Akfen'den Van Gölü kıyısına 3 yeni güneş santrali!
Akfen'den Van Gölü kıyısına 3 yeni güneş santrali!
31.07.2019

Van’daki üçüncü projesi PSI Engil güneş enerji santrali elektrik üretimine başlayan Akfen Yenilenebilir Enerji'nin toplam kurulu gücü 480 MW oldu.

Van Gölü Ekspresi 5 yıl sonra yeniden Bitlis'e ulaştı
Van Gölü Ekspresi 5 yıl sonra yeniden Bitlis'e ulaştı
28.03.2018

Van Gölü Ekspresi 5 yıl aranın ardından seferlere başladı. Ankara'dan yola çıkan tren Bitlis'in Tatvan ilçesine ulaştı.

Van Gölü'nü kirlilikten arındıracak tesisin ihalesi yapıldı
Van Gölü'nü kirlilikten arındıracak tesisin ihalesi yapıldı
26.03.2018

Van Gölü'nde yaşanan kirliliğin önüne geçebilmek için hazırlanan 'Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi' projesi ihale edildi.

Van Gölü'ne termal tesis geliyor!
Van Gölü'ne termal tesis geliyor!
08.11.2017

Doğu'nun turizm merkezi olması planlanan Van Gölü'nün kıyısına lüks yatlar için marina ve kent içi su kanalları yapılması da gündemde.

Van Gölü'ne arıtma tesisi müjdesi!
Van Gölü'ne arıtma tesisi müjdesi!
07.09.2017

Van Valisi, Van Gölü'nün kirlilikten kurtarılmasını sağlayacak yeni arıtma tesisinin projesinin hazırlandığını ve 2019'da tamamlanacağını bildirdi.

Van Gölü kirlilikten kurtarılacak
Van Gölü kirlilikten kurtarılacak
29.06.2017

Eşsiz güzelliği, masmavi görüntüsü, sodalı suyu ve sahilleriyle kenti ziyaret eden turistlerin hayran kaldığı Van Gölü, kirlilikten kurtarılacak.

Van Gölü büyüklüğünde güneş enerjisi platformu, Türkiye'ye yeter!
Van Gölü büyüklüğünde güneş enerjisi platformu, Türkiye'ye yeter!
21.03.2017

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sevil Acar, “Van Gölü kadar alana kurulacak güneş enerjisi platformu, tüm Türkiye’ye yeter” dedi.

Van Gölü çevresi afete maruz alan ilan edildi
Van Gölü çevresi afete maruz alan ilan edildi
08.03.2017

Resmi Gazete’nin bugünkü Bakanlar Kurulu Kararları’na göre Van Gölü çevresindeki bazı alanların afete maruz bölge ilan edildi.

Van Gölü'nün derinliklerinde batık gemi bulundu
Van Gölü'nün derinliklerinde batık gemi bulundu
12.01.2017

Van Gölü'nde yürütülen su altı araştırmalarında 40 metre uzunluğunda batık gemiye rastlandı.

Van Gölü'nün Ayanis Sahili'ne mavi bayrak!
Van Gölü'nün Ayanis Sahili'ne mavi bayrak!
15.07.2016

Doğal güzelliği, koyları ve temiz suyuyla dikkati çeken Van Gölü'nün Ayanis sahili, 'mavi bayrak' almaya hak kazandı.

