Körfez Geçiş Köprüsü

Körfez Köprüsü ne zaman bitecek?

Genel Ayşe Özlem Kuruca 02.04.2015
İstanbul-İzmir Otoyolu projesinin en önemli ayaklarından biri olan Körfez Geçiş Köprüsü'nün inşaatını çalışanlar anlattı.
ESD - 29 Ekim 2010 tarihinde dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan İstanbul-İzmir Otoyolu projesinin en önemli ayaklarından biri olan Körfez Geçiş Köprüsü'nün inşaatında sona yaklaşıldı.

Köprünün kılavuz halatının kopmasından kendisini sorumlu tutarak intihar eden Japon mühendis Kishi Ryoichi'nin ardından askıdaki çalışmalara ara verilirken, yeraltındaki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

İstanbul-İzmir arası 3,5 saate inecek

2 bin 682 metrekare inşaat alanı ile 1350 çalışanıyla yapımı hızla devam eden proje ile İstanbul-İzmir arasındaki yol 3,5 saate inecek.

Toplamda 7 şeritten oluşacak köprüde 3 gidiş, 3 geliş ve bir de tahliye yolu olacak.

Otoyol A.Ş. adı altında birleşen 6 firmanın oluşturduğu konsorsiyumun yapmış olduğu projede, 3 kilometre uzunluğunda inşa edilecek köprü, dünyanın en uzun ikinci asma köprüsü olacak.

2016 yılında trafiğe açılması planlanan köprüde hummalı çalışma tüm hızıyla devam ediyor.

Projenin yüzde 85'i tamamlandı!

İstanbul-İzmir Otoyolu projesinin en önemli ayaklarından biri olan Körfez Geçiş Köprüsü'nün inşaatı hakkında Nurol Holding Nurol Çelik bölümünde çalışan Topoğraf  Umut Fidan bilgi verdi.

Çektiği videoda yapılan çalışmaları aşama aşama kaydeden Fidan, projenin yüzde 85'ini tamamladıklarını ve 2 aylık bir çalışmanın sonunda projeyi bitireceklerini açıkladı.

Aşama aşama köprü inşaatı…

Topoğraf  Fidan, projenin birinci bölümünde deniz içerisindeki 254 metrelik köprü ayaklarını tamamladıklarını, halat çalışmalarının başladığını ifade etti.

İkinci bölümde her çelik viyadüğün arasının 125 metre ile 136 metre arasında olduğunu belirten Fidan, projenin 11 ayaktan meydana geldiğini, şimdiye kadar 23 parçanın sürüldüğünü söyledi.

Dev projenin üçüncü bölümünde bitmiş viyadük ayaklarını gösteren Umut Fidan, her sürümde ayakların deforme olup olmadığının ölçüldüğünün altını çizdi.

Peyzaj çalışmalarının başladığını, proje bitiminde viyadüğün komple ağaçlarla kaplı olacağını dile getiren Fidan, dördüncü bölümün imalat bölümü olduğunu ve projenin daha net ve anlaşılır olduğunu videonun bu bölümde izleyenlere gösteriyor.

Son bölüm olan 5. bölümün montaj bölümü olduğunu, 40 metre olan boxların bu bölümde montajlandığını anlatarak sözlerini bitirdi.

Ayşe Özlem Kuruca/Emlaktasondakika.com

Körfez Köprüsü Körfez Köprüsü ne zaman bitecek İstanbul-İzmir Otoyolu projesi Körfez Geçiş Köprüsü çalışma