maritbet girişmaritbet
Cezayir İnegöllü mobilyacıların yeni rotası oldu!

Cezayir İnegöllü mobilyacıların yeni rotası oldu!

Üretim profili Ortadoğu ve Kuzey Afrika beğenileri ile benzerlik gösteren İnegöllü mobilyacılar, yakın coğrafyada Cezayir pazarını mercek altına aldı. İlk hedef Türkiye'nin Cezayir'e yaptığı 13 milyon dolarlık mobilya ihracatını 35 milyon dolara çıkarmak.

Türkiye'nin Cezayir'e yılda 13 milyon dolar civarında mobilya ihracatı yaptığını ifade eden Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Üyesi ve İnegöl Sanayici ve İşadamları Derneği (İNSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Akıskalı, hedeflerinin bu rakamı önümüzdeki yıl 35 milyon dolara çıkarmak olduğunu söyledi. Aralık ayı içerisinde TUSKON tarafından organize edilen Cezayir-Türkiye Mobilya İş Forumu'na 30'u İnegöl'den olmak üzere 40 mobilyacıyla birlikte katıldıklarını hatırlatan Akıskalı, İnegöl'ün Cezayir pazarından hak ettiği payı alması gerektiğini kaydetti. Ahmet Akıskalı; "36 milyon nüfusa sahip Cezayir'i önemsiyoruz. Türkiye Cezayir'e yılda 13 milyon dolar civarında mobilya ihracatı yapıyor. Cezayir'e toplam yapılan 250 milyon dolarlık ihracatın yanında bu rakam yeterli seviyede değil. Hedefimiz bu rakamı önümüzdeki yıl 35 milyon dolara çıkarmak. Bu kapsamda ihracatın artırılmasına dönük engellerin karşılıklı olarak kaldırılması için gayret sarf ediyoruz. AB ülkelerine yüzde 15-20 arası gümrük vergisi uygulanıyor, Türkiye'ye ise yüzde 30 gümrük vergisi uygulanıyor. Bu konuda iyileştirme bekliyoruz" diye konuştu.

Karşılıklı vizelerin kaldırılmasının İnegöllü girişimcilere moral vereceğini ifade eden Akıskalı, "Uluslararası banka hüviyetine sahip Türk bankalarının verdiği teminat mektupları artık Cezayir tarafından kabul edilecek" dedi. Cezayir'in hali hazırda 2 milyon konut açığının bulunduğuna ve bunun 1 milyonunun da bitmek üzere olduğuna dikkat çeken Akıskalı,"Cezayir gibi ülkelerdeki mobilya beğenisi Türkiye'de üretilen mobilyalarla uyuşuyor. Türk malı ibareli ürünlerin tercih edildiği bu ülkede sektörün önü açık. Türkiyeli 50 civarında inşaat firması Cezayir'de otoyol, demiryolu, inşaat gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. İNSİAD olarak İnegöllü mobilyacıların yeni pazarlara açılmasında aktif rol oynamaya çalışıyoruz. Düzenlediğimiz Rusya, Azerbaycan, Kuzey Irak gezileri sonrasında buralarla yapılan ticarette gözle görülür bir artış yaşandı. Son düzenlenen Cezayir gezisine katılanların yüzde 90'ı iş bağlantısı ile döndü" şeklinde konuştu.

Esra ÖZARFAT/Dünya

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Dünya nüfusu 8 milyarı aştı
  • 09.07.2024 15:58

Dünya nüfusu 8 milyarı aştı

Dünya Nüfus Günü'nde toplam dünya nüfusu 8.04 milyar olarak açıklanırken Türkiye ...

Türksat 6A'nın uzay yolculuğu başladı
  • 09.07.2024 09:05

Türksat 6A'nın uzay yolculuğu başladı

Türkiye'nin yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya fırlatılması, ...

Türkiye-Suudi Arabistan İnşaat Forumu, İstanbul'da gerçekleştirildi
  • 04.07.2024 09:59

Türkiye-Suudi Arabistan İnşaat Forumu, İstanbul'da gerçekleştirildi

Türkiye-Suudi Arabistan İnşaat Forumu'nda iki ülke arasında inşaat alanında yapı ...

Bakan Uraloğlu: "Uçuş ağımız 131 ülkede 346 noktaya ulaştı"
  • 03.07.2024 16:22

Bakan Uraloğlu: "Uçuş ağımız 131 ülkede 346 noktaya ulaştı"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Dış hatlarda 50 ülkede 60 nokt ...

İnşaat malzemesi sanayisinde yıl sonu büyüme bekleniyor
  • 28.06.2024 16:33

İnşaat malzemesi sanayisinde yıl sonu büyüme bekleniyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından düzenle ...

Türkiye'de mayısta 110 bin 588 konut satıldı
  • 13.06.2024 13:44

Türkiye'de mayısta 110 bin 588 konut satıldı

Türkiye genelinde konut satış sayısı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde ...