maritbet girişmaritbet
Binali Yıldırım, Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’ni basına tanıttı

Binali Yıldırım, Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’ni basına tanıttı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hizmete açması beklenen Adnan Menderes Havalimanı'nın iç hatlar terminalini basına tanıtıldı

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Adnan Menderes Havalimanı'nın yeni iç hatlar terminalinin hizmete girmesiyle İzmir'in havacılığın merkezi haline geleceğini, kültür, sanat ve turizm şehri olacağını söyledi.

Yıldırım, pazartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılması beklenen Adnan Menderes Havalimanı'nın iç hatlar terminalini basına tanıttı.

Yeni iç hatlar terminalinin 210 bin metrekare kapalı alanı bulunduğunu kaydeden Yıldırım, şu an Türkiye'nin en büyük iç hatlar terminali olduğunu belirtti.

"30 yıllık ihtiyaç karşılanacak"

Yıldırım terminalin mimarının Türk olduğunu ve projenin çevre dostu olarak hazırlandığını aktararak, "Bu projenin tamamlanmasıyla Adnan Menderes Havalimanı'nın gelecek 30 yıllık ihtiyacı karşılanacaktır. Bu terminalin tek başına kapasitesi 20 milyon yolcu. Dış hatlar terminali de 110 bin metrekare, 10 milyon yolcu da o var. Toplam 30 milyon yolcuya rahatlıkla hizmet verecek, modern, Türkiye'nin en güzel terminallerinden birisi. Güzel İzmir'e en fazla yakışacak eserlerden bir tanesi" diye konuştu.

"İzmir'deki kapalı otopark kapasitesinden fazla otopark"

Terminalin 20 ay gibi kısa bir sürede yapıldığını ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İki terminalin toplam maliyeti 385 milyon avro. Devlet Hava Meydanları'nın yaptıkları da var, onları da dahil ettiğinizde 1.3 milyar liralık bir yatırım Adnan Menderes Havalimanı'na yapılmış oldu. İzban'a ve karayollarına bağlantısı var. Alt-üst yollar var, yolcu gidiş, yolcu geliş. VIP, CIP, iç-dış hatlarda toplam 17 köprü var. Adnan Menderes'in 2003 yılındaki yolcu sayısı yaklaşık 2 milyon 300 bindi. Şu anda 10 milyonu aşmış durumda. Uçak trafiği 25 bin civarındaydı, 78-79 bine çıktı. Terminalin hizmete girmesiyle artık İzmir havacılığın merkezi haline gelecek, kültür, sanat, turizm şehri olacak. İzmir'in böyle bir esere ihtiyacı vardı, bunu da '35 İzmir 35 Proje' kapsamında gerçekleştirmiş olduk. Sadece otopark kapasitesi 5 bin 500. Bugüne kadar İzmir'de şehir içinde, ilçelerde yapılan kapalı otoparkların kapasitesinden fazla, İzmir'de 5 bin 300 var. Birçok Avrupa şehrinde buna benzer bir terminal henüz yok."

Terminalin açılışının pazartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacağını aktaran Yıldırım, vatandaşların da cumartesi gününden itibaren kullanabileceğini kaydetti.

Yıldırım bir gazetecinin "Seçimlere az bir süre kaldı, İzmirliler sizden ne istiyor?" şeklindeki sorusu üzerine de şu yanıtı verdi:

"İzmir'in merkezde de, dışarıda da aynı olan ortak sorunlar var. Bazı sorunlar ise ilçelerde farklı, merkezde farklı. Özellikle merkezde altyapı ile ilgili sorunlar hat safhada, imar ile ilgili sorunlar ön plana çıkıyor. Trafik ve ulaşım ile ilgili sorunlar, belediyecilik hizmetleriyle ilgili sorunlar ön plana çıkıyor. Çevrede daha ziyade işsizlik ön plana çıkıyor, tarımla ilgili sanayi tesislerinin eksikliği, yollarla, içme suyu ve sulamayla ilgili talepler ön plana çıkıyor."

 

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Adnan Menderes Havalimanı, ACI pandemi sertifikasını aldı
  • 22.11.2020 09:45

Adnan Menderes Havalimanı, ACI pandemi sertifikasını aldı

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından o ...

Ahmet Arslan Adnan Menderes Havalimanı'ndaki çalışmaları inceledi
  • 24.03.2018 17:31

Ahmet Arslan Adnan Menderes Havalimanı'ndaki çalışmaları inceledi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir'deki Adnan Mender ...

Double Tree by Hilton İzmir Airport açıldı
  • 04.11.2016 13:40

Double Tree by Hilton İzmir Airport açıldı

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı yanında DoubleTree by Hilton İzmir Airport aç ...

Körfez geçişi tamam, Menderes'e yeni pist!
  • 15.10.2016 09:15

Körfez geçişi tamam, Menderes'e yeni pist!

Başbakan Yıldırım, İzmir'e müjdeyle geldi: "Körfez Geçiş Projesi'nde ÇED süreci ...

Adnan Menderes Havalimanı'na ikinci pist önerisi
  • 07.02.2016 11:54

Adnan Menderes Havalimanı'na ikinci pist önerisi

İZKA Kalkınma Kurulu Başkanı Çolakoğlu: "İzmir'e ikinci hava merkezi yapabilirse ...

Adnan Menderes Havalimanı'na çevreci sertifika
  • 28.01.2016 14:04

Adnan Menderes Havalimanı'na çevreci sertifika

TAV İnşaat’ın tasarım ve inşaasını gerçekleştirdiği İzmir Adnan Menderes iç hatl ...