Bursa'da Hobi Evleri Projesi ile arazilerin değeri arttı

Bursa'da Hobi Evleri Projesi ile arazilerin değeri arttı

Bursa'nın Orhaneli ilçesinde başlatılan "Hobi Evleri Pojesi" ile bölgedeki arazi fiyatları 1 yıl içinde değerine değer kattı.

Bursa'nın dağ ilçelerinden olan ve sürekli göç veren 19 bin 500 nüfuslu kırsal Göktepe Mahallesi'nde, Orhaneli Belediyesi ile Bursa Sağlık Çalışanları Derneğince (BUSAD)  Uludağ eteklerinde hayata geçirilen "Hobi Evleri Pojesi" ile tarıma elverişli olmayan 364 dönüm  alanda yapılan 200 hobi evi, burada arazisi bulunan yöre halkının yüzünü  güldürdü.

Bin rakımlı, dağ havasına sahip bir tepede yer alan kırsal mahalledeki  tek katlı ve bahçeli hobi evlerinde sağlık çalışanları, yazın bahçede, kışın soba  başında vakit geçirerek streslerini, yorgunluklarını atarken, bölge halkı da bu  turizm hareketliliğinden üzerine düşen payı alıyor.

"Huzur içinde zaman geçirilebilecek evler"

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, ilçeye tersine göç sağlayabilmek için çalışmalar yaptıklarını, bu  çerçevede BUSAD ile bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Göktepe'de tarıma elverişli olmayan arazilerin değerlendirilmesi ve  ilçelerinde turizm hareketliliği başlatılması amacıyla yaptıkları projenin birçok  açıdan fayda sağladığını dile getiren Tatlıoğlu, şöyle devam etti:

"Bazı yer sahiplerinin bu arazilerin varlığından bile haberi yoktu.  Burasının manzarasını gördüğümüzde 'Buraya şehirde bunalanlar için küçük binalar  yapsak, önülerinde yeşil alanı olsa' dedik ve bu düşünceyi geliştirdik. Köylünün  yerini kıymetlendirmek, değerlendirmek için bir yol haritası çizmemiz lazımdı.  İlk etapta zemin etüdü, jeolojik etütler, planlama, programlama, parsellemesi  için dönüm başı 2 bin 500 lira gibi bir masraf oluyordu. Vatandaşa 'Dönüm başı 2  bin 500 lira bize yardım ederseniz burasını parselleyelim.' dedik. Köylüyle  beraberce böyle bir karara vardık. Herkesin onayını alarak, bir proje başlattık.  Böylece yeşillikler içinde, şık, 2 oda 1 salonu olan, yaşam standardı yüksek,  dağın başında, şehrin bütün ağırlığını, psikolojisini, dertlerini burada  atabileceğimiz, göklere fırlatabileceğimiz bir alanda, huzur içinde zaman  geçirilebilecek evler yaptık."

"Köylü, eskisinden 82 kat daha zengin"

Tatlıoğlu, buradaki evlerde kalanların alışverişleriyle bölge  ekonomisine destek olacaklarını vurgulayarak, "200 hobi evi yaptık. Talep üzerine  2. ve 3. etabı yapmak için uğraşıyoruz." dedi.

Konutları yaparken bir ağaç bile kesmediklerine dikkati çeken  Tatlıoğlu, "Konutların önündeki hobi bahçelerine ağaçlar dikildi. Marullar,  maydanozlar ekilmiş, baharda domates ve biber ekecekler. Bahçeden, dalından bir  şeyler koparıp çardağın altında çay demleyip burada bir kahvaltı yapmak, her şeye  değer." ifadesini kullandı.


Bölgede arazisi olan vatandaşın yüzünü güldürdüklerini aktaran  Tatlıoğlu, "Projeyi yapmadan önce burada arazinin dönümü bin lira bile etmiyordu.  'Bin lira' denilince hemen 'Satalım' deniyordu. Şu anda 750 metrekare arsa, 50  bin lira yapıyor. Yani köylünün arazisinin değeri, hesaplarımıza göre yaklaşık 82 kat arttı. Köylüden topraklarını alıp da başka birini zengin etmedik. Yeri olan  köylü, eskisinden 82 kat daha zengin. Bu, son derece güzel." diye konuştu.

"Soba yakıyoruz, toprakla meşgul oluyoruz"

BUSAD Başkanı Metin Altundal da dernek üyeleri olarak doğayla, bağla,  bahçeyle buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı.

Projeyle bölgeye katma değer sağlandığını anlatan Altundal, "Bu tarz  projeler, şehirde yaşayan herkese lazım. Büyük şehirlerin stresi, çalışma  ortamındaki yoğunluklar, yorgunluklar ancak böyle ortamlarda atılabilir. Soba  yakıyoruz, toprakla meşgul oluyoruz. Biz, çocuklarımızın da toprakla haşır neşir  olup topraktan meyve, sebzesi koparmasını istiyoruz." dedi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bursa ve İstanbul arasında seyahat hızlı tren ile 2 saat 15 dakika olacak
  • 16.07.2022 14:20

Bursa ve İstanbul arasında seyahat hızlı tren ile 2 saat 15 dakika olacak

Osmaneli-Bursa-Bandırma-Balıkesir Hızlı Tren Hattı T04 Tüneli Işık Görme Töreni ...

Togg Gemlik fabrikası inşaatı havadan görüntülendi!
  • 29.12.2021 12:21

Togg Gemlik fabrikası inşaatı havadan görüntülendi!

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (Togg) Bursa'nın Gemlik ilçesindeki üret ...

Bakan Kurum Bursa'da kentsel dönüşüm yıkım töreninde konuştu
  • 22.05.2021 09:35

Bakan Kurum Bursa'da kentsel dönüşüm yıkım töreninde konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Mevlana 7. Etap ve Mollaarap Mahallesi K ...

Bakan Karaismailoğlu, Bursa'da metro hattı temel atma töreninde konuştu
  • 02.04.2021 14:23

Bakan Karaismailoğlu, Bursa'da metro hattı temel atma töreninde konuştu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bursa Emek-YHT Gar-Şehir Hastan ...

İstanbul-İzmir Otoyolu'nda kesintisiz ulaşım için karla mücadele sürüyor
  • 28.01.2021 14:47

İstanbul-İzmir Otoyolu'nda kesintisiz ulaşım için karla mücadele sürüyor

İstanbul-İzmir Otoyolu'nun Bursa kesiminde etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaş ...

Bursa Şehir Hastanesine raylı sistemle ulaşım projesinde saha çalışması başladı
  • 01.12.2020 13:08

Bursa Şehir Hastanesine raylı sistemle ulaşım projesinde saha çalışması başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehir Hastanesine kesintisiz ulaşımın sağ ...