Erzurum Atatürk Üniversitesi Almanya’da kampüs kuracak!

Erzurum Atatürk Üniversitesi, tarihi bir adım daha atarak Türkiye'nin Avrupa'daki ilk üniversitesini Almanya'nın Berlin bölgesi Neubrandenburg kentinde 'Avrupa Atatürk Üniversitesi-Atatürk Universty Europe' adıyla kuruyor

Editör: Uğurcan Tokay
Tarih: 27 Haziran 2012

Erzurum Atatürk Üniversitesi, tarihi bir adım daha atarak Türkiye'nin Avrupa'daki ilk üniversitesini Almanya'nın Berlin bölgesi Neubrandenburg kentinde 'Avrupa Atatürk Üniversitesi-Atatürk Universty Europe' adıyla kuruyor.

Atatürk Universty Europe'un çalışmalarını yürüten Perfecttiming Holding Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Thoma ile Şirket İş Geliştirme Direktörü Dr. Jur. Marcus Feil, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak'ı makamında ziyaret edip çalışmalardaki son durum hakkında bilgi vererek işbirliğinin resmi protokolünü imzaladı.

Perfecttiming Holding Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Thoma, Neubrandenburg kentinde 86 bin metrekare kapalı alana sahip yerleşke içerisinde, eğitim amaçlı kullanılan binaların Atatürk Üniversitesi'nin Almanya kampüsünü kurmak üzere alınarak yasal işlemlerin tamamlandığını, bu yıl itibarıyla yerleşkede eğitime başlanabileceğini bildirdi. Almanya'da ve Avrupa genelinde milyonlarca Türk bulunduğunu, üniversitenin öncelikle Avrupa'daki Türklere hitap edeceğini, eğitim dilinin de Türkçe, Almanca ve İngilizce olacağını söyledi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, çalışmayla ilgili kararların Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) gönderildiğini ve onay beklendiğini belirterek, onayın gelmesiyle yetişirse bu eğitim-öğretim yılından başlayarak, yetişmezse 2013-2014 eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya başlanacağını bildirdi. Avrupa Atatürk Üniversitesi'nin (AAÜ) uluslararası seviyede eğitim vereceğini, ilk aşamada uluslararası hukuk bilimleri, uluslararası işletme, iletişim, uluslararası siyasi bilimler gibi bölümler açılacağını kaydetti.

Ebubekir Koran/Zaman

Benzer Haberler

Üniversite öğrencilerinden Güneş Tarlası! Melkan Gürsel Tabanlıoğlu: Her tasarım yerine ait olmalı! Biga'da Parion Antik Kenti'nde 1800 yıllık Artemis heykeli bulundu!

Çok Okunan Haberler

Tgbatelier tasarımlı ürünler Aqua Florya'da görücüye çıktı Kütahya'da İl Afet Risk Azaltma Planı 2. Çalıştayı yapıldı Edirne'de "Üç Nehir Bir Şehir" projesinin temeli atıldı TOKİ'den Arnavutköy'e Millet Bahçesi! Marmara Adası sahilindeki müsilaj temizleniyor Aqua Florya AVM'de ziyaretçiler için aşı standı kuruldu