Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu açıldı

Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu açıldı

İstanbul Valiliği İPKB tarafından 2012'de yenilenmek üzere yıkılıp tekrar inşa edilen Atatürk Öğrenci Yurdu, hizmete girdi.

İstanbul'da 44 yıl önce inşa edilen ve İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimince (İPKB) 2012'de yenilenmek üzere yıkılarak tekrar yapılan Cevizlibağ'daki Atatürk Öğrenci Yurdu, öğrenci kabulüne başladı.

İPKB tarafından depreme dayanıklı ve modern şekilde inşa edilen Atatürk Öğrenci Yurdu, öğrencilere kampüs dışına çıkmadan ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri geçirecekleri imkanlar sunuyor.
Kız öğrencilere hizmet veren ve "5 yıldızlı otel" konforunda inşa edilen yurtta, yenilenebilir enerji kaynakları da kullanılıyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumunun talebi doğrultusunda, projesini İPKB'nin yönettiği yurtta, yatakhane, kütüphane, çamaşırhane, dinlenme alanı ve şark köşesi olarak tasarlanan mekanlar bulunuyor. Komplekste idari bina, sosyal hizmet binası, kafeterya, spor salonu ve kütüphane de yer alıyor.

Yıkılmadan önce 43 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan yurt, yeni haliyle yaklaşık 90 bin metrekarelik alanda öğrencilere hizmet veriyor.

Öğrencilerin kartlı sistemle girebildikleri tek ve 3 kişilik odalarda, müstakil tuvalet, duş, mini buzdolabı, çalışma masası ile giysi dolabı bulunuyor. Öğrenciler, her kattaki ortak çalışma salonları ile televizyon izleme ve dinlenme alanlarından faydalanabiliyor.

İPKB Genel Koordinatörü Kazım Gökhan Elgin, açıklamasında, 2006'dan itibaren yürütülen "İstanbul Sismik Riskin Azaltması ve Acil Durum Hazır Projesi" kapsamında 12 yurdun güçlendirildiğini, bu yurdun da 2,5 yıllık zorlu bir süreçten sonra yeniden yapılarak, hizmete girdiğini söyledi.

Türkiye'nin en büyük yurdu

Kentin eski yurtlarından biri olan Atatürk Öğrenci Yurdu'nda, 3 bin 555 kız öğrencinin kaldığını belirten Elgin, şöyle devam etti:

"Yurt, 5 blok olarak tasarlandı. Her blokta 711 öğrenci kalmakta, her odasında da 3 kişi ikamet etmekte. 1000 kişilik yemekhanemiz, günde 3 bin 555 öğrenciye sabah, öğle ve akşam yemek çıkaran mutfak bölümümüz, 600 kişiye hitap eden bir konferans salonumuz, 270 izleyici kapasiteli spor salonumuz bulunuyor. Burası, 90 dönüm bir alanda Türkiye'nin en büyük yurdu olarak hizmet vermeye başladı. Şu an öğrencilerimiz çok mutlu bir şekilde buradan hizmet alıyorlar, okullarına dağılıyorlar. Akşam gelip burada derslerini çalışacaklar, dinlenecekler, ikamet edecekler."

"Yağmur hasadı" uygulaması

Elgin, yurdu teknolojik, modern ve aynı zamanda enerji tasarrufu yapan bir bina olarak inşa ettiklerini dile getirerek, her blokun çatısındaki güneş panelleriyle sıcak su ihtiyacının karşılandığını anlattı.

Binaya, "gri su" denilen yağmur hasadının da kurulduğunu aktaran Elgin, çatılardaki yağmur suyunun depolandıktan sonra damıtıldığını ve tuvaletlerde kullanıldığını kaydetti.

İPKB Genel Koordinatörü Kazım Gökhan Elgin, İstanbul'daki kamu binalarına yönelik çalışmaları hakkında da şu bilgileri verdi:

"Bin 243 kamu binasının güçlendirilmesini, eğer ekonomik değilse yıkıp yeniden yapımını gerçekleştirdik. Bin 19 okulu güçlendirdik veya yeniden yaptık. 12 hastanenin güçlendirilmesini, 6 hastaneyi de yeniden yapıyoruz. Ayrıca 60 polikliniği güçlendirdik. Ümraniye Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanesini yakında açacağız. Ayrıca Okmeydanı, Göztepe ve Kartal gibi üç tane ana hastanemizi yıkıp yeniden yapıyoruz. İlk etapları yapılıyor. O ilk etapları bittikten sonra da esas hastaneleri yıkıp, ikinci etabını yapacağız. Bunların da özellikleri, her biri biner yataklı, ayrıca enerji tasarruflu binalar ve Türkiye'nin ilk yeşil hastaneleri olacak. Havadan da bu hastanelere hasta nakli olabilecek."

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul'da bazı metro hatlarında seferler yapılmayacak!
  • 08.03.2023 09:33

İstanbul'da bazı metro hatlarında seferler yapılmayacak!

Metro İstanbul, İstanbul Valiliğinin aldığı karar uyarınca bazı metro ve fünikül ...

İstanbul'da 31 Aralık'ta bazı caddeler trafiğe kapatılacak
  • 31.12.2022 09:27

İstanbul'da 31 Aralık'ta bazı caddeler trafiğe kapatılacak

İstanbul Valiliği, yılbaşı tedbirleri kapsamında bazı ilçelerde geçici olarak tr ...

İstanbul'da 5-31 Temmuz'da ormanlık alanlara girişler yasaklandı
  • 04.07.2022 09:11

İstanbul'da 5-31 Temmuz'da ormanlık alanlara girişler yasaklandı

İstanbul Valiliği, orman yangınlarının önlenmesi amacıyla 5-31 Temmuz'da ormanlı ...

GYODER'den sektöre örnek olacak öğrenci yurdu projesi!
  • 18.06.2022 15:13

GYODER'den sektöre örnek olacak öğrenci yurdu projesi!

Türkiye’nin gayrimenkul platformu GYODER,Türkiye’de hızla artan yurt ihtiyacına ...

Ev bulamayan üniversitelilere yurt tavsiyesi!
  • 01.11.2021 10:13

Ev bulamayan üniversitelilere yurt tavsiyesi!

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği Dönem Başkanı ve BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. M ...