Göbeklitepe'de sıcak hava balonuyla resmi uçuşlar başladı
Göbeklitepe'de sıcak hava balonuyla resmi uçuşlar başladı
19.10.2020

Şanlıurfa'da, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'de, sıcak hava balonuyla resmi uçuşlar başladı.

Göbeklitepe’nin yeni gözdesi balon turizmi!
Göbeklitepe’nin yeni gözdesi balon turizmi!
25.09.2020

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve 'tarihin sıfır noktası' olarak nitelendirilen Göbeklitepe'de sıcak hava balonunun tanıtım uçuşu yapıldı.

Güvercinada, UNESCO dünya mirası geçici listesine girdi
Güvercinada, UNESCO dünya mirası geçici listesine girdi
29.05.2020

Kuşadası’nın simgesi olan tarihi Güvercinada Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmeye hak kazandı.

Karatepe Aslantaş, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi
Karatepe Aslantaş, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi
18.04.2020

Son Hitit şehri Karatepe Aslantaş arkeolojik sit alanı ve açık hava müzesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesine girdi.

‘Göbeklitepe Yılı’ Şanlıurfa'ya turizm bereketi getirdi!
‘Göbeklitepe Yılı’ Şanlıurfa'ya turizm bereketi getirdi!
04.12.2019

Kültür turizminin merkezlerinden biri olan ve 2019’un ’Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesiyle turist yoğunluğu yaşanan Şanlıurfa ziyaretçi akınına uğradı.

Ukrayna'daki Osmanlı camisi UNESCO yolunda!
Ukrayna'daki Osmanlı camisi UNESCO yolunda!
29.11.2019

Ukrayna’nın İsmail şehrinde ayakta kalan tek tarihi yapı olan Osmanlı camisinin UNESCO Dünya Mirası listesine girmesi için çalışmalar başlatıldı.

Göbeklitepe'de sıcak hava balonu havalandı
Göbeklitepe'de sıcak hava balonu havalandı
24.08.2019

Şanlıurfa'da UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'de ilk sıcak hava balonu havalandı.

Wolfteam’e Ramazan’a özel Göbeklitepe Gece Haritası eklendi
Wolfteam’e Ramazan’a özel Göbeklitepe Gece Haritası eklendi
03.05.2019

Netmarble Türkiye, Türkiye’nin en popüler bilgisayar oyunlarından olan Wolfteam için Ramazan ayına özel yeni ve kapsamlı bir güncelleme yayınladı.

Göbeklitepe’nin maketi MIPIM'de ilk kez sergilendi
Göbeklitepe’nin maketi MIPIM'de ilk kez sergilendi
13.03.2019

RJ Models, yapımı 1.600 saat süren Göbeklitepe’nin maketini Cannes’da gerçekleşen MIPIM Fuarı’nda ilk kez sergiledi.

Almanya'da Göbeklitepe'ye büyük ilgi!
Almanya'da Göbeklitepe'ye büyük ilgi!
07.03.2019

Göbeklitepe'nin birebir kopyasının yer aldığı Almanya'da düzenlenen Berlin Uluslararası Turizm Borsası turizm severlerden yoğun ilgi gördü.

