maritbet girişmaritbet
Evlerdeki hava kalitesini artırmanın yöntemleri!

Evlerdeki hava kalitesini artırmanın yöntemleri!

Daikin uzmanları, evdelerdeki hava kalitesini artırmanın yöntemlerini anlattı.

Hava kirliliği nedeniyle her yıl yaklaşık 9 milyon kişi hayatını 2 yıl erken kaybediyor. İç ortam havasının kaliteli olması bu nedenle çok daha önemli hale geldi. Kapalı alanlarda daha çok vakit geçirmeye başlayacağımız günler yaklaşırken iklimlendirme sektörünün yenilikçi markası Daikin'in uzmanları, konuyla ilgili bilgilendirmeler yaptı. Klima bakımından ev temizliğine, kapalı alanda sigara yasaklarından doğal boya kullanımına kadar çeşitli konularda bir dizi öneride bulunan Daikin Uzmanları, “Doğru hava hayat kalitenizi yükseltir, sağlığınızı korur” diyor.

Dünyanın en büyük sorunlarından biri olan hava kirliliği nedeniyle her yıl yaklaşık 9 milyon kişi 2 yıl erken hayata veda ediyor. Hava kirliliğinin sebep olduğu kardiovasküler hastalıklar, solunum yolları hastalıkları ve akciğer kanserine yakalanma olasılığı ise insan sağlığı için büyük tehdit oluşturuyor. Ağırlıklı olarak fosil yakıt kullanımının neden olduğu hava kirliliğini önlemek için acilen yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmek gerekiyor. Araştırmalar, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması halinde küresel ısınmanın etkilerinin azaltılmasının yanı sıra hava kirliliğine bağlı ölümlerin yüzde 50 oranında düşeceğine işaret ediyor.

Dışardaki hava kirliliği bu kadar yüksekken iç ortamlardaki hava kalitesinin daha da önem kazandığına dikkat çeken Daikin Uzmanları, vaktimizin büyük kısmını geçirdiğimiz ev, ofis ve kapalı alana sahip diğer çalışma mekanlarını sağlıklı havayı soluyacağımız ortamlar haline getirmenin önemine dikkat çekiyor. Kullanılan temizlik ürünlerinden, boya ve yapı malzemelerinin yaydığı gazlara kadar birçok nedenin iç ortamları daha kirli hale getirdiğinin altını çizen Daikin Uzmanları, içerdeki hava kalitesini artıracak, doğru havayı sağlayacak bir dizi öneride bulunuyor:

Hava temizleme cihazı ya da hava temizleme özelliği olan klimaları tercih edin

İç ortam hava kalitesi açısından hava temizleme cihazları çok uygundur. Özellikle alerjik bünyeye sahipseniz ya da bulunduğunuz ortamda pencerelerin açılma imkanı yoksa bu tür cihazlar büyük fayda sağlar. Eğer klima kullanıyorsanız, zararlı partikülleri süzme özelliği olan filtrelere sahip ve detaylı hava temizliği sunabilen cihazları tercih etmelisiniz. Çünkü bu teknolojiler ortam havasındaki zararlı partikülleri yüzde 99,9 oranında temizleme gücüne sahipler. Klimalarınızın periyodik bakımlarını ve özellikle filtre temizliklerini yetkili servislere yaptırarak performanslarını artırın. Ortamdaki doğru havanın sağlığınız ve konforunuz için çok önemli olduğunu unutmayın. 

Evinizi temiz tutun, temizliği çevre dostu ürünlerle yapın

Mümkünse doğal temizleyiciler kullanarak sık sık temizlik yapın. Böylece zararlı partiküllerin yüzeylere yerleşmesini önler, solunum yollarını etkileyecek hastalıklara neden olma riskini azaltırsınız. Kullandığınız nevresim takımlarını sıklıkla değiştirin, tozların birikmesinin kolay olduğu yatak, kanepe ve koltukların altını daha sık temizleyin. Evde beslediğiniz can dostlarınız varsa, ekstradan temizliğe ihtiyaç duyacaksınız. Tüy ve dökülen kepeklerin temizliğine uygun aparatlar edinin. Temizlik sırasında kullanacağınız ürünlerin kimyasal içerikleri sağlığınızı tehdit edebilir. O yüzden sirke, karbonat, limon suyu gibi doğal malzemelerle kendi doğal deterjanlarınızı hazırlayabilirsiniz. Kimyasal içerikli deterjanları kullanacaksanız havalandırma yapmayı asla ihmal etmeyin.

