2-B taksitle geldi

2-B taksitle geldi

Orman vasfını yitirmiş arazilerin satışı tekrar gündemde. Hak sahiplerine satışın rayiç bedel üzerinden ve 4 yıla kadar vadeyle yapılması planlanıyor

 

Kamuoyunda 2-B olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin satışı yeniden gündeme geliyor. Yaklaşık 4 yıldır tartışılan 2-B arazilerinin satışına ilişkin yasa taslağı konusunda çalışmalar hızlandırıldı. 2-B'lerin bir bölümünün tekrar ormana dönüştürülmesi, üzerinde yerleşim yerleri bulunanların hak sahiplerine satılması, daha önce tapu verilenlerin de harca tabi değer üzerinden eski sahiplerine iadesi planlanıyor. İşte planlanan düzenlemeler:
 Belediye mücavir alan sınırları içinde yapılaşma bulunan yerler, bina ve bahçe gibi kullanım alanlarıyla birlikte metrekare sınırlaması olmaksızın hak sahiplerine doğrudan satılabilecek. Mücavir alan sınırları dışında kalan, 100 dönüme kadarki tarım arazilerinin de, sulu-kuru ayrımı olmaksınız hak sahiplerine doğrudan satışı yapılabilecek.
 
- 2-B'ler rayiç bedelleri üzerinden satılacak.
- Hak sahipleri bedeli peşin ya da faiziyle 4 yıl taksitle ödeyebilecek.
- Arazide çok katlı yapı varsa, önce zeminin değeri belirlenecek, sonra daire başına düşen hisse tutarı hesaplanacak. Böylece bu durumdaki hak sahibine hisseli satış yapılacak.
 
22 BİN HEKTARININ ÜZERİNDE YERLEŞİM YERİ VAR
- 2-B arazileri, ülkemizde 473,5 bin hektarlık bir alanı kaplıyor. Bu alan Lüksemburg'un 2, Hong Kong'un da 5 katı bir alanı kaplıyor.
- 2B'lerin en fazla olduğu iller Antalya, Mersin, Balıkesir, Ankara, Sakarya ve İstanbul.
- İstanbul'un yüzde 3.4'ünü 2-B'ler oluşturuyor.
- Satışı düşünülen 2-B arazileri yerleşim yerleri üzerinde bulunuyor. Bu arazilerin büyüklüğü 22 bin 254 hektar olarak hesaplanıyor.
  • Etiketler:

Yorum Yaz