Karadeniz'deki ilkel teleferikler

Karadeniz’de otomobilden çok teleferiğe biniliyor!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 12.02.2015
Doğu Karadeniz bölgesinde hala kullanılmakta olan ilkel teleferikler günlük yaşamın bir parçası olarak devam ediyor.
ESD - Karadeniz insanı, sıcak ve samini olmalarının yanı sıra farklı icatlarıyla da ünlüdür. Karadeniz özgünlüğünü yansıtan yapılar inşa edilirken, tehlikeli olup olmadığına dikkat edilmiyor. Karadenizlilerin değişik icatlarına bir örnek de teleferikler…

Özellikle Rize ve komşu illerde yaş çay ve ağır yüklerini taşımak için  teleferikler yoğun olarak kullanılıyor. Genellikle çay taşımacılığında kullanılan bu teleferiğin köylülerin işlerini önemli ölçüde kolaylaştırdığı biliniyor.

Karadenizliler LPG'li teleferik bile yaptı!

Neredeyse otomobilden fazla kullanılan teleferiklerin standartlara uygun olmaması ve kullanılan malzemelerin yeterli olmaması kazaların yaşanmasına neden oluyor.

Can ve mal güvenliği bakımından tehlike teşkil eden ilkel teleferiklerin imal edişinden montajına kadar teknik açıdan pek çok hususa dikkat edilmesi gerekiyor.

Bu ilkel teleferiklerin kurulduğu güzergahın altında kimi zaman yaya yoluna bazen de bir dereye rastlayabilirsiniz. Birçok kişinin hayatını kaybettiği ilkel şartlarda yapılan bu teleferiklerle insan taşınmasının kesinlikle mümkün olmayacağı bilinmelidir.

Karadeniz teleferik Rize teleferik ilkel teleferikler Karadeniz teleferik foto galeri