Akif Çağatay Kılıç, Samsun Lojistik Köy Projesini tanıttı

Akif Çağatay Kılıç, Samsun Lojistik Köy Projesini tanıttı

Samsun Kent Kültür Merkezi’nde, Samsun Lojistik Köy Projesi tanıtım toplantısı gerçekleştirildi

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Avrupa Birliği'nde çok ciddi mali sıkıntılar var fakat biz şu anda bir seçim döneminde olmamıza rağmen ve Türkiye'de bazı olayları yaşıyor olmamıza rağmen ekonomimiz düzgün bir şekilde yolunda ilerliyor" dedi.

Kılıç, Kent Kültür Merkezi'nde düzenlenen Samsun Lojistik Köy Projesi tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti'nin iktidara geldiği günden bu yana Türkiye'nin ticaret hacminin arttığını söyledi.

Karadeniz Bölgesi'nde Samsun'un ayrı bir yeri olduğunu belirten Kılıç, "Biz birliktelik, beraberlik içinde şehrimizi her zaman ileriye taşıma noktasında çaba sarf etmiş bir şehiriz. Bunda Samsun'da yaşayan bütün herkesin payı var" ifadelerini kullandı.

Kendisinin de siyasete girmeden önce lojistik alanında çalıştığını anlatan Kılıç, sektörün içindeki sorunları bildiğini açıkladı.

Bakan Kılıç, şöyle konuştu:

"Bu tip projenin veya bu projenin ne kadar büyük bir anlam taşıdığını gerçekten kişi olarak biliyorum. Bir geminin, trenin veya tırın zamanında ulaşamaması, taşıdığı malları zamanında indirememesi, alamaması, bunların ticarette ne kadar büyük sıkıntılara yol açtığını ve iş dünyasında rekabet açısından ne kadar büyük sorunlara yol açtığını biliyoruz. Bundan dolayıdır ki zaten Genel Başkanımızın ve Başbakanımızın her zaman, yakın yerde şahit olduğum duruşu ve talimatı, iş dünyasının önünü açtı. Çünkü ekonomiyi ve ticareti geliştirecek olan işte sizler, siz müteşebbislersiniz. Bu noktada gençlerimize de büyük iş düşüyor. Çünkü kendilerini iyi yetiştirmiş, sivil toplum açısından kendilerini bir araya getirmiş, birliktelik noktasında ciddi manada çalışmalar yapan gençlerimizin bu sektörde veya başka bir sektörde kendilerini daha da geliştirmeleri lazım."

 "Artık ekonomisi kırılgan bir Türkiye yok"

"Türkiye büyük yol katetti, büyük mesafeler katetti. Artık ekonomisi kırılgan bir Türkiye yok. Dünyada neler yaşandığı ortada" diyen Bakan Kılıç, şöyle devam etti:

"Bir zamanlar, nasıl bir finans krizinin olduğu ortada. Hepimiz bunları yaşadık. Hatırlayın Başbakan, 'Türkiye'yi teğet geçecek' dediği zaman bazıları gülmüştü fakat bu kadar yoğun ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dünyada, Avrupa Birliği'nde neler yaşandığını gayet iyi biliyorsunuz, ülkemizde çok ciddi sorunlar yaşamadık. Tabi ki bazı ufak tefek ayarlamalar yapmamız gerekti, bazı düzenlemeler yapmamız gerekti. İş dünyasındaki müteşebbisler, iş adamları, iş dünyası kendine bazı ayarlar yapmak zorunda kaldı ama zaten bu doğal. Çünkü dünya ticareti ilerleyen, aktif olan, canlı olan bir şey. Duruma göre bazı değişiklikler yapmak gerekiyor ama hatırlayın eskiden ne denirdi? Avrupa öksürürse Türkiye grip olur. Böyle bir şey yaşanmıyor."

 Bakan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz Mersin Olimpiyatları'nı, Akdeniz Oyunları'nı yapmış bir ülkeyiz. Nasıl yaptık bunu? Yunanistan ekonomik olarak sıkıntıya düştüğünde ve daha önceden üzerine almış olduğu oyunları gerçekleştiremeyeceğini ilan ettiğinde bu spor oyunlarını Türkiye'nin yapması noktasında bir teklif geldi. Biz çok kısa bir sürede, aslında uzun hazırlık süresi olması gereken bir yatırımı yapıp, tabi burada Gençlik ve Spor Bakanlığımız'ın, Suat Bey'in büyük emeği var, Başbakanımızın ortaya koymuş olduğu siyasi irade, çünkü o iradeyi ortaya koyarak imzalanan garanti mektubunun altında Başbakanımızın imzası var. O imzayı atarak siyasi iradeyi ortaya koyarak, 'Biz bunu yaparız' dedik ve yaptık, bunları bizim örnek almamız gerekiyor, biz bu işleri yaparız. Biz bu gelişimleri yaparız, bizim bir eksiğimiz yok."
"Avrupa Birliği'nde çok ciddi mali sıkıntılar var fakat biz şu anda bir seçim döneminde olmamıza rağmen ve Türkiye'de bazı olayları yaşıyor olmamıza rağmen ekonomimiz düzgün bir şekilde yolunda ilerliyor" ifadesini kullanan Kılıç, şunları kaydetti:

"Biz AK Parti iktidarı olarak laf değil düşünce üretiyoruz. Söylediğimizi yapıyoruz. Dile getirdiğimizi icraata döküyoruz. Sadece söz üretenlerden değil iş yapanlardanız. Biz her zaman ve her şart altında iş yapmaya, koşturmaya, ülkemizin ve milletimizin daha müreffeh yarınlara gitmesi için ne gerekiyorsa yapmak için, gece gündüz çalışmaya, bu noktada da hiçbir şekilde geri durmamaya söz vermiş bir kadroyuz."

