maritbet girişmaritbet
Hava kalitesini artırmanın yöntemleri neler?

Hava kalitesini artırmanın yöntemleri neler?

Sağlığımızı doğrudan etkileyen kapalı ortam hava kalitesinin, Çevre Koruma Ajansı (EPA)’nın belirlediği standartlarda olması hayati önem taşıyor.

İnsanların zamanlarının yaklaşık yüzde 80 - 90'ını geçirdiği konutlar, okullar, resmi binalar, spor salonları ve taşıtlar gibi kapalı mekanlardaki havanın kalitesi, her geçen gün daha da önem kazanıyor. Sağlığımızı doğrudan etkileyen kapalı ortam hava kalitesinin,  Çevre Koruma Ajansı (EPA)'nın belirlediği standartlarda olması hayati önem taşıyor. Çünkü bulunduğumuz kapalı ortamlardaki hava kalitesi bu standartların altında olduğu zaman, kanserden organ yetmezliğine kadar birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Froumann Profesyonel Hava Temizleme Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Burak Yakupoğlu iç ortam hava kalitesinin insan sağlığı üzerinde ciddi etkileri olduğunu, dolayısıyla bulunduğumuz kapalı ortamlarda hava ölçümlemesi yapılmasının artık bir gereklilik haline geldiğini aktardı.

İnsanların zamanlarının yaklaşık yüzde 80 - 90'ını geçirdiği konutlar, okullar, resmi binalar, kapalı spor salonları ve taşıtlar gibi mekanlardaki havanın kalitesi, her geçen gün daha da önem kazanıyor. Sağlığımızı doğrudan etkileyen kapalı ortam hava kalitesinin,  Çevre Koruma Ajansı (EPA)'nın belirlediği standartlarda olması hayati önem taşıyor. Çünkü bulunduğumuz kapalı ortamlardaki hava  kalitesi bu standartların altında olduğu zaman, kanserden organ yetmezliğine kadar birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Froumann Profesyonel Hava Temizleme Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Burak Yakupoğlu iç ortam hava kalitesinin insan sağlığı üzerinde ciddi etkileri olduğunu, dolayısıyla bulunduğumuz kapalı ortamlarda hava ölçümlemesi yapılmasının artık bir gereklilik haline geldiğini aktardı. Yakupoğlu şöyle konuştu:

Bugün, bunları solumuş olabilirsiniz

“Bulunduğumuz ortamlardaki havayı kirleten etkenler ve bizlerin de bunları soluması sağlık durumumuzun nasıl olduğunu ya da bir süre sonra nasıl olacağını ortaya koyar. Bugün neler solumuş olacağınızı hiç düşündünüz mü? Enfeksiyonlara, alerjik reaksiyonlara, virütik hastalıklara neden olan mikroorganizmalardan toz ve duman gibi partiküllere, tahribat yaratan uçucu organik bileşimlerden kirletici gazlara kadar insan sağlığını olumsuz etkileyecek birçok şey solumuş olabilirsiniz. Öyle ki ne soluduğumuzu bilsek, pandemi sürecini yaşadığımız şu günlerde kapalı ortamlarda olmanın da ciddi bir risk taşıdığını daha iyi anlayacağız.”

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporlarına göre her yıl yaklaşık 8 milyon insan, hava kirliliği sebebiyle hayatını kaybediyor. Can kayıplarının yaklaşık 3 milyonu kapalı ortam hava kirliliğine bağlı. Yine DSÖ'ye göre Covid-19 ölümlerinin de  yüzde 15'i kalitesiz hava solunması nedeniyle gerçekleşiyor.

