Avrasya Tüneli, Marsh aracılığıyla sigortalandı

Avrasya Tüneli, Marsh aracılığıyla sigortalandı

İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçit Projesi, bir diğer adıyla Avrasya Tüneli, Marsh tarafından sigortalandı.

Marsh Türkiye, Avrasya Tüneli'nin proje, inşaat aşamasında 1 milyar dolar, işletme aşamasında ise 650 milyon dolarlık sigorta işlemine aracılık etti.

Dünyanın lider sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh, geçen hafta açılışı yapılan ve Türkiye'nin son yıllardaki en önemli projeleri arasında yer alan, İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçit Projesi'nin (Avrasya Tüneli) sigortalanmasına aracılık etti. Daha önce de onlarca büyük altyapı projesinde imzası bulunan Marsh, Avrasya Tüneli'nin proje ve inşaat aşamasından işletme aşamasına kadar tüm süreçlerinde yer aldı. Yapım aşamasına 2012 yılında başlanan, Asya ve Avrupa kıtalarını deniz altından birbirine bağlayan Avrasya Tüneli ve bağlantı tünellerinin proje ve inşaat aşamasının teminat değeri 1 milyar dolar civarında bulunuyor ve 4 yıllık bir zaman dilimini kapsıyor. Sigorta kapsamında deprem dahil doğal afetler, yangın, hırsızlık, tasarım hataları, inşaat riskleri yer alıyor. 

İşletme aşamasında da yer aldı!

20 Aralık 2016 yılında işletmeye geçen Avrasya Tüneli için yaklaşık 650 milyon dolar bedel ile yine Marsh Sigorta aracılığı ile operasyon dahil bütün risklere terör, politik şiddet ve sorumluluk teminatları sağlandı. Avrasya Tüneli'nin 5.4 kilometrelik bölümü deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilen iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilen iki bağlantı tünellerinden oluşuyor. Kazlıçeşme ve Göztepe arasında hizmet verecek olan proje 1 milyar 245 milyon dolar yatırım bedeli ile hayata geçti. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Avrasya Tüneli'nden 100 milyonuncu araç geçti
  • 03.02.2023 15:45

Avrasya Tüneli'nden 100 milyonuncu araç geçti

Bakan Karaismailoğlu, "(Avrasya Tüneli'nin) Ülke ekonomisine 6 yıllık toplam kat ...

Avrasya Tüneli 6 yıldır yakıttan ve zamandan tasarruf ettiriyor!
  • 22.12.2022 17:08

Avrasya Tüneli 6 yıldır yakıttan ve zamandan tasarruf ettiriyor!

Bakan Karaismailoğlu,"Açılışından bu yana toplam 97 milyon araç Avrasya Tüneli'n ...

Avrasya Tüneli bakım nedeniyle 5 saat trafiğe kapatıldı
  • 21.10.2022 09:29

Avrasya Tüneli bakım nedeniyle 5 saat trafiğe kapatıldı

Avrasya Tüneli, dün gece bakım çalışması nedeniyle trafiğe kapatıldı. ...