Deprem çantasında hangi malzemelerin bulunması gerekiyor?

Deprem çantasında hangi malzemelerin bulunması gerekiyor?

Generali Sigorta, bir deprem çantasında bulunması gereken malzemeleri ve herkesin bilgi sahibi olması gereken püf noktaları paylaştı.

Birinci derece deprem kuşağında yer alan Türkiye'de, deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçların ve değerli evrakların saklanabileceği bir acil durum çantası hayat kurtarıyor. Deprem çantasının hayati önemine dikkat çeken ve 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle müşterilerine hizmet veren Generali Sigorta, bir deprem çantasında bulunması gereken malzemeleri ve herkesin bilgi sahibi olması gereken püf noktaları paylaştı.

Su geçirmeyen ve sağlam bir çanta

Deprem çantasını seçerken acil durumlarda eşyaların içine kolayca sığabileceği ve su geçirmeyen sağlam bir çanta seçilmesi yeterlidir. Kişiye özel hazırlanacak deprem çantalarının içinde 72 saate kadar yetecek miktarda su, yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve çabuk bozulmayan gıdaların yanı sıra yedek giysi, iç çamaşırı, çorap gibi materyaller bulunması önem taşımaktadır. Yiyeceklerin fazla yer kaplamaması için konserveler hatta bisküvi türü atıştırmalık yiyecekler tercih edilmelidir.

İlk yardım çantası

Olası bir durumda oluşabilecek yaralanmalara karşı ilk müdahalenin yapılabilmesi için ilk yardım çantası büyük önem taşımaktadır. Deprem çantalarında mutlaka ilk yardım çantası bulunmalıdır. Deprem çantasında ilk yardım çantasının yanı sıra battaniye, uyku tulumu ve hijyenik temizlik maddeleri de yer almalıdır.

Düzenli kontrol

Deprem çantasına konulan eşyaların kullanım sürelerini takip etmek de büyük önem taşımaktadır. Bozulma ihtimali olan ilaçların, pillerin ve gıda malzemelerin son kullanma tarihleri düzenli kontrol edilmeli, tarihi geçen malzemeler değiştirilmelidir.

Telefon rehberi

Olası bir kötü senaryo durumunda yedek bir telefon rehberi bulundurmak oldukça işe yaramaktadır. Yedeklenen rehber sayesinde acil numaralara ulaşabilmek oldukça kolaylaşacaktır.

Acil durum düdüğü

Beklenmedik anda gerçekleşebilecek doğal afetler sonrasında yardım çağrısı yapılmasını sağlayacak acil durum düdüğü de mutlaka çantada yer almalıdır. Sesin yetmediği anlarda kullanılacak düdük, dışarıdakilerin yardım çağrısını duymasına yardımcı olacaktır.

Önemli evraklar

Deprem çantası içerisinde mutlaka bulunması gereken bir diğer materyal ise sigorta evraklarıdır. Deprem sigortası, kasko gibi evrakların yedekleri mutlaka çantanın bir gözünde bulundurulmalıdır.  Evrak çantasında kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.), tapu, ruhsat belgeleri, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı vb. evrakların da yer alması, oluşabilecek herhangi bir hasar anında mağduriyeti azaltacaktır. Klasik yöntemler ile birlikte dijital dönüşümün getirdiği olanaklardan da faydalanmak mümkündür. Bulut depolama çözümlerini kullanarak önemli evraklar ve diğer şahsi dosyalar kolayca saklanabilir ve yedeklenebilir.

Diğer malzemeler

Çantanın içinde bulundurulması gereken diğer önemli malzemelerin başında el feneri ve radyo gelmektedir. Deprem esnasında veya sonrasında oluşabilecek elektrik kesintisine karşılık, pile ihtiyaç duymadan çalışan bir el feneri etrafı aydınlatmaya, hatta bazı durumlarda yardım çağrısı yapmaya olanak sağlayacaktır. Etrafta olup bitenlerden haberdar olabilmek için ise mutlaka bir pilli radyo da deprem çantasında bulundurulmalıdır.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Konut sigortasıyla ilgili merak edilen 5 soru!
  • 15.11.2021 11:50

Konut sigortasıyla ilgili merak edilen 5 soru!

Konut sigortası, ev ve içindeki eşyaları su baskını gibi doğal afetlerden hırsız ...

DASK hakkında 5 soru 5 cevap!
  • 18.10.2021 11:13

DASK hakkında 5 soru 5 cevap!

150 yılı aşkın köklü geçmişiyle müşterilerine hizmet veren Generali Sigorta, kam ...

Generali Sigorta'dan daha güvenli evler için 6 öneri
  • 18.09.2021 14:18

Generali Sigorta'dan daha güvenli evler için 6 öneri

Generali Sigorta, birkaç adımda ev güvenliğini sağlayacak pratik güvenlik tedbir ...

Deprem çantasında hangi malzemelerin bulunması gerekiyor?
  • 13.08.2021 13:56

Deprem çantasında hangi malzemelerin bulunması gerekiyor?

Generali Sigorta, bir deprem çantasında bulunması gereken malzemeleri ve herkesi ...

Süper Evim Konut Sigortası'nın hizmetleri hayatı kolaylaştırıyor
  • 06.07.2021 13:29

Süper Evim Konut Sigortası'nın hizmetleri hayatı kolaylaştırıyor

Süper Evim Konut Sigortası, evlerde yaşanabilecek acil durumlara sunduğu asistan ...

Generali'den yeni konut sigortası: Süper Evim!
  • 12.06.2021 07:45

Generali'den yeni konut sigortası: Süper Evim!

Generali Sigorta, her bütçe ve ihtiyaca göre tamamen isteğe bağlı olarak özelleş ...