Samsun Lojistik Köy Projesi 

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise Samsun'un lojistik bağlamda Traceca, Viking Treni Projesi, Kavkaz Tren Fery Projesi gibi uluslararası projelerle anıldığını söyledi.

Samsun Lojistik Sektör Platformu kurarak, Samsun'un bir lojistik merkez haline gelmesi için bir yol haritası oluşturduklarını anlatan Vali Aksoy, "Vizyonumuz, Samsun'u ülkemizin kuzey-güney ve doğu-batı eksenlerinde oluşacak uluslararası yük koridorlarında başlangıç noktası yapmaktır" dedi.

Vali Aksoy, şu bilgileri aktardı:

"Samsun Lojistik Köy, Samsun şehir merkezinin yaklaşık 15 kilometre doğusunda, Tekkeköy ilçesi yakınında kurulacaktır. Samsunport Limanı'na 20 kilometre, Yeşilyurt Limanı'na 7 kilometre, Toros Gübre Limanı'na 5,6 kilometre, Çarşamba Havaalanına ise 10 kilometre uzaklıktadır. Samsun-Ordu karayolu, Lojistik Köy'ün 1,8 kilometre kuzeyinden geçmektedir. Samsun-Ordu karayolu doğu-batı yönünde ana bağlantı yolu olup, aynı zamanda Samsun'u Ankara'ya bağlayan ana yoldur. Samsun-Çarşamba demiryolu hattı Lojistik Köy'ün tam olarak yanından geçmektedir."
Projenin genel hedefinin TR 83 bölgesinde yer alan firmalara lojistik depo imkanlarını sağlayarak, bölgesel rekabet edilebilirliği geliştirmek olduğunu anlatan Vali Aksoy, şunları söyledi:

"Samsun Lojistik Köy Projesi Türkiye Cumhuriyeti'nin 2007-2013 dönemini kapsayan 9. Kalkınma Planının stratejileri ve girişim alanlarıyla da tam olarak paralellik göstermektedir. Bu proje bölgesel gelişim farklılıklarını azaltıp ve çok merkezli gelişimi destekleyerek rekabet edebilirliği artırarak dengeli bir bölgesel gelişme sağlayacaktır. Ayrıca bu proje Türkiye Cumhuriyeti'nin, girişim rekabetinin geliştirilmesi, bölgesel gelişmenin sağlanması ve eşitsizliklerin azaltılmasına ağırlık veren Orta Vadeli Program hedefleriyle de örtüşmektedir. Sosyal açıdan gelişim merkezi yaklaşımı, istihdam sağlamak, geri kalmış bölgelerden bölgeler arası göçü önlemeye katkı sağlayacaktır. Sonuç olarak bu proje, bölgedeki Türk KOBİ'lerinin de katma değerlerini ve dağıtım sektöründeki teknoloji temellerini güçlendirerek rekabet edebilirliğini artırmalarına katkı sağlayacaktır."

Vali Aksoy, konuşmasının sonunda projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Eski Gençlik ve Spor Bakanı, AK Parti Samsun Milletvekili Suat Kılıç ise Samsun'un bütün yolların kesişim kümesi olduğunu belirtti. Lojistik Köy'ün Samsun'a yakıştığını belirten Suat Kılıç, "Kazanan Samsun olacak ama Samsun kazandığında bilin ki kazanan aynı zamanda Ordu'dur, Sinop'tur, Amasya, Çorum ve Tokat'tır. Kazanan aynı zamanda buradan doğuya doğru Giresun'dur, Trabzon'dur, Rize'dir, Artvin'dir. Samsun bölgenin ilk büyük şehridir. Samsun bölgenin en büyük limanıdır. Samsun bölgenin tek büyük çıkış kapısıdır ve arazi imkanlarının elverişli olmasından dolayı bölgenin tek sanayileşen ve sanayileşme potansiyelini büyütme imkanına sahip olan yerleşim yeridir" ifadelerini kullandı. Suat Kılıç, projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. 
AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bursa'da 400 milyon liralık yeni spor tesisleri!
  • 15.04.2022 09:38

Bursa'da 400 milyon liralık yeni spor tesisleri!

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan yen ...

Hatay stadı açılıyor
  • 25.06.2021 09:16

Hatay stadı açılıyor

Atakaş Hatayspor'un iç saha maçlarına ev sahipliği yapacak 25 bin kapasiteli yen ...

 Depremzede çocuklar yaşadıklarını spor ve sanatla unutuyor
  • 07.11.2020 17:26

Depremzede çocuklar yaşadıklarını spor ve sanatla unutuyor

İzmir'deki depremde evleri hasar gören ve oluşturulan çadır kentlerde kalan mini ...

Hatay yeni stadına kavuşuyor
  • 24.06.2021 14:56

Hatay yeni stadına kavuşuyor

Atakaş Hatayspor'un iç saha maçlarına ev sahipliği yapacak 25 bin kapasiteli yen ...

Yeni Adana Stadı hizmete giriyor
  • 19.02.2021 15:27

Yeni Adana Stadı hizmete giriyor

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yapımı tamamlanan ve bugün Ada ...

Samsun'da yapılan Lojistik Köy 2018'de faaliyete geçecek
  • 08.12.2017 12:47

Samsun'da yapılan Lojistik Köy 2018'de faaliyete geçecek

Samsun'da, 5 kamu kurumunun ortaklığında hayata geçirilen Lojistik Köy'ün tanıtı ...