1. Soru : TOKİ'den aldığım evin fiyatı her geçen gün yükseliyor mu?

    TOKİ’den 207 bin 399 liraya 40 bin lira peşinat ve 120 ay taksitle ev aldım. Yaklaşık 9 taksitte 13 bin 500 lira ödedim. Maaş farkı ile halen borcum 161 bin 500 lira. Diğer vergi, aidat, yakıt… vs. masrafım 10 bin lira. Tüm bunları düşününce TOKİ’den aldığım evi iade etme kararı aldım. Fakat evi açık satıştan aldım, iade hakkım var mı bilmiyorum. Diyelim ki iade hakkım yok ve ben taksitlerimi ödeyemedim. Banka evi elimden aldığında bana ödediğim paradan hangi kesintileri yapar? Ayrıca her altı ayda bir ana paraya memur maaş zammı eklenince 9000 liralık ödeme yapsam bile borcum yeniden değerleme sonucu 3500 lira kadar azalmış oluyor. Bu nasıl bir sistemdir? Memur maaşıyla ev alalım dedik, batağa sürükleniyorum. Resmen bu konu ile ilgili yeni bir uygulama var mı? Teşekkür ederim.

    Cevap :

    Cüneyt Bey, TOKİ'de uzman Gönül Duran Hanım'ın sorularınız için verdiği cevaplar aşağıda. Bunlar mevzuatta yer alan bilgiler. DEVİR HK. ALICI eğer isterse mülkiyet devredilinceye kadar GAYRİMENKUL’ü İDARE’ye iade edebilir. Bu takdirde (banka komisyonu, daha önce devir yapılmışsa devir komisyonu ücretleri, Emlak Vergileri, sigorta ücretleri, BSMV ve Damga Vergisi, vb. ödemeler hariç) yapmış olduğu ödemeler ALICI’nın BANKA’ya yazılı başvuru yapmaları durumunda BANKA’nın müracaatı ve İDARE’nin bedeli aktarmasını takiben 30 (otuz) gün içerisinde faizsiz olarak kendisine iade edilir. GAYRİMENKUL teslim edilmiş ise veya teslim ihbarı gönderilmiş ise bu bedelden kira bedeli ve varsa İDARE’ce bir tutanakla tespit edilen tahribat ile ödenmemiş ortak gider aidatı karşılığı bedel düşülür. Anahtar tesliminden bir yıl sonra kişi konutunu üçüncü bir şahsa devir edebilir. Devir işlemi bankada gerçekleştirilir. Yoksul grubu ve Alt Gelir Grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar; konutlarını borçları bitene kadar devredememektedir. Ayrıca alıcı veya ailesinin, borç bitene kadar, sözleşme imzalanan konutta ikamet etmesi koşulu aranmaktadır. Orta gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar;konut devri anahtar tesliminden bir yıl sonra yapılabilmektedir. Açık satışlarda ise bu şartlar aranmamaktadır. KONUT SATIŞ KOŞULLARI HAKKINDA GENEL BİLGİ EDİNMEK İSTERSENİZ WEB SİTEMİZDE BULUNAN "KONUT EDİNME REHBERİ" Nİ İNCELEYEBİLİRSİNİZ. KONUT DEVİR İŞLEMLERİ İÇİN ALICININ İMZALAMIŞ OLDUĞU SÖZLEŞMENİN İLGİLİ MADDESİNİ İNCELEYEBİLİR VEYA SÖZLEŞME İMZALANAN BANKA ŞUBESİYLE GÖRÜŞEBİLİRSİNİZ. DEVİR İŞLEMLERİ SÖZLEŞME İMZALANAN BANKA ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR. ARTIŞLAR HK. İdaremiz ile imzalamış olduğunuz Gayrimenkul Satış Sözleşmesinin 2.2 maddesinde "Her takvim yılının 1 Ocak – 30 Haziran tarihleri arası birinci altı aylık dönem, 01 Temmuz – 31 Aralık tarihleri arası ikinci altı aylık dönemdir. Her altı aylık dönemin başında (Ocak-Temmuz) o dönemde geçerli olacak borç bakiyesi, dönem boyunca yapılan ödemeler dönem başındaki borç bakiyesinden düşülmek suretiyle, bir önceki altı aylık dönemdeki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İDARE’ce tesbit edilen ve BANKA’ya bildirilen oran üzerinden artırılarak; sözleşme imzalama tarihine bakılmaksızın her dönem için yeniden hesaplanır. Yeni aylık taksit miktarı ise, borç bakiyesinin kalan vadeye bölünmesiyle bulunur ve BANKA tarafından ALICI’ya bildirilir. İlk ve son taksidin başladığı ayın altı aylık dönemin başlangıcına veya bitimine yakın olması, uygulanacak altı aylık artış oranını değiştirmez." hükmü bulunmaktadır. Söz konusu hüküm çerçevesinde her yılın Ocak ve Temmuz aylarında bakiye borcunuz bir önceki Memur Maaş Artışına göre İdarece belirlenen oranda artırılarak kalan taksit sayısına bölünmekte ve o dönemdeki aylık taksitleriniz belirlenmektedir. Bu sistemle artırılan taksit ödemeleriniz sonrası bakiye borcunuz vade sonunda sıfırlanacaktır. Açıklanan sistemde bakiye borcunuzda ilk yıllarda çok fazla eksilme olmamakta, sonraki yıllarda kademeli olarak azalarak vade sonunda sıfırlanmaktadır. Ayrıca, imzalamış olduğunuz Konut Satış Sözleşmesine göre Katma Değer Vergisi Kanunu çerçevesinde, her yılın sadece Ocak ve Temmuz aylarında uygulanan dönem artışı nedeniyle doğan Katma Değer Vergisi tahsilatı yapılmaktadır. Bu nedenle Ocak ve Temmuz aylarında hesabınızdan KDV tahsilatları yapılmaktadır. İRTİBAT İÇİN;444 86 54 BİLGİLERİNİZE SUNULUR