Demiryolu araçları artık TSE güvencesinde olacak

Demiryolu araçları artık TSE güvencesinde olacak

Demiryolu araçlarında yangın ve akustik test ve muayenesi TSE'nin Tuzla'da kuracağı Yangın ve Akustik Laboratuvarı'nda yapılacak

Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE), Tuzla'da kuracağı Yangın ve Akustik Laboratuvarı'nda son aşamaya gelindi. Yakında faaliyete geçecek bu laboratuvarda, demiryolu araçlarında yangın ve akustik test ve muayenesi yapılabilecek. TSE'den yapılan açıklamada, raylı sistemlerde yangın güvenliği açısından harmonize bir standart olan "EN 45545" standardının, yapı malzemelerinde yangın güvenliği standardı olan ve yeni kurulacak laboratuvarda temel standart olan "TS EN ISO 13501-1-2"ye birçok atıfta bulunduğu belirtildi. Ortak deney metotlarının çokluğuyla demiryolu ile ilgili yapılabilecek deneylerin bir kısmının kısa süre içerisinde gerçekleştirilebileceği ifade edilen açıklamada, kalan kısmının ise kapsam dahilinde olduğu ve en kısa zamanda gerçekleştirebilecek kapasiteye ulaşılacağı vurgulandı. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSE Marmara Bölge Koordinatörü Mehmet Hüsrev, Tuzla'da kuracakları Yangın ve Akustik Laboratuvarı'nda son aşamaya geldiklerini ve yakında faaliyete geçeceklerini aktardı. 

TSE'nin hedefi test ve muayene hizmetlerinin yaygın şekilde verilmesi

Bu konuda TSE'nin uygulama metotlarını hazırladığını ve artık demiryolu araçlarında yangın ve akustik test ve muayenelerinin laboratuvarlarında yapılabileceğine işaret eden Hüsrev, "TSE olarak birçok alanda olduğu gibi bu alanda da iddialı olduğumuzu söyleyebilirim. Özellikle ülkemizde test ve muayene alanında yeterli laboratuvar hizmetleri verilemediği için bu hizmetler yurtdışından alınmaktadır. Türkiye'nin milli kuruluşu TSE olarak ülkemizde test ve muayene hizmetlerinin yaygın bir şekilde verilmesini hedefliyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor" ifadelerini kullandı. 

Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık'ın direktifleri doğrultusunda yakında ulusal bir çalıştay düzenleyeceklerini vurgulayan Hüsrev, şunları kaydetti:  

"Test ve muayene hizmetlerinin ülkemizde yapılması için gerekli koşulların oluşturulması ve bu konuda ilgili kurumlarımızın sorunları ve çözüm önerilerinin tartışmaya açılacağı 1. Ulusal Test ve Muayene Çalıştayı Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Bu vesileyle yurt dışına olan bağımlılığımızın en asgariye inecek olması ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. TSE olarak önceliğimiz insan sağlığı ve güvenliği olduğu için tüm çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Artık demiryolları araçlarımız TSE güvencesi altında olacak."

AA

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

 Turistik Doğu Ekspresi'ne yoğun ilgi!
  • 03.02.2022 14:23

Turistik Doğu Ekspresi'ne yoğun ilgi!

Kovid-19 salgını nedeniyle ara verilen seferlerine yeniden başlayan Turistik Doğ ...

Datça açıklarında 4,1 büyüklüğünde deprem!
  • 05.06.2021 10:33

Datça açıklarında 4,1 büyüklüğünde deprem!

Ege Denizi'nde, Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında 4,1 büyüklüğünde deprem meyda ...

Mavinin En Özgür Tonu İnvictus İnşaat ile Ilıca ve Alaçatı’da!
  • 01.06.2021 12:04

Mavinin En Özgür Tonu İnvictus İnşaat ile Ilıca ve Alaçatı’da!

İnvictus İnşaat imzası taşıyan projeler ile sonsuz mavinin huzuru, sahipleriyle ...

Van Gölü'nde arıtma tesisinde test çalışmaları başladı
  • 21.04.2021 15:51

Van Gölü'nde arıtma tesisinde test çalışmaları başladı

Van Gölü'nü kirlilikten kurtaracak arıtma tesisinde test çalışmalarına başlandı. ...

Pistten çıkan uçak, pide restoranı olacak
  • 31.03.2021 17:07

Pistten çıkan uçak, pide restoranı olacak

Trabzon Havalimanı'nda, iniş sırasında kontrolden çıkıp, denize 25 metre kala ya ...