ispark, helikopter,trafik

'Park Et-Devam Et' vatandaş!

Genel Merve N. Güreş 28.05.2015
9 yeni Heliport’u devreye sokmaya hazırlanan İSPARK, toplu taşımayı sevdiren ‘Park Et-Devam Et’ projesiyle de büyük başarı sağladı.
İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen ‘Uluslararası Intertraffic İstanbul Fuarı'nın açılışı, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) Genel Müdürü ve Otopark İşletmecileri Derneği Başkanı Mehmet Çevik, Amsterdam RAI Uluslararası Fuarlar Direktörü Theo Lingmont ve UBM İstanbul Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı'nın katılımıyla gerçekleştirildi. Uluslararası altyapı, yol güvenliği, trafik yönetimi, park sistemleri ve akıllı yollar oluşturmaya yönelik son teknolojilerin sergilendiği fuarın bu yıl 79 ülkeden 6 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Avrupa, Orta Doğu ve Türkiye'nin şehircilik yönetimlerini buluşturan fuarda sorularımızı yanıtlayan İSPARK Genel Müdürü Çevik, etkin ve sağlıklı bir ulaşım yönetimi için büyükşehir belediyelerinde düzenleme ve denetleme yetkilerinin artırılmasının sürdürülebilir bir ulaşım, trafik ve otopark yönetimi açısından önemli olduğunu söyledi.

‘PARK ET-DEVAM ET' TUTTU

İstanbul'daki trafik tıkanıklığının çözümüne katkıda bulunması amacıyla "Park et-devam et" projelerine ağırlık verdiklerini belirten Çevik, “Hem toplu taşımayı teşvik eden, hem de çevreci bu proje vatandaşın büyük beğenisini kazandı. Metro ve deniz ulaşımıyla bağlantısı İstanbullu için büyük rahatlık oldu. Bu projeye yönelik birçok yenilik olacak ilerleyen zamanlarda” diye konuştu.

DEPREM İÇİN STRATEJİK ALAN

Yeni projeleriyle İstanbul'da hava trafiğini arttıracaklarını söyleyen Çevik,  Biz yer hizmetleri veriyoruz ama bu alanda özel sektörü de teşvik etmiş oluyoruz. Şu an 6 tane helikopter alanımız var. Bunu yakın zamanda 15'e çıkaracağız. Özellikle ambulans ve organ nakillerinde zaman kazanmak için kullanılabilir. Beklenen İstanbul depremi içinde bu alanların stratejik önemi olacak” dedi. Kadıköy ve Kısıklı Heliport'ların aktif olarak kullanıldığını belirten Çevik, “Marmara'nın her tarafına ulaşacak bir plan yapalım istiyoruz. İhalesini yaptık. Şu an tespitler yapılıyor. Taksim, Kadıköy'de mevcut binaların üzerinde bu sistemleri uygulayacağımız mekanlar var” dedi.

ÖZELLEŞME YOK HALKA ARZ VAR

Çevik, İSPARK'ın özelleştirilmesi söylentileriyle ilgili olarak şöyle konuştu, "İSPARK'ın piyasa değerinin 4.5 milyar euroya ulaşmasının ardından Avrupa'dan çok teklif geldi. Ama İBB Başkanı Kadir Topbaş'ta bu konuya sıcak bakmıyor. Ancak gündemimizde halka açılmak var."

Merve N. Güreş- emlaktasondakika.com

ispark helikopter trafik