Uzungöl'de yıkımlar sürüyor
Uzungöl'de yıkımlar sürüyor
27.12.2019

Trabzon'un turizm merkezlerinden Uzungöl'de bir süredir devam eden yıkımlar sürüyor.

Uzungöl'de vatandaşlar yıkımın ardından gözyaşı döktü
Uzungöl'de vatandaşlar yıkımın ardından gözyaşı döktü
24.12.2019

Uzungöl'de kimi eşyalarını kurtardı, kimi ise yıkımın ardından gözyaşı döktü.

Uzungöl'de yıkımlar başladı
Uzungöl'de yıkımlar başladı
23.12.2019

Karadeniz'in gözde turizm beldesi Uzungöl'de imar barışına aykırı olan yapılarda yıkım başladı.

Uzungöl tıraşlanacak
Uzungöl tıraşlanacak
12.11.2019

Uzungöl ile ilgili hazırlanan yeni raporda yıkılması planlanan 17 binanın tıraşlanmasına karar verildi.

Uzungöl'de 118 yapıya yıkım kararı!
Uzungöl'de 118 yapıya yıkım kararı!
19.10.2019

Uzungöl'de imar barışına uygun olmayan 118 yapı, sahiplerinin talebi üzerine Bakanlık tarafından incelemeye alındı.

Uzungöl'de yıkımlar 5 Ekim’de başlıyor
Uzungöl'de yıkımlar 5 Ekim’de başlıyor
03.10.2019

Dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl'de bulunan kaçak ve çarpık yapılar 5 Ekim'de yıkılmaya başlanacak.

Uzungöl'de 118 yapının yıkımı başlıyor!
Uzungöl'de 118 yapının yıkımı başlıyor!
05.09.2019

Trabzon'un ünlü turizm merkezi Uzungöl’de imar barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapının yıkımına sezonunun sona ermesi ile birlikte başlanacak.

“Tıpkı Ayder gibi Uzungöl de dönüşecek”
“Tıpkı Ayder gibi Uzungöl de dönüşecek”
12.07.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Aynı Ayder’de olduğu gibi vatandaşlarımız ile elbirliği içinde buradaki dönüşümü gerçekleştireceğiz” dedi.

Turizmcilerden Uzungöl için 'kontrol' çağrısı!
Turizmcilerden Uzungöl için 'kontrol' çağrısı!
26.02.2019

Trabzon'un ve Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl için turizmciler, 'kontrol' çağrısında bulundu.

Uzungöl’de ilginç bir müze yapılıyor
Uzungöl’de ilginç bir müze yapılıyor
07.01.2019

Uzungöl’de ilginç taşlar ve ağaç köklerinden yapılan hayvan figürleri ile tarihi eserlerin yer alacağı bir müze açılacak.