<p>Dünya turizmi bu yıl 53'üncü kez kapılarını açan Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) fuarında bir araya geldi. Türkiye de fuardaki yerini aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Türk Hava Yolları'nın kurdukları stantlarda büyük yoğunluk yaşanırken, Türkiye'den otelcilerin bulunduğu bölümdeki kalabalık da göze çarpanlar arasındaydı. Türkiye'nin bulunduğu kısımda yer alan Göbeklitepe standı, katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. <p>TÜRSAB'ın davetiyle katıldığımız fuarı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy özellikle Türkiye'ye gelecek Alman turist sayısında olumlu gelişmeler yaşandığına dikkat çekerek, “Bu yıl Almanya'dan yapılan erken rezervasyonlarda yaklaşık yüzde 58'lik artış yaşandı. Almanya'dan diğer ülkelere yapılan satışlarda böyle bir artış yok. 2019 yılının sonunda Almanya'dan Türkiye'ye gelmesini beklediğimiz turist sayısı 5.6 milyon” diye konuştu.&nbsp; ODAK GÖBEKLİTEPE <p>Göbeklitepe ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ersoy, şunları söyledi: “Türkiye'nin çok muhteşem hazineleri var. Arkeolojik değerleri, gastronomisi, doğası, denizi ve güneşi gibi. Bu bağlamda Göbeklitepe ön plana çıktı. 2019 yılında sayın cumhurbaşkanımızın Göbeklikepe yılı ilan etmesiyle birlikte tanıtımın odak noktasına Göbeklitepe'yi koyduk. Göbeklitepe 12 bin yıl önceye dayanan tarihin sıfır noktası olarak da anılan ve diğer arkeolojik değerlerden ayrışan bambaşka bir özelliği var. Biz de bunu vurgulayarak bir tanıtım kampanyası yapıyoruz. Çok büyük ilgi var. Tüm kampanyalarımıza 2019 boyunca yerleştireceğiz.”&nbsp; FOUR SEASONS'IN GÖBEKLİTEPE İLGİSİ <p>Göbeklitepe'ye talepte ciddi artış olduğunu kaydeden Şanlıurfa Turizm Geliştirme AŞ Genel Müdürü Mehmet Uncu, “Konaklamada yatırımcılarını bölgeye bekliyoruz. Geçen yıl 1 milyon turist ağırladık. 2019'da katlamak istiyoruz. Konaklamada eksiğimiz var. Mevcut yatak kapasitemiz 5 bin 200, 10 bine çıkarmak istiyoruz. 3 ve üstü yıldızlı otellerin yatırımları çok iyi olacak. Şu anda Hilton ve Dedeman var. Sheraton'ın yatırımını bekliyoruz. Bir de Four Seasons görüşmeye geldi” diye konuştu. 2019 AVRUPALININ DÖNÜŞ YILI OLACAK <p>Fuarın sadece Alman turist için değil tüm orta Avrupa için etkili olduğuna dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “2015'te Türkiye turizmi rekor kırmıştı. Almanya'dan gelen turist sayısı 5.5 milyondu. Geçen yıl 4.5 milyon Almanı ağırladık. 2016 ve 2017 düşünüldüğünde bu iyi bir rakamdı. Bu yıl ise 5.6 milyon Alman turist bekleniyor. 2015'i yakalamış olacağız. 2019'da sadece Almanya'dan değil tüm OECD ülkelerinden artış bekliyoruz. 2015'e göre bu ülkelerdeki turist kaybımız 3.5 milyon. Bunların 2019'da geri döneceğini ve turist sayısında 50 milyonluk hedefe ulaşmayı amaçlıyoruz” dedi.
Göbeklitepe'nin maketi MIPIM'de sergilenecek
Göbeklitepe'nin maketi MIPIM'de sergilenecek
21.01.2019

RJ Models, 12-15 Mart tarihleri arasında Cannes’da gerçekleşecek MIPIM Fuarı’nda Göbeklitepe’nin maketiyle yer alacak.

National Geographic Göbeklitepe'yi kitabına aldı!
National Geographic Göbeklitepe'yi kitabına aldı!
16.01.2019

National Geographic Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler adlı kitabında Göbeklitepe'ye de yer verdi.

Cumhurbaşkanı 2019 yılını 'Göbeklitepe Yılı' ilan etti
Cumhurbaşkanı 2019 yılını 'Göbeklitepe Yılı' ilan etti
25.12.2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Turizmde 2019 yılını 'Göbeklitepe Yılı' olarak ilan ediyoruz' dedi. Haber, turizmciler tarafından sevinçle karşılandı.

Göbeklitepe, GAP turizminin lokomotifi oldu
Göbeklitepe, GAP turizminin lokomotifi oldu
28.09.2018

Şanlıurfa'daki Göbeklitepe, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde günlük ortalama bin kişi ziyaretçi sayısıyla bölgede en fazla turist çeken mekan oldu.

Uzunyuva UNESCO ile dünyaya açıldı
Uzunyuva UNESCO ile dünyaya açıldı
29.07.2018

Milas'taki UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ne giren Uzunyuva Anıt Mezarı Arkeopark Alanı turizme kazandırıldı.

Göbeklitepe görkemli törene hazırlanıyor
Göbeklitepe görkemli törene hazırlanıyor
02.07.2018

Göbeklitepe'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Şanlıurfa'daki ören yerinde görkemli bir tören yapılması planlanıyor.

Yabancı turistler Balıklıgöl ve Göbeklitepe'ye akın etti
Yabancı turistler Balıklıgöl ve Göbeklitepe'ye akın etti
14.04.2018

Yabancı turistler ile hafta sonu tatilini fırsat bilen vatandaşlar, Balıklıgöl ile Göbeklitepe'ye akın etti.

UNESCO Sur’da restorasyonu durdurdu
UNESCO Sur’da restorasyonu durdurdu
05.03.2018

Diyarbakır’ın bin 700 yıllık tarihi surlarını 2015 yılında Dünya Miras Listesi’ne alan UNESCO, yapılan restorasyon çalışmalarını durdurdu.

