maritbet girişmaritbet
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının gözü TANAP'ta!

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının gözü TANAP'ta!

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Enerji Direktörü Riccardo Puliti, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'na (TANAP) yatırım yapmak istediklerini ifade etti

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Enerji Direktörü Riccardo Puliti, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'na (TANAP) yatırım yapmak istediklerini ifade ederek, hissedarlardan böyle bir talep geldiği taktirde finansal destek sağlayabileceklerini söyledi.

Puliti'nin yaptığı açıklamada, Güney Gaz Koridoru'nu oluşturan boru hatlarından Şah Deniz, Trans Adriyatik Boru Hattı ve Bulgaristan-Yunanistan arasındaki bağlantı hattına 800 milyon avroya varan destek sağladıklarını anlattı.

Güney Gaz Koridoru'nun AB Enerji Birliği'nin gaz tedarikçilerini ve yollarını çeşitlendirme amaçlarına hizmet ettiğini belirten Puliti, şöyle konuştu:

"Enerji Birliği hem gaz rotasını hem de tedarikçilerini çeşitlendirme amacıyla hareket ediyor. Bu, değişik kaynaklar, boru hatları ve ülkeler arası ara bağlantılar ile olabilir. Hazar Bölgesi'ndeki ülkelerin gazı bu boru hatlarıyla Avrupa'ya taşınacak. Türkiye üretici ülke Azerbaycan ve tüketici taraf Avrupa arasında bir geçiş oluşturacak. Güney Gaz Koridoru bu anlamda, Türkiye'nin enerji merkezi olma iddiasını daha da ileriye taşıyacak bir proje."

3 bin 500 kilometrelik Güney Gaz Koridoru'nun 2 bin kilometrelik kısmını oluşturan TANAP'a yatırım yapmak istediklerini dile getiren Puliti, "TANAP'ın hissedarları SOCAR, BOTAŞ ve BP şu anda projeyi özkaynaklarıyla finanse etmek istiyorlar;  fakat banka olarak TANAP'a yatırım yapmak istiyoruz, hissedarlardan böyle bir talep geldiği taktirde finansal destek sağlamak istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Puliti, Enerji Birliği'ni güçlendirmek için Avrupa'da, Polonya'dan Slovakya ve Ukrayna'ya birçok projeye destek verdiklerini kaydetti. Bu kapsamda Polonya'da 5 milyar metreküplük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminalini finanse ettiklerini anlatan Puliti, "Slovakya'dan Ukrayna'ya ters akış sağlanmasını destekledik ki böylece tek tedarikçi Rusya olarak kalmasın. Desteklediğimiz projeleri enerji verimliliği ve çeşitliliği kapsamında ele alıyoruz; çünkü proje ne kadar çok verimli ise o kadar az bütçeye mal oluyor" dedi.

Güney Gaz Koridoru üç ayrı boru hattından oluşuyor. Koridorun önemli bir ayağını oluşturan TANAP'ın temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili'nin katılımıyla dün Kars'ın Selimiye ilçesinde atılmıştı.

AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Rönesans Holding’e Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan Sürdürülebilirlik Ödülü
  • 15.06.2022 11:24

Rönesans Holding’e Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan Sürdürülebilirlik Ödülü

Rönesans Holding, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) 2022 yılı Sürdürüle ...

Ispartakule-Çerkezköy hızlı tren hattına 150 milyon euro kredi
  • 17.11.2021 17:20

Ispartakule-Çerkezköy hızlı tren hattına 150 milyon euro kredi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD), Ispa ...

YDA Grup ve EBRD ortak basın toplantısı - 1 kısım!
  • 16.12.2014 14:07

YDA Grup ve EBRD ortak basın toplantısı - 1 kısım!

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve YDA Grup'un ortaklaşa düzenlediği bası ...

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanın'dan Türkiye açıklaması
  • 03.05.2021 14:20

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanın'dan Türkiye açıklaması

Odile Renaud-Basso, Türkiye ekonomisinin direnç unsurlarına ilişkin, Türkiye'de ...

2021 TOKİ Kuraları Ne Zaman Çekilecek? TOKİ Kura Tarihleri
  • 03.02.2021 11:01

2021 TOKİ Kuraları Ne Zaman Çekilecek? TOKİ Kura Tarihleri

TOKİ kura tarihleri yazımızda merakla beklenen 2021 yılı Toki kuralarının ne zam ...