Cizre'de 3 bin 250, Silopi'de bin konut yapılacak!

Cizre'de 3 bin 250, Silopi'de bin konut yapılacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Bölgeye pozitif ayrımcılık yaparak Cizre'de 3 bin 250, Silopi'de bin konut yapıyoruz." dedi.

Beraberinde Şırnak Valisi Ali İhsan Su ve Cizre Kaymakamı Ahmet Adanur ile Cizre ilçesinde yapılacak yeni konut alanında incelemede bulunan Bakan Özhaseki, daha sonra Cizre Öğretmenevi'nde sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Özhaseki burada yaptığı konuşmada, Cizre ilçesinde vatandaşların ihtiyacı olan modern ve yaşanabilir konutların yapılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Ülke genelindeki terör saldırılarında büyük acıların yaşandığına vurgu yapan Özhaseki, "Allah bir daha o kötülükleri yaşatmasın. Bugün hala elinden silahı bırakmayan şiddetle çözüm arayanların, devlet üstesinden gelir." ifadesini kullandı.

mehmet özhaseki

"Cizre ve Yüksekova'nın il olma noktasında bir görüş birliği var"

Başbakan Yıldırım'ın Diyarbakır'da açıkladığı bölgeye yönelik ekonomi paketinden Şırnak ve ilçelerinin de faydalanacağını dile getiren Özhaseki, şöyle konuştu:

"Cizre ve Yüksekova'nın il olma noktasında bir görüş birliği var. Şırnak ve Hakkari il olur olmaz, devam eder etmez onları bilmiyorum. Zaten bu fikir birliğinden yola çıkılarak burada planlamalar yapılıyor. Bir taraftan çatışma yaşanan yerlerde vatandaşın zararının ve mağduriyetinin giderilmesi hususunda çalışma da sürüyor. Cizre'de şehrin dışında tespit edilen arazide modern bir şehir projemiz var."

Cizre'de 3 bin 250 konutluk bir çalışma yapılacağını ifade eden Özhaseki, Silopi'de de yapılan 230 konutluk çalışmanın bin konuta çıkarıldığını söyledi.

Bakan Özhaseki, terör örgütü PKK mensuplarının Çözüm Süreci'nde vatandaşa yönelik saldırılarını sürdürdüğünü dile getirdi. Özhaseki bölgeye yapılacak yatırımlarla ilgili şunları kaydetti:

"Bölgeye pozitif ayrımcılık yaparak Cizre'de 3 bin 250, Silopi'de bin konut yapıyoruz. Terörden zarar gören kim varsa mutlaka zararı tespit edilip, evleri hazır hale getirilerek kendisine teslim edilecek. Vatandaşın bina değeri yapılan modern konut değerinden düşülerek aradaki farkı faizsiz ve uzun taksitlere bölerek rahat ve huzur içinde yaşamasına olanak sağlayacağız."

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının teslimi yapıldı
  • 05.11.2021 17:24

Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının teslimi yapıldı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Kayseri'de kentsel dönüşüm kon ...

Mehmet Özhaseki devir teslim töreninde konuştu
  • 11.07.2018 11:08

Mehmet Özhaseki devir teslim töreninde konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevine getirilen Murat Kurum, görevi Mehmet Özha ...

"İmar Barışı'nda 30-40 milyar gibi bir para toplanacak"
  • 22.06.2018 10:04

"İmar Barışı'nda 30-40 milyar gibi bir para toplanacak"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Barışı'na ilişkin, "Sonunda 30- ...

"80 milyonluk vatandaşın 55-60 milyonu ihtilaflı durumdadır"
  • 21.06.2018 10:50

"80 milyonluk vatandaşın 55-60 milyonu ihtilaflı durumdadır"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışına ilişkin, "Çıkan kanun ...

"Yapı kayıt belgesi, iskan yerine geçiyor"
  • 20.06.2018 14:05

"Yapı kayıt belgesi, iskan yerine geçiyor"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Yapı kayıt belgesi, iskan (yapı kul ...