UNESCO, Harem-i İbrahim'i koruma altına aldı
UNESCO, Harem-i İbrahim'i koruma altına aldı
13.07.2017

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), El-Halil kentindeki Harem-i İbrahim’i koruma altına aldı.

Bursa'nın 'UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde 3. yılı!
Bursa'nın 'UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde 3. yılı!
16.05.2017

Bursa'nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alışının 3. yıldönümü gerçekleşirken Bursa'nın turizm değerleri mercek altına alındı.

<p>Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa'nın ‘UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alışının 3. yıldönümünde gerçekleştirilen ‘UNESCO Dünya Miras Alanları ve Kültür Turizmi Uluslararası Paneli', kentin eşsiz güzellikteki köklü mirasına ve üstün evrensel değerine ışık tutuyor. <p>Bursa'nın ‘UNESCO Dünya Mirası' ilan edilişinin 3. yıldönümünde ICOMOS Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü 2017 etkinliği nedeniyle, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘UNESCO Dünya Miras Alanları ve Kültür Turizmi Uluslararası Paneli', Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu'nda gerçekleştirildi. “Bursa, bir cazibe merkezi” <p>Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, alanında uzman isimlerin yoğun katılım sağladığı panelin açılışında, Bursa'nın köklü kültürel değerleri olan bir şehir olduğunu ifade etti. Büyükşehir Belediyesi'nin Bursa'nın değerlerine sahip çıktığını anlatan Karlık, “Bursa, 8500 yıllık tarihe sahip bir şehirdir. Her yanımız doğal ve kültürel zenginliklerle dolu&hellip; Uludağ'ı, Karagöz ve Hacivat'ı, kestane şekeri, havlusu, şeftalisi ve termal suları ile ünlenmiş olan ülkemizin en nadide şehirlerindendir, Bursa. Tarihte olduğu kadar turizm faaliyetleri açısından da Bursa, ülkemizde lokomotif şehirlerdendir. Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımızla Bursa'nın turistik bir cazibe merkezi olmasına gayret gösteriyoruz” diye konuştu. <p>Başkanvekili Karlık, Bursa'nın Bitinyalılar'dan Osmanlı'ya kadar birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, evrensel bir değer olan şehirde tarihi miras çalışmaları kapsamında 7 yılda 200'e yakın eserin ayağa kaldırıldığını, 450 yeni eserin restorasyon çalışmalarının devam ettiğini, Muradiye Külliyesi'nde yılda 1,5 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlandığını, turizm bölgesi olan Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nin restorasyonlarla ayağa kaldırıldığını söyledi. Karlık, İznik'in de ‘Dünya Mirası' olabilmesi için çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi. Karlık, Dünya Miras Listesi konulu çalışmalarda eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri ile tanıtım ve kurumlar arası koordinasyona da önem verdiklerini sözlerine ekledi. Kültür turizmi <p>Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu da Bursa'nın evrensel değerine dikkati çekerek, “Bursa'nın UNESCO Dünya Mirası ilan edilişini kutlamak ve koruma bilincini kentte yaygınlaştırmak amacıyla her yıl çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu sene Bursa'nın Unesco Dünya Mirası ilan edilişinin 3. yıl dönümü&hellip; Bu nedenle panelin konusu ‘Kültür Turizmi' olarak belirlendi” dedi. <p>Prof. Dr. Dostoğlu, UNESCO sürecinde Bursa'ya çok büyük destek veren UNESCO Milli Komisyonu Başkanvekili Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı'ya da teşekkür etti. Botsalı ise konuşmasında, ‘UNESCO Dünya Mirası' Bursa'nın, kültürel değerlerine sahip çıkılması ve geleceğe taşınmasının önemine vurgu yaptı. Konuşmaların ardından, panelin, Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu'nun başkanlığını gerçekleştirdiği ilk oturumunda, ICOMOS Türkiye Milli Komite Başkanı Prof. Dr. İclal Dinçer, ‘Tarihi ve Doğal Değerlerin Korunmasında Sürdürülebilir Turizm İlkeleri' konusunda çalışmalarını paylaştı. Ayrıca Edinburgh Alan Başkanı Adam Wilkinson ‘Edinburgh Dünya Miras Alanındaki Kültür Turizminde Fırsatlar ve Zorluklar', Dubrovnik Belediyesi, Kıdemli Uluslararası İlişkiler Danışmanı Biserka Simatovic ‘UNESCO Dubrovnik: Kültür Turizminin Zorlukları' ve Kazan Devlet Kültür Enstitüsü, Rusya ICOMOS Komitesi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rafael M. Valeev de ‘UNESCO Dünya Miras Alanı Olarak Kazan Kremlini ve Kültürel Turizm' konularında da katılımcılara bilgiler verdi.