Bakan Nebati'den büyüyen ekonomiye ilişkin açıklama!

Bakan Nebati'den büyüyen ekonomiye ilişkin açıklama!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Ülkemiz, verisi açıklanan AB ve OECD ülkeleri arasında yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda en yüksek büyüyen ikinci ülke olmayı başarmıştır." dedi.

Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 büyüdüğünü söyleyen Bakan Nebati, "Böylece ülkemiz, verisi açıklanan AB ve OECD ülkeleri arasında yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda en yüksek büyüyen ikinci ülke olmayı başarmıştır." ifadesini kullandı.

Ülkeni Küresel ticaretin zayıf seyrettiği bir dönemden geçtiğini ve sıkı küresel finans koşullarının devam ettiğine değinen Nebati,  "Zorlu dış konjonktürün yanı sıra asrın deprem felaketini de yaşadığımız bu dönemde yatırım, üretim ve istihdamdan asla taviz vermedik. Mali disiplinle elde ettiğimiz mali alan sayesinde, depremin ekonomimiz üzerinde açtığı yaraları günbegün telafi ediyoruz. Ayrıca, potansiyel üretimin artması ve sürdürülebilir büyümenin devamı için önem arz eden makine ve teçhizat yatırımları, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8 büyümüş ve kesintisiz artışını 14'üncü çeyreğe taşımıştır. Bilinmelidir ki ilk çeyrekte sadece yüksek büyüme gerçekleşmemiş, aynı zamanda büyümenin kapsayıcılığı da korunmuştur." değerlendirmelerinde bulundu.

Bakan Nebati, 2023 yılının ilk çeyreğinde istihdamın, geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık 1,6 milyon kişi artarken, işsizlik oranının ise yüzde 9,9'a düşerek tek haneli rakamlara gerilediğini aktarırken, şunları söyledi:

"Öte yandan, dar ve sabit gelirli kesimlere yönelik atmış olduğumuz adımlar sayesinde iş gücü ödemelerinin gayrisafi katma değer içerisindeki payı bir önceki yılın aynı dönemine göre 6,8 puan artarak yüzde 38'e yükselmiştir. Seçim belirsizliğinin ortadan kalktığı önümüzdeki dönemde, vatandaşlarımızın refah seviyesini daha ilerilere taşımaya kararlılıkla devam edeceğiz."

  • Etiketler:

Yorum Yaz