maritbet girişmaritbet
İzocam Manto Taşyünü ile yaz-kış ayrımı kalkıyor!

İzocam Manto Taşyünü ile yaz-kış ayrımı kalkıyor!

Yaz aylarında yaptıracağınız doğru mantolama ile kış mevsimini sıcak geçirebilir, sıcak yaz günlerinde ise çok daha serin bir ortama sahip olabilirsiniz. Üstelik İzocam Manto Taşyünü ile yaptıracağınız mantolama sayesinde enerji faturalarınızı da neredeyse yarı yarıya düşürebilirsiniz

 

Doğru mantolama, iç mekânlardaki sıcaklığın uzun süre istenen seviyelerde korunmasını sağlıyor. Kış aylarında oluşan ısı kayıplarını, yaz aylarında ise meydana gelebilecek ısı kazançlarını azaltmak için yapılan mantolama, enerji faturalarına da olumlu yansıyor. Kış aylarında kömür, doğalgaz gibi yakıt giderlerini, yaz aylarında ise klima kullanımına bağlı elektrik enerjisi tüketimini neredeyse yarı yarıya azaltıyor. Evlerimizde, iş yerlerimizde mantolama yapmak için en uygun dönem, bahar ve yaz aylarıdır. 
 
Mantolama (dış cephe ısı yalıtımı), binanın dış kabuğunu atmosferik şartlardan dolayı oluşan yıpranmalardan koruyan bir uygulamadır. Isı köprülerini tamamen ortadan kaldıran mantolama, en etkin ısı yalıtım sistemleri arasında yer alıyor. Taşyünü ile yapılan mantolama, ısı  kaybını ve kazancını önemli ölçüde azaltıyor. İzocam Taşyünü ayrıca taşıyıcı sistemde oluşan yoğuşmayı  engelleyerek depreme karşı sistemin korozyona uğramasını da engelliyor.
 
Taşyünü ile doğru malzeme ve bileşenlerinin seçimini takiben, doğru uygulanmış mantolama sistemi; bina ve dış ortam arasında oluşturduğu yalıtım ile yalnızca ısı değil, açık gözenekli elyaf yapı sayesinde ses yalıtımı ve yanmaz özelliği ile yangın güvenliği de sağlıyor. Bunun yanı sıra, dış cepheyi koruduğu için binanın daha geç  yaşlanmasına olanak tanıyor, dolayısıyla enerji ve bakım giderlerini önemli ölçüde azaltıyor.
 
Binalarda ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılan kombi, kalorifer, klima ve benzeri cihazların sarf ettiği enerjiden mantolama uygulaması ile büyük oranda tasarruf edilebiliyor. Standartlara uygun kalınlıkta yapılan Mantolama ile binalarda hem yaz hem de kış aylarında faturaya yansıyan ısıtma ve soğutma gideri en az %50-60 oranında azalıyor. Rutubetin oluşturduğu küf, bakteri ve kötü kokuların oluşması engelleniyor. Mantolama yapılan binalarda azalan yakıt tüketimi, aynı zamanda, hava kirliliğinin önlenmesine de destek oluyor.
 
Yalıtım sektöründeki uzmanlığı kadar “doğru yalıtım”a sosyal sorumluluk bilinci çerçevesinde yaklaşımıyla dikkat çeken İzocam'ın, pazara sunduğu kaliteli ürünleri farklılığını ortaya koyuyor. Yalıtımın kış ayları kadar yaz aylarında da etkili olduğuna dikkat çeken İzocam, daha serin ortamlar sağlanmasında da "yalıtımın" gerekliliğini vurguluyor. 
 
Yalıtımı doğru şekilde yapılmış bir binanın dairelerinde, içeride olması istenen serinlik daha uzun süre kalıyor. Yalıtım, dışarıdaki hava şartının iç mekânı en az düzeyde etkilemesini sağladığı gibi iç ortamda elde edilen serinliğin daha uzun süre korunmasına olanak tanıyor. Bu nedenle yalıtımı doğru şekilde yapılmış bir binada yer alan dairelerde kullanılan klimalar çok daha etkili oluyor ve ortam daha kısa sürede istenen serinliğe ulaşılabiliyor. Klima kapatılsa dahi serin hava uzun zaman muhafaza edilebiliyor. Böylece klima kullanımından kaynaklanan yüksek elektrik faturaları da neredeyse yarı yarıya azalıyor. Daha az elektrik kullanımı da beraberinde salım azaltımını, enerji tasarrufunu getiriyor ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor.
 
Kışa hazırlık döneminde binalarımıza uygulayabileceğimiz çeşitli yalıtım uygulamaları bulunuyor. Dış duvarlara mantolama, çatılara ve binalarımızın iç duvarları ile katlar arası döşemelerine yapılabilecek yalıtım uygulamaları ile kış aylarını çok daha sıcak, yaz aylarını ise çok daha serin geçirebilmek artık mümkün.
 
CE, TSE ve EUCEB belgelerine haiz İzocam Manto Taşyünü yalıtım levhaları, BVQI tarafından verilen ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikalarına sahip tesiste üretilmektedir. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Mantolama nasıl yapılır, enerji tasarrufu sağlar mı?
  • 17.09.2021 10:47

Mantolama nasıl yapılır, enerji tasarrufu sağlar mı?

Modern ve verimli bir ısı yalıtımı (mantolama) işlemi ile kış aylarında yüzde 50 ...

"Isı yalıtımıyla gazdan 1 milyar dolarlık tasarruf mümkün"
  • 03.10.2018 14:03

"Isı yalıtımıyla gazdan 1 milyar dolarlık tasarruf mümkün"

GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan "Türkiye'de şu anda 5,6 milyon konut ...

ISI YALITIMI
  • 07.12.2011 13:54

ISI YALITIMI

XPS Isı Yalıtım Sanayiciler Derneği Yön. Kur. Bşk. Yrd. Emrullah Eruslu ısı yalı ...

Bakan Kurum, Giresun'da sel bölgesinde incelemelerde bulundu
  • 24.08.2020 09:04

Bakan Kurum, Giresun'da sel bölgesinde incelemelerde bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, selden zarar gören Giresun’da incelemelerde bu ...

İzocam'da yüzde 30'a yakın ciro artışı!
  • 28.02.2018 10:18

İzocam'da yüzde 30'a yakın ciro artışı!

İzocam Genel Direktörü Gökçe "Yılın son 3 çeyreğinde; bir önceki yılın aynı döne ...

'Isı yalıtımıında kalitesiz, ucuz mal seçmeyin'
  • 19.01.2018 11:52

'Isı yalıtımıında kalitesiz, ucuz mal seçmeyin'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk "Bir binayı projelendirir ...