Beylerbeyi Sarayı Tüneli trafiğe açılacak mı? İşte detaylar!

Beylerbeyi Sarayı Tüneli trafiğe açılacak mı? İşte detaylar!

Üsküdar-Beylerbeyi hattındaki trafiği rahatlatması hedeflenen ve 1970'li yıllardan bu yana kapalı olan Beylerbeyi Sarayı Tüneli yeniden açılıyor.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, tarihi Beylerbeyi Sarayı Tüneli'nin trafiğe açılmasına ilişkin basın açıklamasında bulundu. Türkmen, Beylerbeyi Sarayı'nın 1800'lü yılların başında 2. Mahmud zamanında yapıldığını belirterek, sarayın İstanbul'un en güzel eserlerinden birisi olduğunu anlattı.

Sarayın önündeki alanın bir ulaşım aksı ve yol olduğuna dikkati çeken Türkmen, 1970'li yıllarda bu aksın Üsküdar - Beykoz arasında transit geçitler için yaya ve araç trafiğine açık kullanıldığını söyledi. Buradaki tünelin, sarayın güvenliğini tehdit ettiği ve turizm hizmetini aksattığı gerekçesiyle 1980 öncesi ulaşıma kapatıldığını söyleyen Türkmen, alanın kültürel amaçlı olarak kullanıldığını dile getirdi.

Okullar açıldığında bölgenin trafik açısından ciddi sıkıntılar yaşadığını ifade eden Türkmen, şunları kaydetti:

 "Üsküdar ilçesinin trafik yoğunluğu açısından en önemli yeri bu bölgeler. Boğaz trafiği de bu bölgemizi etkiliyor. Çalışmamızın da bugünlerde sonuna geldik. Beylerbeyi Sarayı Tüneli, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, İstanbul Valiliğimiz ve Üsküdar Belediyesi olarak vardığımız mütabakat gereği 1980 öncesi gibi, ulaşıma açılıyor. Çizgileri çizdik, yaya yolunu ayarladık. Tamamı ulaşıma hazır. Birkaç güne kadar, ufak tefek bürokratik işlemlerden sonra, trafiğe açılacak. Sarayın girişi ve çıkışı arasında toplamda 650 metrelik yolu trafiğe açmış oluyoruz. Tünelin uzunluğu 150 metre. Çok önemli bir trafik tıkanıklığını açmış olacağız."

Beylerbeyi Sarayı Tüneli

Tünelin trafiğe açılmasıyla 45-50 dakikada geçilen yolun 3 dakikaya ineceğini belirten Türkmen, "Tünel sabah Beykoz-Üsküdar istikameti akşam Üsküdar-Beykoz istikameti olarak tek yönlü olarak ulaşıma açılmış oluyor. 06.00 ile 16.00 arası Üsküdar'a gidiş yönüne, 16.00 ile 06.000 arası Üsküdar'dan Beykoz istikametine açık olacak. Trafiğin yoğunluğuna göre buradaki yönü değiştireceğiz. Yaya yolu da var. Teknik açıdan büyük araçlar geçebilir ama ölçümlerden ve kamuoyu araştırmasından sonra büyük araçların tünele girip girmeyeceğine karar verilecek." diye konuştu.

Gazetecilerin tünelin açılışının FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilişkisinin olup olmadığı sorusuna Türkmen, "15 Temmuz darbe girişimi ve sonraki süreçle ilişkisi yok. Acil bir ihtiyaçtı bugüne nasip oldu." şeklinde yanıtladı.

Tünel çıkışındaki askeri lise

Türkmen, daha sonra direksiyonun başına geçerek araçla tünelden geçti. Türkmen, tünelin sonunda kapatılan askeri liseyle ilgili bir gazetecinin, "Yol kapalı tel örgüler var. Arkada bir sıkıntı var mı?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Arkada bir sıkıntı yok. Muhtemelen bugün ya da yarın o da kaldırılıyor. Hafta başı açılacaktır. Gördüğünüz gibi yolu düzenledik. Tünel trafiğe açıldığında araçlar askeri bölgenin içinden karşıya geçecek. Saraydan girip tünel çıkışından askeri alan çıkışından geçip Üsküdar'a geçmiş olacak. Beykoz ve Üsküdar'ımıza hayırlı olsun."

Yorum Yaz

Benzer Haberler

"Yerinde ve gönüllü dönüşüm yapıyoruz"
  • 25.07.2019 19:09

"Yerinde ve gönüllü dönüşüm yapıyoruz"

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen Üsküdar'da Çamlıca Kirazlıtepe Kentsel Dö ...

Hilmi Türkmen, Üsküdar'daki kentsel dönüşümü anlattı!
  • 27.12.2017 15:29

Hilmi Türkmen, Üsküdar'daki kentsel dönüşümü anlattı!

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar'da kentsel dönüşümün devam ettiğ ...

Üsküdar'daki tarihi Selimiye Hamamı kültür merkezine dönüştürüldü
  • 12.03.2021 10:11

Üsküdar'daki tarihi Selimiye Hamamı kültür merkezine dönüştürüldü

Üsküdar'da 3. Selim tarafından 1802'de yaptırılan tarihi Selimiye Hamamı, Üsküda ...

Üsküdar’ın iki mahallesinde kentsel dönüşüm başlıyor!
  • 03.05.2021 16:55

Üsküdar’ın iki mahallesinde kentsel dönüşüm başlıyor!

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Mehmet Akif Ersoy ile Yavuztürk Mahallle ...

Kale Banyo Avrupa Su Etiketi Belgesi aldı!
  • 09.01.2021 10:05

Kale Banyo Avrupa Su Etiketi Belgesi aldı!

Kale Banyo, dünya su kaynaklarını korumak ve israfı önlemek düşüncesi ile hayata ...

Üsküdar Belediyesi, tasarruf sağlayan musluk aparatı dağıtıyor
  • 28.10.2020 11:53

Üsküdar Belediyesi, tasarruf sağlayan musluk aparatı dağıtıyor

Üsküdar Belediyesi, ev, işyerleri ve esnafa yüzde oranında tasarruf sağlayan mus ...

Öne Çıkanlar