<p>Trabzon'un Çaykara ilçesinde sık ormanları ve doğal güzelliği ile dünyaca ünlü bir turizm merkezi haline gelen <strong>Uzungöl</strong>'de ilginç bir müze yapılıyor. Turizmci Dursun Ali İnan'ın 26 yıldır topladığı ağaç köklerinden yaptığı hayvan figürleri ve dekoratif eşyaların sergileneceği müzede tarihi eserler de olacak. 150 çeşit farklı renkteki taşların da sergileneceği müze, 3 bin 250 metrekarelik alanda yöreye özgü bir evde açılacak. Müzenin yaza yetiştirilmesi planlanıyor.&nbsp; <p>Elinde yaklaşık 2 bin 300 tane tarihi eser bulunduğunu söyleyen 75 yaşındaki Dursun Ali İnan, 1993 yılından beri ağaçlarla uğraştıklarını belirterek, 150 çeşit farklı renkte de taş topladığını belirtti. Müzede kayıt altına alınan 596 parçanın olduğunu dile getiren İnan, “Boş kaldığım zamanlarda bunlarla ilgileniyorum. Şu anda da müze çalışmalarımız var. Müzemizi yetiştirmek için uğraşıyoruz. Müzemizde kayıt altına alınan 596 parçamız var. Bin 700'e yakın parçamızın da kayıt işlemleri devam ediyor. Her gün yenilik arayan bir insanım. Ruhum öyle algılamış. Sonbahar aylarından kökler buluyoruz. Kış boyu bu köklerden neler yapabiliriz diye düşünüyorum. İşimiz göründüğü gibi kolay değil, yapan fazla kişi yoktur. Benim çalışmam farklı. Ormanda zaman zaman 5-10 gün gezip bir şey bulamıyorduk. Ama işimi çok seviyorum. Dünyanın ve Türkiyemizin pek çok yerinde büyük müzelerimiz var. Ormanın içinde bulduğumuz zaman neye benziyor diye düşünürüm ve çok az yanılırım. Kendi doğasında onu ortaya koymak istiyoruz” dedi.&nbsp; <p> “Karadeniz Bölgesi'nde böyle bir müze yok”&nbsp; <p><strong>Uzungöl</strong>'e yeni bir kan getirecek müze inşaatının devam ettiğini vurgulayan İnan, “Ağaç, taş ve tarihi eserlerle toplam 3 bin 250 metrekare yer kiraladık. Bunlar orada yapacağımız evlerde sergilenecek. Karadeniz Bölgesi'nde şuan böyle bir müze yok fakat yavaş yavaş çalışmalar başlamış. İlerleyen zamanlarda bölgemizde böyle müzeler görebiliriz. Ağaçlarla uğraşmak isteyenler buraya gelerek örnek alıyor” şeklinde konuştu.&nbsp; “Yaz sezonuna yetiştirmeye çalışıyoruz”&nbsp; <p>Doğu Karadeniz'de 350, 380 senelik parçalar bulduğunu söyleyen İnan, “Bunların sayısı da çok azdır ama tarihi üzerinde olmayan birçok eser daha var. Pontus'dan kalma bakırlar, kazanlar, taslar gibi birçok eşya var. 75 yaşındayım, bundan sonra kazanıp yemeyi düşünmüyorum. Trabzon için bir şeyler yapmak istiyorum. Müzemize olan ilgi artacak çünkü farklı bir çalışma yapıyoruz. Müzemizi yeni sezona yetiştirmeye çalışıyoruz fakat havaların ve maddi imkanların elverişli olması lazım. Tarihi eserler konusunda herkesi bilgilendirmekte yarar var. Tarihi eserler biz öldüğümüz zaman arkamızda bıraktığımız insanlara hizmet verecek çalışmalardır” ifadelerini kullandı.&nbsp; &nbsp;
Uzungöl Teleferik Projesi ihaleye çıkıyor
Uzungöl Teleferik Projesi ihaleye çıkıyor
02.12.2018

Çaykara ilçesinde her yıl binlerce yerli-yabancı turistin ziyaret ettiği Uzungöl’de teleferik projesi ihaleye çıkıyor.

Yargıtay Uzungöl imar planını iptal etti
Yargıtay Uzungöl imar planını iptal etti
15.08.2018

Trabzon'un Çaykara ilçesindeki ünlü turizm merkezi Uzungöl'de, 2014 yılında hazırlanan 'Koruma Amaçlı İmar Planı' iptal edildi.

Uzungöl’de hayal gözüyle bakılan teleferik için ilk adım atıldı!
Uzungöl’de hayal gözüyle bakılan teleferik için ilk adım atıldı!
26.07.2018

Trabzon Çaykara ilçesinde bulunan, Uzungöl'de yapılacak olan teleferik projesinin 2018'de tamamlanması hedefleniyor.

Uzungöl'de işletmeciler imar barışı için sıraya girdi
Uzungöl'de işletmeciler imar barışı için sıraya girdi
17.07.2018

İmar barışı uygulaması, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaylalarda inşa edilen ve yıkım kararı alınan binlerce kaçak yapı sahibini harekete geçirdi.

