jll ofis bölümünden mehmet mahir mermer

Ofisler için iddia edilen boşluk oranları doğru mu?

Ofis Uğurcan Tokay 24.08.2015
Mehmet Mahir Mermer, inşaat halindeki yapılarla birlikte boş ofis oranının yüzde 40 olduğunu ancak bunun doğru bir hesap olmadığını dile getirdi.
Gayrimenkul sektörünün gelişmesiyle birlikte büyük bir hız kazanan ofis yatırımlarında 2014'teki müthiş hareketlilik, 2015'te yerini durgunluğa bıraktı. Ofislerdeki boşluk oranının yüzde 40'ı aştığı iddiaları ortada dolaşırken emlaktasondakika.com olarak JLL Ofis Kiralama bölümünden Mehmet Mahir Mermer ile görüştük.

Yüzde 40 iddialarının gerçeği yansıtmadığını dile getiren Mermer, rakamların yüzde 20 seviyelerinde olduğunu, inşaat halindeki yapıların boşluk oranına dahil edilmemesi gerektiğini söyledi. Mermer ayrıca yüzde 20'lik rakamın 2015 sonuna kadar eriyeceğini ifade etti.

mehmet mahir mermer uğurcan tokay

Mehmet Mahir Mermer, ofis projelerindeki dış mimarinin önemini anlatıyor...

2 milyon metrekare yeni ofis geliyor

“Stok olarak İstanbul piyasasını baz almak lazım. İstanbul'da 4.2-4.5 milyon metrekarelik açılmış ofis binası bulunuyor. 2017 gibi bu rakamlara 2 milyon metrekare daha eklenecek. Boşluk oranlarına bakılacak olursa İstanbul ortalaması yüzde 20 seviyelerinde. Levent-Maslak hattında bu rakam yüzde 15'lerde. 2015 ofis sektörü için yavaş bir yıl ancak arz da 2016 ve sonrasına kaydı. Büyük arz 2017'de gerçekleşecek. Yüzde 20'lik payın 2015 sonuna kadar biraz daha düşmesini bekliyoruz. İnşaat halindeki binaları sayarsak yüzde 45 boşluk oranı doğru bir rakam. Ancak bunu stoğa dahil etmemek gerek. Çünkü bunlar ofis diye devam edip ilerleyen zamanlarda farklı bir konsepte dönebiliyor. AVM'lerin yanı başındaki ofis yatırımları çok talep görüyor”

Ofiste yatırım yavaşladı mı

“Yatırım yavaşladı diyemeyiz. 2017 sonuna kadar gelen arzı görüyoruz. Yavaşladı diyebilmemiz için 2018 ve sonrasına bakmamız gerekiyor. Bu projeler olacak mı, hayata geçecek mi bilmiyoruz. Ancak 2016'nın başındaki hareketlilik bizlere bu sorunun yanıtını bir nebze olsa da verecek”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

ofislerde doluluk oranı istanbul ofis projeleri istanbul ofis kiraları