maritbet girişmaritbet
Aziz Kocaoğlu:Ege Dünya Ticaret Merkezi, umarım yüksekten satılır

Aziz Kocaoğlu:Ege Dünya Ticaret Merkezi, umarım yüksekten satılır

Aziz Kocaoğlu, TMSF'nin Ege Dünya Ticaret Merkezi satışı ile ilgili olarak, en yüksek fiyattan satılmasını umduğunu söyledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, TMSF'nin Ege Dünya Ticaret Merkezi projesiyle ilgili iktisadi bütünlüğün satışı kararına karşı olmadıklarını belirterek, "Umuyorum en yüksek fiyattan satılır" dedi.

İzmir'de yapımı yılan hikayesine dönüşen, 15 yıla yakın süredir imar planlarına açılan davalar nedeniyle temel aşamasında kalan ve kamuoyunda "Basmane Çukuru" olarak tanımlanan Ege Dünya Ticaret Merkezi projesiyle ilgili TMSF, hisselerini ihaleyle satma kararı aldı.

Bugün yayınlanan ihale ilanı sonrası gazetecilere açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, satışa karşı olmadıklarını, hisselerin alımı konusunda belediye olarak bir şeyler yapıp yapamayacaklarını değerlendireceklerini ifade etti.

Arazi üzerindeki imar sorunları çözüldükten sonra TMSF'nin arsayı satmak istediğini, ancak buna razı olmadıklarını, proje üzerindeki belediye hissesini ek protokolle yüzde 12'den 30'a çıkardıklarını anlatan Kocaoğlu, şunları kaydetti:

"Şu anda 117 milyon dolar bir muhammen bedelle ihaleye çıkmış durumda. Biz de takip edeceğiz. Biz yüzde 30 hissemizi satmıyoruz. EGS ve Güçbirliği ile yaptığımız hak protokolünü TMSF ile de yaptık. Bu tescil edildi. Kim alırsa alsın bizim zaten belediye binasına ihtiyacımız var ve bu projeyi gerçekleştireceğiz. İBB yüzde 30 civarında yaklaşık 30 bin metrekare net bir belediye hizmet alanına kavuşacak.

Satışına bugünkü koşullarda bir karşı çıkışımız söz konusu değil. Geçmişte karşı çıktık. Doğru da yaptığımıza inanıyoruz. Ama bugün artık herkes tarafından bıçak kemiğe dayandı."

"Maddi, manevi zarar"

Projenin yarıda kalmasının sadece maddi olarak değil, manevi olarak da kente zarar verdiğine dikkati çeken Kocaoğlu, bazı kesimlerin bu projeyi göstererek İzmir'de yatırımcının önünün kapatıldığını iddia ettiğini, "suni biçimde ortalığı bulandırmak isteyenlere de artık fırsat vermek istemediklerini" anlattı.

Kocaoğlu, belediye olarak ihaleye girerek hisseleri alma konusunu da değerlendireceklerine yönelik mesajlar verdiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Hayırlısıyla, umuyorum yüksek fiyattan satılır. Ben ne Güçbirliği ne EGS'nin mağdur olmasını istemiyorum. Bu bir servet. Bu servetin aslı da özü de Büyükşehir Belediyesi'nin. Maalesef geçmişte bir şey yapılmış. Çeşitli süreçler, sıkıntılar yaşanmış. Geriye dönüp kimseyi eleştirmenin suçlamanın, kente, kentliye faydası yok. Yaşanan süreç hayırlı olsun diyorum. Durumu bürokrat arkadaşlarla değerlendirip, 'biz bir şey yapabilir miyiz' diye masaya yatıracağız."

Yılan hikayesine dönmüştü

Büyükşehir Belediyesi'ne ait garaj için açılan ihale sonrası Güçbirliği ve EGS Grubu tarafından başlanan proje kapsamında ikiz kulelerden oluşan yapıda iş, alışveriş ve eğlence merkezlerinin yanı sıra belediye hizmet binası da yer alacaktı. 1998 yılında temeli atılmasına rağmen imar planı değişikliklerine açılan davalarla duran proje yargı sürecinin yıllar boyu devam etmesiyle kent merkezinde bir bataklığa dönüşmüştü. 

İmarla ilgili sorunları geçen yıl çözülen projenin en büyük hissedarı konumunda olan TMSF ile yürütülen görüşmeler sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin payı yaklaşık 2 kat artırılmıştı.  

Bugün Resmi Gazete'de yayınlanan satış ilanında TMSF'nin, "Ege Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü"nü 9 Eylül 2014 günü satış ihalesine çıkaracağı belirtildi.
AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

TMSF, Alfemo Mobilya'yı satışa çıkardı
  • 29.10.2022 09:40

TMSF, Alfemo Mobilya'yı satışa çıkardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), kayyım olarak atandığı Alfemo Mobilya AŞ ...

TMSF, İnanlar İnşaat'ı 206 milyon TL'den satışa çıkardı!
  • 23.08.2022 09:18

TMSF, İnanlar İnşaat'ı 206 milyon TL'den satışa çıkardı!

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca (TMSF), İnanlar İnşaat 138 Gayrimenkul Ticari ...

TMSF, İnterdepo Bayraklı Gayrimenkulü Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nü satışa çıkardı
  • 29.07.2022 11:30

TMSF, İnterdepo Bayraklı Gayrimenkulü Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nü satışa çıkardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca (TMSF), İnterdepo Bayraklı Gayrimenkulü Ticari ...

TMSF kapatılan 'evim şirketleri' için 698 milyon TL aktardı
  • 08.07.2022 11:16

TMSF kapatılan 'evim şirketleri' için 698 milyon TL aktardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nca (TMSF) kapatılan şirketlerin tasfiye komisyon ...

TMSF ve BDDK, ''Evim'' şirketleri için son noktayı koydu!
  • 30.04.2022 09:45

TMSF ve BDDK, ''Evim'' şirketleri için son noktayı koydu!

TMSF ve BDDK aldığı kararla ''Evim'' şirketlerinde süreci tamamladı ve nihai kar ...

TMSF, 500 milyon TL ve 19 milyon TL muhammen bedelli taşınmazları satışa çıkardı
  • 08.04.2022 13:11

TMSF, 500 milyon TL ve 19 milyon TL muhammen bedelli taşınmazları satışa çıkardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Kocaeli'de muhammen bedelleri 500 milyon ...