İmar affı, Uzungöl’de 862 kişiyi kurtardı!
İmar affı, Uzungöl’de 862 kişiyi kurtardı!
18.06.2018

Yaklaşık 1500 kişinin yaşadığı Uzungöl’de binaları yıkım aşamasına gelen 862 kişi, çıkan kanunla hem cezadan hem de yıkımdan kurtuldu.

Trabzon Uzungöl 697 bin turisti ağırladı
Trabzon Uzungöl 697 bin turisti ağırladı
31.01.2018

Trabzon'un Çaykara ilçesinde zengin bitki örtüsü ve manzarasıyla ünlü Uzungöl'ü geçen yıl 697 bin 132 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Uzungöl'de başlatılan 'Macera Parkı' tamamlanıyor
Uzungöl'de başlatılan 'Macera Parkı' tamamlanıyor
17.01.2018

Trabzon'un Çaykara ilçesinde yer alan, ünlü Uzungöl'de, Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan 'Macera Parkı'nda sona gelindi.

Uzungöl, tamamlanan seyir terasıyla turistleri cezbediyor
Uzungöl, tamamlanan seyir terasıyla turistleri cezbediyor
27.12.2017

Trabzon'un Çaykara ilçesindeki Uzungöl, seyir terası projesinin tamamlanmasıyla ziyaretçilerine kartpostallık görüntüler sunuyor.

Uzungöl'de yıkımlar başlıyor
Uzungöl'de yıkımlar başlıyor
12.11.2017

Dünyaca bir ünlü turizm merkezi haline gelen Uzungöl’ün çarpık ve plansız büyümeye kurban gitmemesi için harekete geçildi.

Trabzon'a yapay 3 yeni Uzungöl yapılacak
Trabzon'a yapay 3 yeni Uzungöl yapılacak
25.09.2017

Trabzon'da dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl benzeri 3 ayrı tabiat turizm merkezi kurulması için çalışma başlatıldı.

<p>Belirlenecek alternatif yerler mera, arkeolojik SİT ile ulaşım ve diğer özellikleri bakımından ayrıntılı araştırılacak, hazırlanacak rapordan sonra belirlenecek yeni merkezlerde yapay gölün de yer alacağı tesisler inşa edilecek. <p>Trabzon'un Çaykara İlçesi'ndeki dünyaca ünlü turizm merkezi <strong>Uzungöl</strong>'de özellikle Körfez ülkelerinden gelen turist akını sonrası yaşanan yoğunluk üzerine yeni turizm merkezleri arayışı başladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Trabzon'da 3 yeni <strong>Uzungöl</strong> benzeri tabiat turizm merkezi oluşturulması için harekete geçti. Bakanlığa bağlı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM), Devlet Su İşleri (DSİ) ile Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı. Alternatif bölge arayışına giren kurumlar belirlenecek yerleri mera, arkeolojik SİT ile ulaşım ve diğer özellikleri bakımından ayrıntılı araştıracak, hazırlanacak rapordan sonra karar verilerek ilan edilecek yeni merkezlerinde tesisler inşa edilecek. İLK SIRADA KADIRALAK <p><strong>Uzungöl</strong>'e alternatif turizm merkezi olarak düşünülen yerlerin başında Tonya İlçesi'nde bin 300 metre yüksekliğindeki Kadıralak Yaylası geliyor. Her yıl nisan ayında yaylada açan mavi yıldız çiçeği ile maviye bürünen yayla özellikle foto safari meraklılarının akınına uğruyor. Trabzona yapay 3 yeni <strong>Uzungöl</strong> yapılacak <p>3 bin 570 dekar alana sahip Kadıralak Yaylası, önceki gün Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Tabiat Parkı ilan edildi. <strong>Uzungöl</strong>'e alternatif düşünülen yaylalar listesinde Kadıralak yaylasının yanı sıra Hıdırnebi, Kadırga ve Sis Dağı gibi yayların da yer aldığı öğrenildi.