jll türkiye mehmet mahir mermer

Ofislerde hangi kriterlere dikkat etmek gerekiyor?

Ofis Uğurcan Tokay 27.08.2015
Mehmet Mahir Mermer, metroya yakın ofis projelerinin ilgi gördüğünü, ulaşımın satış ve kiralamalarda önemli bir kriter olduğunu belirtti.
İstanbul'da son dönemin gözdesi haline gelen ofis projeleri, firmalar tarafından yoğun ilgi görüyor. İrili ufaklı tüm boyutlarda satılıp kiralanabilen ofisler, sunduğu hizmetlerle de profesyonellik adına ilk adımın atılmasını sağlıyor.

Peki ofis alırken dikkat edilmesi gereken noktalar neler? Emlaktasondakika.com olarak görüştüğümüz JLL Türkiye Ofis Kiralama bölümünden Mehmet Mahir Mermer, kritik noktaları açıkladı. Projenin tasarımı ve lokasyonunun önemli olduğunu dile getiren Mermer, özellikle metroya yakın yatırımların büyük avantaja sahip olduğunu dile getirdi.

Avrupa'da patronların şahsi otomobilleri yerine metroyu kullanmayı tercih ettiklerini belirten Mermer, metrobüsün bazen çok lüks bir laşım aracı olduğunu da ifade etti.

İstanbul dışında Ankara'yı değerlendiren Mehmet Mahir Mermer'in açıklamaları şöyle…

“Ankara'da kullanıcıların büyük bir çoğunluğu devlet. İstanbul'da ofisi olan bir firmanın Ankara'da talebi yüzde 10 civarında. Yani bir şirket İstanbul'da 1000 metrekare ofise sahipse Ankara'da 100 metrekare alıyor. Bu doğrultuda Ankara'da yapılan bir bina eğer devlet kurumuna kiralanmıyorsa küçük parçalar halinde satılıyor. Ankara'da gelişim İstanbul'la aynı ilerliyor. Ankara'da hesaplamalar net üzerinden yapılır, İstanbul hala brüt üzerinden yapıyor”

jll türkiye mehmet mahir mermer

Mehmet Mahir Mermer'le ofisteki maket üzerinde yapıların tasarımı hakkında konuşuyoruz...

Yatırımcılar nelere dikkat ediyor?

“Özellikle son dönemde metro satış ve kiralamaları çok etkiliyor. Metroya yakınlık önemli bir kriter haline geldi. Yatırımcıların genel eğilimine bakıldığında bu kriter ön plana çıkıyor. Doğru fiyat, doğru proje, doğru lokasyon çok önemli. Kiralama açısından bakıldığında dizayn çok inceleniyor. Binaların sürdürülebilir olması, LEED veya BREEAM Sertifikası bu açıdan önem taşıyor”

uğurcan tokay ve jll türkiye ofis bölümünden mehmet mahir mermer

Ofis blokları hakkında sohbet ederken...

Patronlar metroyu öğrenecek, metrobüs lüks

“Çok uluslu yatırımcıların sorduğu ilk soru metroya ne kadar yakın olduğu. 500 metreye kadar yürüyüş mesafesi olsun istiyorlar. Bizde sabah evden alıp akşam eve bırakan bir servis sistemi var. Servis kullanımından metroya geçen bir ülke haline gelmeye başlıyoruz. Ofis geliştiricileri de kendilerini metroya yakın bölgelere konumlandırıyor. 2017 sonrasında planlanan servislerin kaldırılması düşüncesi çok doğru. İstanbul'da yavaş yavaş servis kullanımı azalacak. Devletten önce bunu şirketler yapacak. New York'u incelediğinizde patronlar metroyu çok kullanıyor. Bizdeki patron seviyesinin de metro kullanmayı öğrenmesi gerekiyor. Metrobüse binmek büyük lüks. Trafiği beklemektense metrobüsle karşıya geçmek büyük avantaj. Avrasya Tüneli'de ofis piyasasını etkiliyor”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

istanbul ofis projeleri istanbul ofis yatırımları ofis alırken dikkat edilmesi gerekenler