Fatma Güldemet Sarı

Fatma Güldemet Sarı kimdir?

Genel İrfan Sisli 24.11.2015
Yeni hükümette Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koltuğuna Fatma Güldemet Sarı oturdu. Bu durum siyasi çevrelerce sürpriz olarak nitelendirildi.
64. Hükümette yer alacak Bakanların listesi belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kabineyi onaylamasının ardından Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Bakanlar Kurulu listesini açıkladı.

Davutoğlu tarafından açıklanan yeni kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı oldu. Bu durum siyasi çevrelerce sürpriz olarak nitelendirildi. 

Fatma Güldemet Sarı kimdir?

1970 Darende doğumlu. İlköğrenimini Adana Atatürk İlkokulu'nda, orta ve lise öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji'nde bitirdi.

1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu.

1996 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamladı.

1996 – 2010 yılları arasında İstanbul, Mersin ve Adana illerinde muhtelif projelerde mimar olarak çalıştı. Nurdağ Kireç Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.'de şirket ortağı. Aynı zamanda Sarılar Mimarlık Ltd. Şti.'de şirket ortağı ve mimari proje sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Çok iyi derecede İngilizce bilmekte. Çeşitli vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşlarında üyelikleri bulunmaktadır.

Aktif siyaset hayatına 2008 yılında AK PARTİ  Çukurova Kurucu İlçe Başkanı olarak başladı.

2011 yılı genel seçimlerinde Adana  7. Sıra  milletvekili adayı oldu.

2012 – 2014  yılları  arasında  AK  PARTİ  Adana İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı görevinde bulundu. Milletvekili aday adayı olana kadar bu görevine aralıksız  devam etti.

fatma güldemet sarı çevre ve şehircilik bakanı 64. hükümet Recep Tayyip Erdoğan Ahmet Davutoğlu