<p>Kente merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Ayanis Sahili, kumu, bozulmamış doğası ve temiz suyu ile mavi bayrak almaya layık görüldü. Temiz denizin güvencesi mavi bayrağa sahip <strong>Van Gölü</strong>'ndeki tek sahil olma özelliğine sahip sahil, yerli ve yabancı konuklarını ağırlamayı bekliyor. <p>Tuşba Belediyesince hazırlanan projenin Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından mavi bayrağa uygun görülmesinin ardından, sahilin turizme kazandırılması için çalışmalara başlandı. <p>Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, <strong>Van Gölü</strong>'ndeki sahilin mavi bayrak almasının sevindirici olduğunu belirterek projenin bir yıllık bir emeğin sonucu olduğunu söyledi. <p> <p><strong>Van Gölü</strong>'nde mavi bayrak alan bir sahilin olmasının, göl suyunun temiz ve sağlıklı olduğunu gösterdiğini ifade eden Özgökçe, şöyle devam etti: <p>"Geçen sene başvurduğumuz mavi bayrak müracaatımız nihayet sonuçlandı. Artık <strong>Van Gölü</strong>'müzde mavi bayraklı bir plajımız var. Mavi bayrakla farkındalığı meydana getirmeyi amaçladık. Temizliği korumak adına bu uygulama çok önemli. Bizler de hem TÜRÇEV hem de bakanlıklarımızın destekleriyle bundan sonra <strong>Van Gölü</strong> kıyısında hem Vanlılar hem de Van'a yüzmek için gelecek misafirler için mavi bayraklı plajımızda gerekli çalışmaları yürüteceğiz. Mavi bayrak almak bu işin en önemli kısmıdır." "200 metrelik plaj oluşturulacak" <p>Sahilde yürütülecek çalışmalarla ilgili bilgi veren Özgökçe, sahilde insanların rahat yüzmeleri için gerekli faaliyetlere başladıklarını aktardı. <p>Özgökçe, şöyle konuştu: "Burada 200 metre uzunluğunda güzel bir plaj oluşturacağız. İnsanların burayı daha rahat kullanmaları için gerekli ulaşım hizmetini sağlayacağız. Ardından burayı tercih edenler için Avrupa standartlarında tam donanımlı konaklama mekanları oluşturacağız. Buranın turizm merkezi haline gelmesi için diğer çalışmaları da en kısa zamanda yürüteceğiz. <strong>Van Gölü</strong>'ndeki diğer sahillerimizin de mavi bayrak alması için çalışmalarımız sürüyor."&nbsp; "Plajımız olsaydı İranlılar Van'a daha fazla akın ederdi" <p>Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe ise <strong>Van Gölü</strong> sahiline mavi bayrak verilmesinin turizme büyük katkı sağlayacağını söyledi. <p>Özgökçe, şunları kaydetti: "Bu bayrak Türkiye'nin belli sahillerinde var ve bayrağın olduğu sahillerde turizm açısında güzel gelişmeler oluyor. İlimize öncelikli olarak bir plaj şart. Bir plajımız olsaydı bugün İranlılar Van'a daha fazla akın ederlerdi. Mavi bayrağın verildiği yerde bir plaj muhakkak yapılması gerekiyor. İranlı vatandaşların ve bizlerin en büyük beklentisi plajın yapılması. Bu anlamda mavi bayrak önemli."&nbsp;
İranlılar Van Gölü’ne plaj istiyor
İranlılar Van Gölü’ne plaj istiyor
10.07.2016

Van ekonomisine büyük katkı sağlayan İranlılar, Van Gölü'ne girmek istiyor

Van Gölü’ne feribotlu doping
Van Gölü’ne feribotlu doping
11.10.2015

Bitlis'in Tatvan ilçesinde yapımı devam eden iki feribot, Van Gölü turizmine ve İran ile olan ticarete katkı sunacak.

Van Gölü çöplüğe döndü!
Van Gölü çöplüğe döndü!
12.08.2015

Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü, doğal zenginliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Van Gölü temizlik konusunda mükemmel!
Van Gölü temizlik konusunda mükemmel!
19.06.2015

Van Gölü'ne Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nca temizlik konusunda mükemmel denildi.

Van Gölü'nde çalışacak feribotların ilki suya indirildi
Van Gölü'nde çalışacak feribotların ilki suya indirildi
28.04.2015

Van Gölü'nde çalıştırılmak üzere yapımının büyük bir kısmı tamamlanan 50 vagon kapasiteli feribotlardan ilki suya indirildi.

