büyük istanbul otogarı'nda bekleyen yolcular

Otogara giren de çıkan da bin pişman!

Genel Merve N. Güreş 01.09.2015
Büyük İstanbul Otogarı’nda sular durulmuyor. Çıkış ücretlerinin yükseltilmesine karşı çıkan otobüs firmaları, AVTER'den müjdeli haber bekliyor.
Günde yaklaşık 2 bin otobüsün çıkış yaptığı Büyük İstanbul Otogarı'nda bugünlerde büyük hareketlilik yaşanıyor. Toplam 168 yazıhane ve 330 firmanın bulunduğu otogarda temmuz ayından itibaren, çıkış yapan her otobüsten alınan 75 TL'lik ücreti 95 TL'ye çıkarılması ortalığı karıştırdı. Otobüs firmaları özellikle saat başı 5 TL olan bekleme ücretinin kendilerini büyük zarara soktuğunu iddia etti. Otobüs firmalarının gereken düzenlemenin yapılmaması halinde gar giriş-çıkışlarını kapatacağı açıklaması gerilimi zirveye taşıdı.

ANKARA OTOGARI'NDA 75 TL, İSTANBUL OTOGARI'NDA 100 TL

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Tekeli, ilgili kurum olan Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş.'nin (AVTER) çıkış ücretleriyle ilgili gereken düzenlemeyi yapacakları sözünü verdiğini belirtti. Bu sıkıntıları aşmakta asıl görevin Ulaştırma Bakanlığı'na düştüğünün altını çizen Tekeli şöyle konuştu; İnsanlar kazançlarının büyük kısmını zaten akaryakıta veriliyor. Üstüne bir de böyle büyük rakamlardaki bekleme ve çıkış ücretleri var. Mesela Ankara Otogarı'nda çıkış ücreti 75 TL, İstanbul'da ise 100 TL. Ankara'da 24 saate kadar bekleme ücreti 10 lira İstanbul'da 1 saati 10 TL. Aradaki fark şundan kaynaklanıyor; Ankara'da otogarı belediye işletiyor.

Büyük İstanbul Otogarı'nda otobüslerin mimari açıdan da büyük sıkıntı yaşadığını belirten Tekeli, “Giriş-çıkışlar otobüsler için tam bir çile. Özellikle yoğun zamanlarda büyük yığılmalar yaşanıyor. Ama kimse bu konuya bir çözüm bulmuyor” dedi.

Merve N. Güreş/Emlaktasondakika.com 

esenler otogar istanbul