Bakan Avcı'dan Kazan'a müze müjdesi!

Bakan Avcı'dan Kazan'a müze müjdesi!

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ankara'nın Kazan ilçesinde demokrasi nöbeti tutan vatandaşlarla bir araya geldi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, ''Şimdi çocuklarımız bugünleri hayal meyal hatırlayacaklar ama büyüdükleri zaman, kendilerine bu yaşananlar anlatıldığı zaman, bunları tarih kitaplarında okudukları zaman, babalarıyla abileriyle anneleriyle dedeleriyle iftihar edecekler'' dedi.

Ankara'nın Kazan ilçesinde demokrasi nöbeti tutan vatandaşlarla bir araya gelen Avcı, burada yaptığı konuşmada, vatandaşların darbe girişimi akşamı sadece Türkiye'yi bölmek isteyenlere karşı değil, Türkiye'yi işgal etmek isteyen yabancı güçlere karşı da büyük bir mücadele verdiğini belirtti.

Darbe girişimini önleyenlerin Türk tarihine isimlerini altın harflerle yazdırdığını ifade eden Bakan Avcı, şunları söyledi:
''Türkiye'yi işgal etmek isteyen yabancı güçlere karşı da mücadele ettiniz. Neyle? Elinizde silah var mıydı, tank, top, tabanca, tüfek, var mıydı? Yoktu. Onun için bu gerçekten, dünya tarihinde gerçekten altın sayfalara yazılacak bir destandır. Bunu unutturmamamız lazım. Şimdi çocuklarımız bugünleri hayal meyal hatırlayacaklar ama büyüdükleri zaman, kendilerine bu yaşananlar anlatıldığı zaman, bunları tarih kitaplarında okudukları zaman, babalarıyla abileriyle anneleriyle dedeleriyle iftihar edecekler. 'Benim abim de o gece oradaydı. Benim annem de babam da dedem de dayım da amcam da o gece Kazan'daydı' diye iftihar edecekler.''

"Kazan Müzesi açacağız"

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Kazan'da bir kültür merkezi ve müze yapılacağı müjdesini de veren Avcı, vatanı uğruna şehit düşen kişileri asla unutmayacaklarını vurguladı.

Bakan Avcı, şöyle devam etti:

''Kazan Müzesi açacağız inşallah. Kazan'da o gece olup bitenleri fotoğraflarıyla belgeselleriyle sürekli çocuklarımıza gençlerimize yaşatacak, hatırlatacak, şehitlerimizin hatırasına her daim diri tutacak, gazilerimizin hatırasını çocuklarımıza aktaracak, gençlerimize aktaracak yaşayan bir müzeyi açacağız. İnşallah Lokman bey kardeşimizle birlikte, o bize bir yer gösterecek, biz de inşallah Kültür Bakanlığı olarak Kazan, artık adını ne deriz bilemiyorum ama her bir duvarında köşesinde şehitlerimiz için her biri için 9 şehidimizin her biri için ayrılmış köşelerde onların hatıralarını inşallah yaşatacağız. İnşallah bu başka yerlerdeki mücadelelere başka yerlerdeki şehitlerimizi de anmaya vesile olacak."

Bir gazetecinin ''Milli Savunma Üniversitesinin Kazan'da kurulması söz konusu mu?'' sorusuna ise Bakan Avcı, şu yanıtı verdi:
''Zannediyorum Ankara merkezli veya İstanbul merkezli fakülteler olacak harp okulları ve üniversitelerin alt birimleri olarak tasarlandığı için buranın askeri amaçlarla değil daha sivil yapılar ve amaçlar için kullanılmasının uygun olacağını zaten Başbakanımız da ziyareti sırasında Kazan'a geldiğinde vurgulamıştı biliyorsunuz. Burası uygun bir şekilde daha sivil bir görünümlü ama yine Kazan'a inşallah canlılık getirecek büyük bir rekreasyon ve başka yapılarla desteklenen bir ünite olarak değerlendirilecektir.''

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Karkamış antik kent Arkeoparkı 2018'de ziyarete açılacak
  • 08.07.2017 16:29

Karkamış antik kent Arkeoparkı 2018'de ziyarete açılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: "Buradan Avrupa Parlamentosu'na da diğerlerin ...

FETÖ'cü hainlerin yargılanacağı duruşma salonu!
  • 11.10.2016 14:57

FETÖ'cü hainlerin yargılanacağı duruşma salonu!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yargılamaların yapıl ...

Saldırı sonrası Ankara Emniyet Müdürlüğü!
  • 18.07.2016 10:06

Saldırı sonrası Ankara Emniyet Müdürlüğü!

FETÖ mensuplarınca darbe girişiminde hedef alınan Ankara Emniyet Müdürlüğü yerle ...

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün son hali!
  • 18.07.2016 17:45

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün son hali!

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu darbeciler tarafından 15 Temmuz Cuma gece ...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde sektör tek yürek!
  • 14.07.2018 16:39

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde sektör tek yürek!

Gayrimenkul sektörünün patronları 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'ne öz ...

FETÖ davaları için 5 yeni duruşma salonu inşa ediliyor
  • 16.09.2017 16:33

FETÖ davaları için 5 yeni duruşma salonu inşa ediliyor

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve darbe girişimi davaları sanıklarının yargılama ...