Van Gölü sahili, çözüm süreciyle Akdeniz ve Ege'ye rakip oldu
Van Gölü sahili, çözüm süreciyle Akdeniz ve Ege'ye rakip oldu
10.07.2014

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hayatın her alanında kendini olumlu yönleriyle hissettiren çözüm süreci, Van Gölü sahillerine de yansıdı

Van Gölü’ne deniz otobüsü geliyor
Van Gölü’ne deniz otobüsü geliyor
10.05.2014

Türkiye'nin dört bir yanındaki büyük şehirlerde tarihi projeleri devreye sokan hükümet, bu kez Doğu'ya çılgın proje için harekete geçti

 Van Gölü sahilindeki kayalıklar buz tuttu
Van Gölü sahilindeki kayalıklar buz tuttu
08.02.2014

Van Gölü'ne kıyısı bulunan Bitlis'in Ahlat ilçesi sahilindeki taş ve kayalar, aşırı soğuk nedeniyle buz tuttu

Van Gölü'nde yapılan dragon yarışları renkli görüntülere sahne oldu!
Van Gölü'nde yapılan dragon yarışları renkli görüntülere sahne oldu!
22.09.2013

Van Gölü'nde düzenlenen kurumlararası dragon yarışları renkli görüntülere sahne oldu

Van Gölü su kayağı parkuru ile turizmin gözdesi haline gelecek!
Van Gölü su kayağı parkuru ile turizmin gözdesi haline gelecek!
06.08.2013

Van Gölü'nün en geniş ve en temiz sahillerinin bulunduğu Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde hazırlanan Su Kayağı Projesi kapsamında yaptırılan 575 metrelik parkur sayesinde, Türkiye'nin en büyük gölünün cazibe merkezine dönüşmesi hedefleniyor

<p style="text-align: justify;"><strong>Van Gölü</strong>'nün en geniş ve en temiz sahillerinin bulunduğu Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde hazırlanan Su Kayağı Projesi kapsamında yaptırılan 575 metrelik parkur sayesinde, Türkiye'nin en büyük gölünün cazibe merkezine dönüşmesi hedefleniyor. <p style="text-align: justify;">Adilcevaz Kaymakamı Ahmet Dilsiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan azırladıkları Su Kayağı (Sukay) Projesi kapsamında <strong>Van Gölü</strong>'nde 575 metre uzunluğunda kayak parkuru, 400 metrelik yüzer iskele dalga kıranı ile sahilde 170 metrekarelik tesis oluşturulacağını söyledi. <p style="text-align: justify;">İlçenin, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yanı sıra turizmde de önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Dilsiz, şöyle konuştu: <p style="text-align: justify;">"İlçede göl turizmini canlandırmak adına hayata geçirdiğimiz Yüzen Havuz ile şu anda bitme aşamasında olan Sukay projeleri sayesinde buralara özel sektörün ilgisini çekmek istiyoruz. Turizimcilerin buraya yatırım yapmalarını sağlayarak bölgeyi bir cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu proje, devlet tarafından hayata geçirilen Türkiye'deki ikinci proje ve ilçe için büyük önem taşıyor." <p style="text-align: justify;">Projenin tamamlanmasının ardından başta su kayağı olimpiyatları olmak üzere ilçede benzer müsabakalar yapılabileceğini anlatan Dilsiz, şunları kaydetti: <p style="text-align: justify;">"Sadece bölgeden, ülkemizden değil dünyanın çeşitli yerlerinden Adilcevaz'a ciddi manada bir turist akını olacak. Bu ilçemizin turizm sektöründe gelişmesine çok büyük katkı sağlayacak. Projenin bir aya kadar biteceğini düşünüyoruz. Bittiğinde aynı anda 12 kişinin su kayağı yapabileceği bir tesise kavuşacağız. Bundan sonra Adilcevaz olarak dünya çapındaki organizasyonlara ev sahipliği yapmanın onurunu yaşayacağız." <p style="text-align: justify;">AA