TOKİ Ürgüp Sosyal Konutları

TOKİ'den Ürgüp'e 923 sosyal konut müjdesi!

TOKİ Emine Pile 23.05.2015
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Nevşehir Ürgüp’teki İlk Yerel Mimari Uygulama Projesi’ni tamamladı.
Toplu konut uygulamaları ile vatandaşları ev sahibi yapan TOKİ, projelerde yöresel mimariye uygun konut üretimi ile de dikkat çekiyor. Yöresel mimari tasarımını modern mimari ile sentezleyen TOKİ, şehirlerin yerel dokusunu sosyal konutlara da yansıtıyor.  

Bu hedefle birçok projeye imza atan TOKİ, “Yerel Mimari Uygulama” adıyla geliştirilen projelerin ilkini tamamladı.

923 konuttan oluşan Nevşehir Ürgüp Sosyal Konutları, yerel ile modern mimarinin buluştuğu ilk proje olmasının yanı sıra, Kapadokya'nın izlerinin yansıtıldığı ilk toplu konut uygulaması özelliği taşıyor.

TOKİ Başkanı M.Ergün TURAN, Ürgüp Sosyal Konutları'nın tanıtımı amacıyla Nevşehir'de düzenlediği basın toplantısında, TOKİ Yerel Mimari Uygulama konsepti ve projeleri hakkında bilgi verdi. 

Anadolu'da, iklim, kültürel, coğrafi ve mimari dokunun yakın bölgelerde dahi farklılık gösterebildiğine işaret eden TURAN, bu zenginliği değerlendirip, alt ve orta gelir grubu sosyal konut projelerinde mimari yaklaşımlara çeşitlilik kazandırmaya başladıklarını söyledi.

TURAN şöyle konuştu: 
“Kadim bir coğrafyada büyük bir geleneğin mirasçılarıyız. Mimari alanda bu geleneğin yeniden yorumlanması ihtiyacı açıktır. Artık yeni konutlar inşa ederken, sadece binalar inşa etmiyoruz; bir medeniyet algısını,  geleneği ve yerel olanı yansıtmak istiyoruz.  Yöresel dokudan aldığımız ilhamla, mimari yaklaşımlara çeşitlilik kazandırıyoruz. Tarih ve coğrafyamızın bize sunduğu mimari zenginliği ‘TOKİ Yerel Mimari Uygulama' adıyla projelendirdik. Çalışmalarımızda, modern mimari ile yöresel mimarinin buluştuğu çeşitliliği gözetiyoruz. Bu sayede, şehirlerimizi yerel değerleriyle geleceğe taşıyoruz. Nevşehir Ürgüp'te 923 konuttan oluşan ve 3'er katlı olarak inşa edilen sosyal konut alanı, yerel mimari konsept ile tamamlanmış ilk projemizdir. ” 

“10 bin yeni konut Yerel Mimari Uygulama konseptiyle hayata geçirildi" 

TURAN, ilk aşamada 17 ilde, şehirlerin her birinin kendi dokusuna özel “pilot projeler” geliştirdiklerini belirterek, bu sayede yaklaşık 10 bin yeni konutun yerel mimari uygulama anlayışı ile projelendirdiklerini açıkladı. TOKİ Başkanı M.Ergün TURAN “Her kente ayrı tasarım” olarak tanımladıkları çalışmaları, Türkiye'nin tüm illerine genişletmekte olduklarını da vurguladı.

111 bin m2'lik alana kurulu olan Nevşehir Ürgüp Sosyal Konutları, 75 m2 ile 123 m2 arasında 2+1 ve 3+1 planda üretildi. Çevre ve peyzaj düzenlemesi kapsamlı olarak projelendirilen konut bölgesinde, 36 bin m2 çim alan, 1645 adet geniş yapraklı ve ibreli fidan ile 1550 adet çalı dikimi yapıldı.

Nevşehir Ürgüp Sosyal Konutları, 393 TL'den başlayan taksitler ve 120 ay - 180 ay arasında değişen vadelerle satışa sunuldu; konut sahipleri ile satış sözleşmeleri tamamlandı. 

TOKİ, 17 şehirde 'Yerel Mimari Uygulama Projeleri' inşa ediyor

Sosyal konut mimarilerinin “kendi yöresinden, kendi yaşantısından izler taşıması” yaklaşımıyla geliştiren TOKİ Yerel Mimari Uygulama projelerinde, şehirlerin iklim ve coğrafi yapısının yanı sıra, başta Selçuklu ve Osmanlı olmak üzere, Anadolu medeniyetlerinin izleri taşıyan kültürel mirastan izler yansıtılıyor. Yerel mimari uygulamalar, ilk aşamada 17 şehirde, 19 ayrı projede hayata geçiriliyor. 

1.    Adıyaman Çelikhan, 252 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
2.    Bursa İznik,  165 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları 
3.    Bursa Osmangazi/Yunuseli Mahallesi, 452 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları 
4.    Çankırı Merkez, 482 Adet Konut ve ve Sosyal Donatı alanları
5.    Çorum Alaca, 220 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları 
6.    İstanbul Başakşehir/Kayabaşı, 448 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları 
7.    Karaman Organize Sanayi Bölgesi Çalışanları Toplu Konut Projesi, 428 Adet Konut ve 32 Derslikli İlköğretim Okulu 
8.    Kars Sarıkamış,  308 Adet Konut 
9.    Kocaeli Dilovası, 915 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları 
10.    Manisa Akgedik, 1000 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları 
11.    Mardin Merkez, Kentsel Dönüşüm Projesi 375 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları 
12.    Muğla Merkez, Emirbeyazıt Mahallesi 900 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
13.    Nevşehir Ürgüp, 923 KONUT 
14.    Niğde Ulukışla, 425 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları 
15.    Sivas Şarkışla, 212 Adet Konut ve 1 Adet Ticaret Merkezi 
16.    Şanlıurfa Maşuk, 1500 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
17.    Yozgat Boğazlıyan, Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 285 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları
18.    Yozgat Saraykent, 86 Adet Konut ve 1 Adet Ticaret Merkezi 
19.    Zonguldak Gökçebey, 394 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları

TOKİ Ürgüp Sosyal Konutları TOKİ Başkanı M.Ergün TURAN