Galatasaray Riva’nın değerini biçti

Galatasaray Riva’nın değerini biçti

Riva'daki arazinin değeri her geçen gün artıyor. Peki Galatasaray bu araziye ne kadar değer biçti

Galatasaray'ın önemli projelerinde büyük pay sahibi olan kulüp yönetim kurulu üyesi Işın Çelebi, tüm izinleri alınan Riva arazisinin değerinin 200 milyon dolar seviyesine yükseldiğini kaydetti. Işın Çelebi, Galatasaray dergisinin mart ayı sayısında, Riva arazisiyle ilgili çalışmaları hakkında bilgi verirken, bu araziyi nasıl bir yöntemle değerlendirecekleri konusuyla ilgilendiklerini aktardı.
Riva arazisinin değerlendirilmesi, Türk Telekom Arena ve Futbol A.Ş. ile Sportif A.Ş.'nin birleşmesi projelerinde başarılı bir çalışma yapıldığını vurgulayan Çelebi, şu ifadeleri kullandı.
"Bu, tüm Galatasaray camiasının başarısıdır. Tabii ki başkan Adnan Polat önderliğinde tüm yönetim kurulu da fedakar bir şekilde çalışarak bu başarıya katkıda bulunmuşlardır. Öncelikle bunun altını çizmek isterim. Adnan Polat'ın yönetim anlayışı, yönetim kurulu üyelerinin el ele vermesi ve Galatasaray camiasının büyüklüğü, bu üç projenin de gerçekleşmesinde en büyük etken olmuştur. Yani Galatasaray camiasındaki her bireyin bu çorbada bir parça tuzu vardır."

Riva'nın değeri 200 milyon dolar oldu
Işın Çelebi, daha önce sadece tarla konumundaki Riva arazisinin 70-75 milyon dolarlık bir değerdeyken, alınan izinlerin ardından bu değerin 200 milyon dolar seviyesine çıktığını savundu.
Yaptıkları şeyin, 1970'lerde başlayan bir süreci sonlandırmak ve taçlandırmaya vesile olmak olduğunu vurgulayan Çelebi, şunları kaydetti:
"Riva bir tarla halindeydi ve tekrar imar izinleri alındı. Yaklaşık 30 kurumdan izinler ve imzalar alındı. Toplam imza sayısı 150'den fazladır. Bir milyon 200 bin metrekare civarındaki bu arazi tarla halindeyken 70-75 milyon dolar değerindeydi. Biz ruhsatları alınca değer 200 milyon dolara yaklaştı. Biz bu çalışmayla Riva arazisine değer kazandırdık. Bir de bunun üzerine projenin hayata geçtiğini, konutların yapıldığını, o bölgeden üçüncü boğaz köprüsünün geçtiğini düşünürseniz, Riva arazisinin değerinin ne kadar yükseleceğini görürsünüz."
Bu aşamadan sonra, projenin değerlendirmesini yapmak için ön yeterlilik ilanına çıkmak gerektiğini vurgulayan Işın Çelebi, "Şu anda piyasalar bu kadar büyük bir projeye hazır değil. Ne kadar talip var, piyasalarda neler oluyor, test etmemiz gerekli. Hasılat ortaklığıyla mı yapacağız, gelir paylaşımıyla mı yapacağız, yoksa gayrimenkul yatırım ortaklığıyla mı değerlendireceğiz? Bir yol haritası çıkarmak lazım" şeklinde görüş belirtti.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz