Komşudan bir fincan kahve ARTIK ONLİNE İSTENEBİLECEK!

Komşudan bir fincan kahve ARTIK ONLİNE İSTENEBİLECEK!

Komşunun kapısına gidip bir fincan kahve isteme dönemi bitti. MRT Livtom tarafından geliştirilen Homix sisteminde site sakinleri birbirleri ile görüntülü iletişim kurabilecek

2000'li yılların ortalarında hayatımıza giren akıllı ev sistemleri bize evimizi uzaktan kontrol etme imkanı sağladı. Evin ısısını daha yoldayken ayarlayıp perdeleri kapatma gibi hareketlere eve daha ulaşmadan bir telefon üzerinden müdahale etmeye fırsat tanıyan akıllı ev sistemlerinin bir adım ötesine geçildi. Artık ev sahiplerini evlerini sadec euzaktan kumanda etmiyor aynı zamanda em sağlık heem eğitime oturdukları yerden ulaşabilecekleri, site sakinleriyle görüntülü online iletişim kurup, acil durumlarda tek bir tuşa basarak yardım isteyebilecekleri sistemleri de evlerinde istiyor. MRT Livtom tarafından geliştirilen Homix sistemi de sitelerde yaşayan insanlara bu imkanı sağlıyor.

Doktorla yüzyüze görüşme, online reçete
Şimdiyekadar Türkiye genelinde 5 bin konutun kullanabileceği sistemler geliştiren şirket, inşaat şirketleri ve sistemlerin isteklerine göre bu hizmetleri geliştirebiliyor. MRT Livtom kurucularından Murat Döker, farklı projelerde isteğe göre farklı hizmetlerin eklenebileceği Homix sisteminin şu anda konut projelerinde çok ilgi gördüğünü söylüyor.
Konut projelerinde entegre yaşam alanı yönetim sistemi olarak adlandırılan sistemin şu anda uygulanabilir alanlarının başında site içerisindeki yönetim hizmetleri geliyor. Site içindeki tüm dairelere yerleştirilen panel PC'ler ile komşular birbirleriyle görüntülü iletişim kurabiliyor. Artık bir fincan ödünç kahve istemek için komşunun kapısını çalmaya gerek kalmadan kapı numarasını tuşlayıp görüntülü bir şekilde komşunuzla konuşulabiliyor. Ya da komşunuzu evde bulamadığınızda sesli mesaj bırakabiliyorsunuz.
 
Sistem site içinde sadece komşularınıza değil site yönetimiyle de iletişimde olmanıza olanak sağlayarak site aidat ücretlerin ve site yönetiminin aldığı kararların takibine de olanak sağlıyor. Doker, evinizden sitenin anlaştığı bir hastane ile doktorlarla online görüntülü iletişim kurmaya da olanak sağladığını belirtiyor.
 
Sistem check up yapıp sizi uyaracak
Döker,"Proje sahiplerinin bizden istedikleri herşey mümkün hale getirebiliriz. Sağlık sistemini geliştirip sadece doktorla yüzyüze iletişimin daha ötesine geçebiliriz. Örneğin ev sakinlerinin girişte 'check up' yapılarak belli aralıkla sağlık kontrollerini tekrarlamaları ya da ilaçlarını almaları gibi uyarı sistemleri de geliştirebiliriz" diyor.
 
Hedef 50 bin konut, 100 milyon dolar kaynak
MRT Livtom ortaklarından İlkin Mert Küçük "İnsanların hayatını kolaylaştırabilecek her türlü hizmeti entegre edebiliyoruz "diyor. Döker ise sistemin son dönemde inşaat projelerindeki en önemli pazarlama unsuru olduğunu dile getirerek şimdiye kadar 5 bin konuta ulaşabildikleri, hedeflerinin 5 yıl içinde 50 bin konuta ulaşmak olduğunu kaydediyor. Döker, inşaat şirketlerinin bu sistemi entegre etmek için önümüzdeki 5 yılda 100 milyon dolar kaynak ayırması gerektiğini de söylüyor.
 
Sabah / Emlak&Mortgage
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz