınızın baca sensörünün çalışıp çalışmadığını yetkili servise mutlaka kontrol ettirin. Bacalı cihazınızın bulunduğu odada karbonmoksit algılama cihazı kullanın.Temin edeceğiniz karbonmoksit algılama cihazının gerekli kalite şartlarını sağlayıp sağlamadığını kontrol edin.

Bacaların, baca gazının kimyasal yapısından veya diğer dış etkenlerden dolayı deformasyona uğraması ihtimaline karşı yılda en az bir kez itfaiye tarafından yetkilendirilen baca temizleme firmalarına kontrol ettirilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, doğalgaz tesisatlarına her yıl ısıtma sezonu başında sertifikalı firmalar aracılığıyla genel kontrol ve bakım yaptırılması istendi.

Açıklamada, sertifikalı firmalara İGDAŞ'ın internet adresinden ulaşabileceği aktarılarak, "Lodoslu havalarda baca çekişi olumsuz yönde etkileneceğinden bacalı cihaz kullanırken baca gazı sızıntısına karşı daha dikkatli olun. Bacalı cihaz bulunan odadaki menfezlerinizin açık olmasını sağlayın ve kesinlikle kapatmayın. Doğalgaz boru ve bağlantı elemanlarını, önce antipas boya ile sonra yağlı boya ile boyayın. Boyama işleminde su bazlı boya kesinlikle kullanmayın." uyarısında bulunuldu.

"Tesisata İGDAŞ'tan izinsiz müdahale suç"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İGDAŞ Genel Müdürü Mehmet Çevik, doğalgazın, doğru kullanıldığında en güvenli yakıt olduğunu belirterek, "Güvenli doğalgaz kullanımı için tüm abonelerimizin, kışa girmeden önce baca temizliğini ve kombi, soba ve şofben gibi cihazlarının bakımlarını mutlaka yaptırmaları gerekiyor. Bu bakımlar güvenlik kadar verimlilik ve dolayısıyla tasarruf anlamına da geliyor." ifadelerini kullandı.

Yetkisiz usta ve firmalara yaptırılan en küçük bir değişikliğin bile hayati tehlikeleri beraberinde getirebileceğini ve kanunen de suç olduğuna dikkati çeken Çevik, bacalar için itfaiye yetkili baca temizleme firmalarının, kombiler için de yetkili servisin çağırılması gerektiğini vurguladı.

Çevik, hane içindeki doğalgaz tesisatlarının bakımının da sadece bu konudaki sertifikalı firmalara yaptırılması gerektiğinin altını çizerek, tesisatlara İGDAŞ'ın bilgisi dışında asla müdahale edilmemesi, doğalgazın, doğru kullanıldığında en güvenli yakıt olduğunun unutulmaması gerektiğini kaydetti.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Eski kombiniz yüksek faturaların sebebi olabilir
 • 02.03.2022 10:25

Eski kombiniz yüksek faturaların sebebi olabilir

Doğalgazın ülkemizde yaygınlaşması itibariyle kombiler, hem ısınma hem de sıcak ...

Site yönetimi kaçtı, İGDAŞ doğalgazlarını kesmeye geldi!
 • 24.11.2021 10:43

Site yönetimi kaçtı, İGDAŞ doğalgazlarını kesmeye geldi!

İstanbul'da, 7 aydır aidatları toplayan site yönetiminin faturaları ödememesi so ...

Aydem Yenilenebilir Enerji halka arz ediliyor!
 • 10.04.2021 10:07

Aydem Yenilenebilir Enerji halka arz ediliyor!

Halka arz sürecinde, hisse başı fiyat aralığı 8,50 TL-9,90 TL, talep toplama tar ...

İGDAŞ'tan geciken doğal gaz faturalarına taksit!
 • 25.01.2021 16:34

İGDAŞ'tan geciken doğal gaz faturalarına taksit!

İGDAŞ, gecikmiş doğal gaz fatura borçları için taksitli ödeme kampanyası başlatt ...