Ortamı sık sık havalandırın

Hava dolaşımının yeterli olmaması ortamdaki partiküllerin havada tutunmasına neden oluyor. Dolayısıyla sağlıksız bir hava solumuş oluyorsunuz. Bunun önüne geçmek için her saat başı 5-10 dakikalık havalandırma yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer hava koşulları bunu yapmanızı engelliyorsa ya da ofisinizin pencereleri açılmıyorsa o zaman hava temizleme cihazı ya da hava temizleme fonksiyonu olan bir klima edinmelisiniz. Klimanız varsa filtre temizliğini ve bakımını mutlaka yaptırmalısınız. Hem sağlığınız hem de daha düşük faturalar ödemeniz için bu çok önemlidir.

Evinizde toksik olmayan yapı malzemeleri ve doğal boyalar kullanın

Yapı malzemeleri ve boyalar toksik içeriklere sahip olabilir. Bu, çoğu kez gözden kaçan bir unsurdur. Boyaların içinde koruyucu kimyasallar ve uçucu organik birleşikler (VOC) bulunur. Doğal boyalarda ise VOC bulunmaz. İç ortam havasının kalitesini ve sağlığınızı düşünüyorsanız, doğal boyaları kullanmayı tercih edin.

İç ortamda doğal kokular kullanın

Kokulu deterjanlar, yumuşatıcılar, temizlik malzemeleri, iç ortamlarda kullanılan oda kokuları, spreyler genellikle zararlı kimyasallar içeriyor. Güzel kokuları için bol bol kullandığımız bu ürünlerin yerine doğal ve zararsız seçenekleri tercih etmek gerekiyor. Aromalı meyve kabukları, tarçın, limon ve doğal esanslarla rahatlıkla sevdiğiniz bir oda kokusu yaratabilirsiniz. 

Kapalı alanda sigara içilmemesini sağlayın

Kapalı alanda sigara içilmesi konusunda bir duyarlılık oluşmuş olsa da hala evlerde ve ofislerde sigara içilebiliyor. Sigara dumanı hava sirkülasyonunun düşük olduğu yerlerde hava kalitesini önemli ölçüde olumsuz yönde etkiliyor. Aile bireylerini veya ofis arkadaşlarınızı pasif içici olmaktan ve solunumla ilgili sorunlar yaşamaktan kurtarmanın en iyi yolu, kesin bir dille iç mekanlarda sigara içmeyi yasaklamak.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

"Yeni Malatya'yı en güvenli ve en sağlam haliyle inşa edeceğiz"
  • 24.02.2023 15:05

"Yeni Malatya'yı en güvenli ve en sağlam haliyle inşa edeceğiz"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremden etkilenen i ...

Daikin'den ısınma faturalarını yüzde 35'e kadar düşürecek ipuçları
  • 27.01.2023 11:06

Daikin'den ısınma faturalarını yüzde 35'e kadar düşürecek ipuçları

Daikin uzmanları, kış aylarında ısınma maliyetlerini yüzde 35'e kadar düşürecek ...

Malatyalı depremzedeler evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor
  • 23.01.2023 14:41

Malatyalı depremzedeler evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor

Vali Hulusi Şahin,"Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugün geld ...

Daikin'den enerji verimliliği için çözümler
  • 19.01.2023 10:59

Daikin'den enerji verimliliği için çözümler

Daikin, enerji krizi nedeniyle doğalgaz fiyatlarının artmasının iklimlendirme se ...

Daikin, R32 Soğutucu Akışkanlı VRV iç ünite üretimine başladı
  • 22.12.2022 11:04

Daikin, R32 Soğutucu Akışkanlı VRV iç ünite üretimine başladı

Türkiye’de ilk kez Daikin’in Sakarya Hendek’teki fabrikasında üretilen FXMA-A se ...

Daikin ‘Yeşil Hidrojen’ destekli kombilerle geleceğe hazır!
  • 13.12.2022 10:51

Daikin ‘Yeşil Hidrojen’ destekli kombilerle geleceğe hazır!

Yüksek teknolojiye sahip çevreci ürünleriyle iklimlendirme sektörüne öncülük ede ...