Bakan Koca'dan bayramda alınacak koronavirüs önlemleri!

Bakan Koca'dan bayramda alınacak koronavirüs önlemleri!

Bakan Koca, Kurban Bayramı’na ilişkin “Makbul olan ziyaret yüz yüze ziyaret değildir. Bayramlaşmalar mümkün olduğu kadar telefonla yapılmalıdır” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, 3 ay sonra ilk yüz yüze toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı ve Kurban Bayramı'nda bir kısıtlama olmadığını söyledi. Kurban Bayramı'nın hep birlikte vereceğimiz bir sınav olduğunu belirten Koca “Hayatımızda el öpmediğimiz, sarılmadığımız ikinci bayram olarak yer alacak” dedi. Bayramda alınacak önlemleri üç farklı grupta madde madde anlattı. Koca birinci gruptaki önlemleri şöyle sıraladı: “Hayvan satış alanlarında olabildiğince kısa kalınmalıdır. Müşteri satıcı arasında el sıkışma usulü pazarlık yapılmamalıdır. 65 yaş üstü ve kronik hastalar hayvan satış ve kesim alanlarında bulunmamalıdır. Kurbanlar belirlenen yerlerde kesilmelidir. Kesim tercihen işin ehli tarafından en az katılımla yapılmalıdır. Maske, mesafe, el temizliğine dikkat edilmelidir.”

Sağlık Bakanı Koca duyurdu: Kurban Bayramı'nda kısıtlama yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, 'Kurban Bayramı'nda kısıtlama gündeme getirilmemiştir. Bayramda işi öyle ciddiye alalım ki bayram sonrası gözümüz vaka tablosunda olmasın' dedi.

65 YAŞ ÜSTÜ NAMAZA GİTMESİN

İkinci gruptaki önlemlerde Cuma ve Bayram namazları ile ilgili kurallar yer aldı. Koca şunları söyledi: “Abdeste cami şadırvanında alınmamalı, evde alınmalıdır. Maske ve sosyal mesafe kritik kuraldır. Saflarda yan yana gelen iki kişi aralarına boşluk bırakmalıdır. Cami içinden çok mümkün olduğunca açık hava kullanılmalıdır. Vaaz ve namaz süreleri Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belirttiği üzere kısa tutulmalıdır. Namaz sonunda cemaat en arka saftan başlayarak düzenli şekilde dağılmalıdır. 65 yaş üstü büyüklerimiz ve kronik hastalar, lütfen bayram namazına gitmesin.” Koca, üçüncü grup tedbirleri de şöyle anlattı: “Mezar ziyaretleri kalabalık ihtimali varsa mutlaka arife ve bayram sonrasına ertelenmelidir. Bu bayramda makbul olan ziyaret yüz yüze ziyaret değildir. Bayramlaşmalar mümkün olduğunca telefonla yapılmalıdır. Bayram boyunca hasta ziyaretinden uzak durulmalı, el öpmek ve öptürmek, tokalaşmak, sarılmak bir sonraki bayrama ertelenmelidir.”

İŞİ CİDDİYE ALALIM

Koca, şöyle devam etti: “Ramazan Bayramı'nda uygulanan kısıtlamaların tamamı düşünüldüğünde 10 gün sonraki günlük vaka sayısında yüzde 15 azalma olmuştur. Önceki bayramda elde ettiğimiz sonucu gönüllü kısıtlarla hedefleyelim. İşi ciddiye alalım ki bayram sonrası gözümüz vaka tablosunda olmasın. 11 Haziran'da olduğu gibi binin altına vaka sayısını çekmek 33 günümüzü almıştır. DSÖ'nün bu son günlerde uyardığı üzere, Eylül'de ikinci dalga başlangıcı ekonomiler açısından büyük risktir. Yatan hasta sayımızın artması, şu an hizmet verilebilen diğer hastalarımız için arzu edilmeyen sonuçtur. Salgınla mücadele bir ülkenin, tüm insanların katılımıyla gerçekleşir.”