Ofis çalışanları da tehlikede

Günümüz ofislerinde çeşitli nedenlerle pencereler hiç açılmayacak ya da çok az açılacak şekilde tasarlanıyor. Binaların hava geçirmez hale gelmesi de iç mekan hava kalitesini olumsuz etkiliyor. Doğru bir havalandırma sisteminin olmaması bir çok insanın bir arada bulunduğu ofislerdeki ortam havasının kalitesini hızla düşürüyor. Amerikan Isıtma, Soğutma ve Hava Koşullandırma Mühendisleri Derneği'ne göre 1000 ppm, bir odanın çoğu insan için havasız hissetmeye başladığı eşik olarak kabul edilirken, ofislerdeki seviyeler bu eşiği rutin olarak aşıyor. Ofislerdeki bu kalitesiz hava, çalışanların konsantrasyonunun ve iş verimliliğinin düşmesine ve sık sık hasta olmalarına neden oluyor.

Hava ölçümlenmesini gösteriyor

Yapılan araştırmaların, boyutları 2,5 mikrondan küçük havadaki kirleticilerin uzun dönemde kişilerin bilişsel fonksiyonlarını etkilediğini, hafıza kaybı ve Alzheimer hastalıklarını hızlandırdığını ortaya koyduğunu da söyleyen Yakupoğlu, havayı nefes hizasından çekerek filtre edebilme özelliğiyle “dünyada ilk” olan Froumann'ın bulunduğu her yerde “güvenli nefes alanı” oluşturduğunu belirtti. 

Kapalı ortam havasının kalitesini artırmak için sık sık camların açılarak dışarıdaki havanın içeri girmesini sağlamanın yeterli olmadığını söyleyen Yakupoğlu, kapalı ortam havasında bulunan ve insan sağlığını tehdit eden partikülleri filtreleyen Froumann Profesyonel Hava Temizleme Cihazları'nın önemine dikkat çekerek şu bilgileri verdi:

“Froumann cihazları kapalı ortamdaki kirli havayı nefes hizasından çekip filtreleyerek, temiz hava olarak ortama geri veriyor. Üstelik üzerindeki göstergelerle bulunduğunuz ortamdaki havanın ölçümlemesini de görmenizi sağlıyor. Froumann, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Yetkilendirilmiş COVID-19 Tanı Laboratuvarı olan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda yapılan testlerle Covid – 19'u  yüzde 99 oranında filtre ettiğini üniversite testiyle kanıtlayan ilk marka. Kapalı ortam havasında uzun süre asılı kalabilen ve virüsler dahil tüm kirleticileri filtreleyebiliyor. 

Farklı büyüklükteki mekanlarda kullanılabilecek, N100 SDS, N90 SDS, N100, N90, N80 olmak üzere beş farklı tipte cihazımız var. 100 metrekareden başlayarak 300 metrekareye kadar olan tüm kapalı ortamlarda havayı filtreleme imkanı sağlıyoruz. Bu açıdan bakıldığında Froumann'ın okul, hastane ve postane gibi kamuya açık alanlar için önemi daha da belirginleşiyor.”

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda devir teslim töreni yapıldı
  • 05.06.2023 13:43

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda devir teslim töreni yapıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına getirilen Mehmet Özhaseki, ba ...

Bakan Kurum, depremzedeler için yapılan köy evlerinin görüntülerini paylaştı
  • 23.05.2023 16:33

Bakan Kurum, depremzedeler için yapılan köy evlerinin görüntülerini paylaştı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep'in Nurdağı ...

Bakan Kurum'dan, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi paylaşımı
  • 11.05.2023 11:53

Bakan Kurum'dan, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi paylaşımı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabınd ...

Bakan Kurum: ''İstanbul'da, 5 yıl içerisinde riskli bina kalmayacak''
  • 09.05.2023 11:32

Bakan Kurum: ''İstanbul'da, 5 yıl içerisinde riskli bina kalmayacak''

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Üsküdar Belediyesi Me ...

Depremzede çocuklar için sahaya çıktılar
  • 04.05.2023 11:22

Depremzede çocuklar için sahaya çıktılar

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Süper Lig'in yıldız f ...

Kentsel dönüşüm yarısı bizden kampanyası son durum!
  • 27.04.2023 15:08

Kentsel dönüşüm yarısı bizden kampanyası son durum!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Yarısı Bizden" kampa ...