Doğu'da pik yeni başladı

Koca, ikinci dalga beklentisi ile ilgili olarak şunları söyledi: “Dünyanın beklediği ikinci dalga dönemine daha iyi geçiş yapmamız, bugünleri iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Risk devam ediyor. İkinci dalga beklentisinin dünya genelinde olduğunu biliyoruz. Biz bu dönemi çok temkinli geçirmeliyiz. Şu dönemde 1. dalganın etkisinin hâlâ devam ettiğini, bazı illerimizde, İstanbul-İzmir gibi, pikini tamamladığını, Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu gibi illerimizde yer yer yeni başladığını, giderek arttığını görüyoruz.” Koca, yoğun bakım doluluk oranları ile ilgili olarak “Ankara'da yoğun bakımda doluluk oranımız yüzde 67. Standart yataklarımızın doluluk oranı ise yüzde 49. Solunum cihazlarının doluluk oranı ise yüzde 25. Şehir hastanelerindeki doluluk oranları ise, yoğun bakımlar yüzde 69, standart yataklar yüzde 32, solunum cihazları ise yüzde 16. Bu rakamlardan da, şehir hastaneleri dahil olmak üzere, bir sorun olmadığını ama her gün açıklanan rakamlarla giderek yoğun bakımdaki hasta sayılarımızın arttığını zaten söylüyoruz.”

65 yaş üstünün yasağı kalkıyor

Koca, 65 yaş üstü vatandaşların sabah 10.00-20.00 arasındaki sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili şunları söyledi: “Pandemi sürecinde kurallara uyma noktasında en çok hassasiyet gösterenler büyüklerimiz oldu. Kendilerine minnettarız. Onları ihmal etmedik. Bu dönemde büyüklerimizi bu salgından korumak için hassasiyet gösterme gayreti içinde olduk. Empati yaptığımızdan emin olsunlar. Bayram sonrası dönemde, erken dönemde bu kısıtlamaları kaldırmak noktasında Bilim Kurulu'nun bir önerisi var. Bayram sonrasında duyuruyu yapmış olacağız. Bayram döneminde biraz daha sabredelim.”

Fahrettin Koca, Kurban Bayramı'nda alınacak koronavirüs önlemlerini anlattı: El öpmek yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapıyor. Koca, Kurban Bayramı'nda kısıtlamanın gündemde olmadığını söyledi. Koca, 'Ramazan Bayramı'nda uygulanan kısıtlamaların tamamı düşünüldüğünde 10 gün sonraki günlük vaka sayısında yüzde 15 azalma olmuştur. Önceki bayramda elde ettiğimiz sonucu gönüllü kısıtlarla hedefleyelim. İşi ciddiye alalım ki bayram sonrası gözümüz vaka tablosunda olmasın' dedi.

Yenişafak

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı!
  • 26.04.2022 17:26

Kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 yıldır uygu ...

Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın yüzde 20'si tamamlandı
  • 05.07.2021 11:33

Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın yüzde 20'si tamamlandı

2022'nin 3'üncü çeyreğinde ilk iki etabının hizmete alınması hedeflenen Çukurova ...

Teraslar, pandemide eve kapananlara nefes oldu
  • 27.05.2021 17:33

Teraslar, pandemide eve kapananlara nefes oldu

Türkiye’nin en büyük online hizmet platformu Armut.com, ev tadilat hizmetleri al ...

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı 3 ayda %131,8 arttı
  • 18.05.2021 13:59

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı 3 ayda %131,8 arttı

Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı, bu yılın ocak-mart döne ...

Turkia Havacılık, sıcak hava balonları için yenilik
  • 04.05.2021 15:02

Turkia Havacılık, sıcak hava balonları için yenilik

Turkia Havacılık şirketinin geliştirdiği LNG’li yakma üniteleri ithal yakma ünit ...

Kärcher temizlik makineleri %80 su tasarrufu sağlıyor!
  • 21.03.2021 07:30

Kärcher temizlik makineleri %80 su tasarrufu sağlıyor!

Temizlik teknolojilerinde dünya devi olan Kärcher, 22 Mart Dünya Su Günü’nde su ...